طرح دولت برای کاهش قیمت نفت جواب داد

علاوه بر افت قیمت ها در بازارهای جهانی، با دو اقدام دولت در حوزه گمرکی و مالیاتی یعنی کاهش مالیات بر ارزش افزوده و حذف سود معاملات، شاهد هستیم. کاهش چشمگیر قیمت در بازار نفت

به گزارش رجانیوز، پس از استقرار کامل دولت سیزدهم و وضعیت نه چندان جالب اقتصاد کشور، تلاش همه ارکان دولت بر ساماندهی اقتصاد کشور تحت عنوان «جراحی اقتصادی» بوده است. تقریباً به عقیده همه کارشناسان و کارشناسان اقتصادی، ارز 4200 تومانی یا ارز ترجیحی به دلیل ایجاد فساد و رانت برای قشر جامعه و همچنین ایجاد انگیزه برای قاچاق کالاهای مشمول باید به سرعت از چرخه اقتصاد خارج شود. این ارز به بازار کشورهای همسایه می رسد.

دولت سیزدهم که با شعارهای بلند پا به عرصه گذاشته بود، آستین ها را بالا زد تا لبه تیز این عملیات اقتصادی را بردارد. حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تقریبا قطعی بود و دولت مصمم بود به هر شکلی آن را اجرا کند.

در هر صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مربوط به واردات کالاهای اساسی مانند نفت اجرایی شد. البته نمی توان تورم بالای ماه های پایانی سال جاری را تنها نتیجه سیاست حذف ارز ترجیحی دانست و باید توجه داشت که اتفاقات جهانی مانند رکود پس از کرونا و جنگ روسیه و اوکراین همچنین در ماه های اخیر به کوره داغ تورم در کشور دامن زد.

بر این اساس تیم اقتصادی دولت تصمیم گرفت امنیت غذایی مردم را تضمین کند و قیمت کالاهای اساسی مانند روغن و برنج که بخش قابل توجهی از آن وارداتی است و پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی افزایش نسبتا زیادی را تجربه کند، کنترل کند. اخذ مالیات 9 درصدی از این کالاها در مبادی گمرکی. به این ترتیب مالیات بر ارزش افزوده نفت بر اساس مصوبات بالادستی از 9 درصد به 1 درصد کاهش یافت.

  185 تاج پای جدید در کشور / 16310 بیمار دیگر شناسایی شد

در همین راستا، مدیرکل واردات گمرک در بخشنامه ای به گمرکات اجرایی سراسر کشور، نرخ مالیات بر ارزش افزوده واردات کالاهای اساسی (گندم، برنج، دانه های روغنی، روغن خام، حبوبات، … شکر، شکر، مرغ، گوشت قرمز و چای). معادل یک درصد اعلام و گزارش شد.

بر این اساس، بر اساس مصوبات شصت و ششمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی دولت، «از تاریخ لازم الاجرا شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده تا پایان سال 1401 نرخ مالیات بر ارزش افزوده واردات گندم، برنج تعیین شد. دانه های روغنی، انواع روغن خام، حبوبات شامل عدس، نخود، لوبیا و ماش، شکر، شکر، گوشت مرغ، گوشت قرمز و چای و نرخ مالیات بر ارزش افزوده شکر و شکر تولید داخل یک درصد تعیین شد. .

اما این کاهش چشمگیر نرخ مالیات بر ارزش افزوده تنها اقدام دولت برای کنترل و کاهش قیمت اقلام مصرفی مانند نفت نبود. پس از تغییر نرخ محاسبه ارز در گمرک از ۴۲۰۰ تومان به نرخ ATS، دولت تصمیم به تعدیل نرخ سود تجارت کالاهای اساسی گرفت. بر این اساس نرخ سود تجاری واردات نفت اکنون صفر درصد است.

لازم به ذکر است حقوق ورودی شامل سود بازرگانی و حقوق گمرکی است، دولت به طور مستقیم درصد سود بازرگانی واردات نفت را به صفر درصد کاهش داد و همچنین برنامه مشخصی برای کاهش عوارض گمرکی از 4 درصد به 1 درصد تعیین کرد که این فرآیند ارسال شد. به شورای اسلامی در قالب لایحه دو فوریتی.

بر این اساس جدا از کاهش قیمت ها در بازارهای جهانی، با دو اقدام دولت در حوزه گمرکی و مالیاتی، یعنی. .

  دعوای سقط جنین

لازم به ذکر است با توجه به حجم واردات و ارز قابل توجهی که با ترخیص نفت از گمرکات کشور همراه است، قطعا این دو اقدام دولت با بی توجهی به درآمد گمرکی و مالیاتی همراه است.

دیدگاهتان را بنویسید