طرح صلح کیسینجر برای جلوگیری از جنگ جهانی

هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه سابق آمریکا در مقاله ای که روز جمعه در نشریه اسپکتیتور منتشر شد، استدلال کرد که مذاکرات فوری برای پایان دادن به خصومت ها در اوکراین می تواند از جنگ جهانی دیگر جلوگیری کند.

این سیاستمدار 99 ساله در مقاله خود با عنوان “چگونه از جنگ جهانی جلوگیری کنیم” خاطرنشان کرد که در سال 1916 دولت ایالات متحده این شانس را داشت که جنگ جهانی اول را از طریق دیپلماسی پایان دهد، اما به دلایل سیاسی داخلی رد شد. و فرصت را از دست داد.

کیسینجر در مقاله ای در شماره 17 دسامبر مجله فوق الذکر اظهار داشت که درگیری کنونی جنگی است که در آن دو قدرت هسته ای با یک کشور مسلح متعارف رقابت می کنند. سخنان او اشاره آشکاری به اوکراین است که درگیر جنگ نیابتی بین ایالات متحده و روسیه است.

کیسینجر پیشنهاد کرد که روند صلح اوکراین را به ناتو مرتبط کند زیرا معتقد بود که بی طرفی دیگر گزینه ای برای اوکراین نیست.

وی همچنین از روسیه خواست تا قبل از 24 فوریه به خطوط مرزی عقب نشینی کند و پس از آتش بس در مورد سایر مناطق مورد ادعای اوکراین – دونتسک، لوهانسک و کریمه – مذاکره کند.

پیشنهاد صلح کیسینجر برای جلوگیری از جنگ جهانی

کیسینجر توضیح داد که توافق بین دو کشور علاوه بر تایید استقلال اوکراین، باید ساختار بین المللی جدیدی را به ویژه برای اروپای مرکزی و شرقی تعریف کند تا در نهایت جایی برای روسیه پیدا کند.

کیسینجر با برخی از مقاماتی که ترجیح می دادند روسیه را در این جنگ ضعیف ببینند، مخالف بود و معتقد بود که نقش تاریخی مسکو نباید تضعیف شود. فروپاشی روسیه می تواند قلمرو وسیع آن را به یک خلاء مورد مناقشه تبدیل کند، زیرا به محلی تبدیل می شود که جوامع رقیب ممکن است تصمیم بگیرند اختلافات خود را با زور حل و فصل کنند. علاوه بر این، همسایگان نیز ممکن است بخواهند این سرزمین را مدعی شوند، در حالی که هزاران سلاح هسته ای روسیه نیز موضوع بسیار مهمی است.

  استفاده از شلنگ ممنوع!

در واقع این همان پیشنهادی است که کیسینجر برای اولین بار در ماه مه مطرح کرد و به همین دلیل او را دشمن اوکراین نامیدند. ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در اوایل ماه جاری در مصاحبه‌ای با قاطعیت هرگونه آتش‌بسی را که در مرزهای فرضی سال 1991 کیف آغاز نشده بود، رد کرد.

پیشنهاد صلح کیسینجر برای جلوگیری از جنگ جهانی

البته اعتراف اخیر آنگلا مرکل، صدراعظم پیشین آلمان مبنی بر اینکه آتش بس مینسک در سال 2014 به منظور «زمان دادن به اوکراین» برای آماده شدن برای جنگ بود نیز نکته مهمی است. زیرا اکنون مشخص نیست که آیا مسکو حتی آتش بسی را که با میانجیگری غرب انجام شده است، می پذیرد یا خیر.

نکته جدیدی که کیسینجر در مقاله پست بالا مطرح می کند این است که او از اوت 1916 در اوج جنگ جهانی اول نام می برد. این زمانی بود که قدرت های متخاصم به دنبال میانجیگری آمریکا برای پایان دادن به خونریزی بی سابقه در اروپا بودند. اگرچه در آن زمان وضعیت موجود وجود داشت، رئیس جمهور وودرو ویلسون مذاکرات را تا انتخاب مجدد خود در نوامبر به تعویق انداخت.

نوامبر آمد، اما دیگر دیر شده بود.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین در پاسخ به سوالی درباره پیشنهاد کیسینجر گفت که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه مایل است کل مقاله را بخواند اما متاسفانه هنوز فرصت این کار را نداشته است.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید