طرف غربی مذاکره را دشوار کرد/تغییر مسیر دیپلماسی ارزش مبادلات با همسایگان را چندین برابر کرد.

گروه سیاسی رجانیوز: آیت الله سیدابراهیم رئیسی صبح امروز سه شنبه 13 مردادماه در بیست و پنجمین اجلاس سراسری ائمه جمعه کشور به تبیین جایگاه و اهمیت والای آئین سیاسی نماز جمعه در کشور پرداخت و گفت: امروز سکوی روز جمعه است. نماز محلی برای تبیین مشکلات کشور و کانونی برای امید آفرینی و بیان دغدغه های مردم است. ائمه جمعه به عنوان حلقه اتصال مردم و مسئولان به شمار می روند و بر این اساس می توان گفت که این علمای محترم نقش بسیار مهمی در کارآمدی نظام حکومتی ایفا می کنند و به موفقیت دولت کمک می کنند.

رئیس جمهور با تاکید بر نقش مهم ائمه جمعه در برقراری ارتباط موثر و مفید بین دولت و ملت، افزود: ائمه جمعه محترم از فرماندهان جهاد تباین در نقاط دورافتاده کشور هستند و به دلیل ارتباط نزدیک با یک بدنه جامعه را زبان فصیح مردم می دانند و از این رو در انتقال مطالبات مردم به مسئولان نقش بسزایی دارند. از این منظر نقش ائمه جمعه در ساختار نظام حکومتی کاملاً اساسی و راهبردی است.

رئیسی در بخش دوم سخنان خود به تشریح عملکرد دولت در حوزه های مختلف طی یک سال گذشته پرداخت و با اشاره به موفقیت های به دست آمده در عرصه دیپلماسی اظهار داشت: از ابتدای تشکیل دولت اعلام کرده ایم که تقویت سیاست همسایگی اصل اصلی دولت در عرصه دیپلماسی است، این دیپلماسی است و ما در این راستا گام برداشته ایم. خوشبختانه این تغییر جهت استراتژیک منجر به تراز تجاری مثبت ایران با همسایگان شد و ارزش مبادلات چندین برابر شد.

  آیت الله جوادی آملی فرمودند هر چه دارم از همسرم است

رئیس جمهور برنامه ریزی برای تامین امنیت غذایی و افزایش حجم تولیدات کشاورزی را یکی دیگر از موفقیت های دولت در ماه های اخیر خواند و گفت: در بخش کشاورزی با برنامه ریزی های انجام شده شاهد افزایش چشمگیر حجم تولید بوده ایم. و تا به امروز نزدیک به 7 میلیون تن محصول کشاورزان است.

وی همچنین به تشریح برنامه های دولت در زمینه جذب سرمایه گذاری پرداخت و گفت: رونق اقتصاد ملی و ارتقای شاخص های اقتصادی در کشور بدون جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی امکان پذیر نیست. دولت برنامه های مختلفی در این زمینه دارد و تلاش می کند با جذب سرمایه گذاری در جهت توسعه اشتغال پایدار، تحریک تولید و رشد اقتصادی گام های محکمی بردارد.

رئیسی همچنین با اشاره به تلاش دولت برای عدالت محوری بودجه 1401 بر اساس سند آمایش سرزمینی گفت: جهت گیری اصلی دولت ارتقای اقتصاد و عدالت محوری در همه حوزه ها است. بر این اساس هم در قانون بودجه سالانه و هم در تدوین برنامه هفتم توسعه تلاش می کنیم به سمت تحقق عدالت و مردم محوری حرکت کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به برخی مباحث مطرح شده از سوی ائمه جمعه، اساس انتصابات دولت را جذب نیروهای کارآمد، پرتلاش و با انگیزه عنوان کرد و گفت: بارها تاکید کرده ایم که دولت باید از نیروهای کارآمد، جوان و انقلابی و نیروهای بی انگیزه و ناکارآمد استفاده کند.

رئیسی به موضوع عفاف و حجاب نیز اشاره کرد و گفت: نیروی انتظامی ملاک است و در این حوزه نباید بر اساس سلایق شخصی عمل کرد.

  تبریک و دعای رهبر انقلاب به راوی ژاپنی کتاب «مهاجری از سرزمین خورشید»

رئیس جمهور در بخش پایانی سخنان خود به موضوع مذاکره برای رفع تحریم ها اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران هرگز از میز مذاکره خارج نشده است. غربی ها بودند که با صدور قطعنامه ای در شورای حاکم آژانس بین المللی انرژی اتمی در این مذاکرات بحران ایجاد کردند.

رئیسی با بیان اینکه نتیجه گیری مذاکرات بیش از هر چیز نیازمند اراده طرف مقابل است، خاطرنشان کرد: موضوع با جمهوری اسلامی ایران منطقی و عقلانی است و بدیهی است که اگر طرف مقابل رفتار منطقی و عقلانی داشته باشد، مذاکرات می تواند منجر شود. به یک نتیجه

رئیس جمهور ایجاد امید در میان مردم را اولویت اصلی کشور برشمرد و گفت: امروز بیش از هر زمان دیگری به آینده کشور امیدواریم و با تکیه بر داشته های خود شرایط را به نفع مردم تغییر خواهیم داد. و همچنین بر حمایت ملت و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب».

پیش از سخنان حجت الاسلام موسوی فر رئیس جمهور، حجت الاسلام مهامی و حجت الاسلام شعبانی نمایندگان فقهای استان های خوزستان، سیستان و بلوچستان و همدان به نمایندگی از جمعه 900 کشور. ائمه جماعات به بیان برخی از مشکلات کشور پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید