طعم وحدت حزب ملی از طرح آزار سناتورهای آمریکایی

کانال Nation Unity با پیشنهاد آزاردهنده سناتورهای آمریکایی مبنی بر ممنوعیت تولید سوخت هسته ای در ایران به تعویق افتاد.

به نقل از کیهان، رجانیوس در مقاله ای گمراه کننده با عنوان «سناتورهای جمهوری خواه به ایران پیشنهاد می دهند: امتیاز تحریم ها فراتر از برجام» نوشت: دو سناتور آمریکایی که به مخالفت با ایران نیز معروف هستند، به ایران پیشنهاد دیپلماسی داده اند. و همکاری بیشتری داشته باشید. لیندسی گراهام و سناتور دموکرات رابرت منندز از ایده “بانک اورانیوم غنی شده” در خاورمیانه که می تواند توسط کشورهای دیگر استفاده شود، رونمایی کرده اند. برای ایران هم پیشنهاد ویژه دارند. به گفته این دو سناتور، «ارزیابی سنا این است که ایجاد بانک سوخت هسته‌ای در منطقه یا توسعه بانک اورانیوم با غنای پایین کنونی می‌تواند بخشی از طرح جامعه برای مقابله با ممنوعیت اشاعه هسته‌ای در خاورمیانه باشد. ” برای ایران جذاب نیست. زیرا یک بار و در سال 1989 از تامین سوخت راکتور تحقیقاتی تهران به ایران بر اساس توافقات بین المللی موجود خودداری کردند. در این زمان بود که سطح غنی‌سازی ایران از 3.5 درصد به بیش از 20 درصد برای تأمین انرژی این راکتور تحقیقاتی افزایش یافت. اما سناتورها اکنون می گویند “ایالات متحده باید سیاستی را دنبال کند که تضمین کند هر کشوری که غنی سازی و پالایش اورانیوم داخلی را رها می کند، بتواند سوخت راکتورهای هسته ای خود را از بانک بین المللی سوخت اتمی خریداری کند.”

اما مهم ترین نکته پیشنهاد آنها به ایران برای تحریم فراتر از برجام است. معادل این پیشنهاد، امتناع کامل ایران از غنی سازی اورانیوم در داخل است. به گفته سناتورها، اگر ایران به توافقی مبنی بر چشم پوشی از غنی سازی جمعیت محلی منعقد شود، ایالات متحده باید به کاهش تحریم ها علیه این کشور فراتر از آنچه شورای امنیت سازمان ملل برای ایران ارائه کرده است، فکر کند.

  طرح داناپلاس ایرانسل ویژه یلدا

وی افزود: طبیعتا ایده استفاده ایران از بانک سوخت هسته‌ای برای ایران اصلا جذاب نیست. اما اگر بخش تندرو آمریکا آماده اعمال تحریم‌هایی خارج از برجام برای تغییر سیاست ایران در منطقه است، چرا ایران نباید به این ایده پاسخ دهد و حداقل به عنوان یک مذاکره کننده وارد چنین مذاکراتی نشود؟ “

شبکه حزب اتحاد ملت در حالی از طرح تقلبی سناتورهای آمریکایی استقبال کرد، در حالی که آمریکا ابتدا سران دولت های متبوع این آقایان را فریب داد و در عین حال اکثر ثروت های ایران را بستند و تحریم ها را چند برابر کرد! و دوم اینکه اگر غنی سازی متوقف شود، ایران برای رفع نیازهای خود به دشمن وابسته خواهد بود. به عنوان مثال، با وجود نیاز 850 هزار بیمار ایرانی به رادیوداروهای عرضه شده با سوخت 20 درصد، آمریکایی ها در فروش سوخت گران تر به ایران کارشکنی کردند. و اگر تلاش جهادی دکتر شهریاری و همکارانش نبود سلامت صدها هزار بیمار به خطر می افتاد. آمریکای شیطانی تحریم های مشابهی را بر روی بنزین، مواد مخدر و غیره اعمال کرد. این روند نشان می دهد که تامین نشدن نیازهای داخلی و به تعویق انداختن آن به وعده های آمریکا و غرب گامی فاجعه بار همراه با زیان های استراتژیک است.

آخرین بار در ماجرای برجام و توافقات بعدی شاهد نقض مکرر معاهده از سوی آمریکا و اروپایی ها بودیم که خاطره تخلفات قبلی این دولت ها و شرکت هایی مانند زیمنس، توتال، ایرباس، بوئینگ و غیره را زنده کرد.

همچنین باید توجه داشت که برنامه هسته‌ای و فناوری‌های مرتبط با آن در چرخه کامل است و پیشرفت در این زمینه ارزیابی درستی این چرخه است، در غیر این صورت هرگونه تعطیلی و رکود سال‌ها تاخیر را به دنبال خواهد داشت.

  گلایه وزارت اقتصاد از روزنامه اعتماد / خزانه داری کل کشور: ضرری ندارد

با توجه به رویکرد حزب وحدت ملی به مسائل مهم کشور، کافی است سرمقاله سال گذشته مجله Voice را یادآوری کنیم که در آن هنگام توهین ترامپ به رئیس جمهور صربستان نوشته شده بود:

از دیدگاه منتقدان، تصویری که ترامپ از مذاکره کننده می پسندد این است: مثل بره جلوی محراب و بردگان در مسلخ. آیا چنین اقداماتی را باید مایه شرمساری دانست؟ فرض کنید یک سیاستمدار صرب در اتاق بازجویی به عنوان متهم و حتی به عنوان برده نشسته است. اگر منافع ایجاب کند، آیا باید این را به سخره گرفت یا عقلانیت سیاسی نامید؟

دیدگاهتان را بنویسید