طلای سفید کشاورزان در راه پاکستان

قارچ یا همان طلای سفید کشاورزی از آن دسته محصولات پرمصرفی است که در بازارهای جهانی جایگاه و مفهوم خاصی دارد و به گفته فعالان این صنعت، ایران رتبه هفتم تولید قارچ را دارد.

آخرین آمار فائو (سازمان خواربار جهانی) نشان می دهد که چین با تولید سالانه 4 میلیون تن بزرگترین تولیدکننده قارچ است و پس از آن ژاپن با 471 هزار تن و آمریکا با 370 هزار تن در رتبه های بعدی قرار دارند. بر اساس آمار منتشر شده توسط فائو، ایران در برداشت 2021-2020، 99700 تن تولید کرده است.

این گزارش می افزاید: ایران یکی از تولیدکنندگان عمده قارچ خوراکی به شمار می رود، اما به دلیل مشکلات موجود در این بخش، واحدهای تولیدی با ظرفیت ناکافی فعالیت می کنند. این در حالی است که به گفته محمدحسن افشار، فعال و رئیس اسبق انجمن صنفی قارچ، اگر کارخانه های جوجه کشی با ظرفیت کامل فعالیت کنند، ظرفیت تولید 250 هزار تن قارچ در سال را دارند.

وی با بیان اینکه کیفیت قارچ تولیدی در ایران بسیار خوب است، خاطرنشان کرد: در واقع بر اساس استانداردهای جهانی تولید می کنیم. در عین حال، قوانین بهداشتی و بسته بندی را رعایت می کنیم. بنابراین تنها راهی که می تواند صنعت ایران را نجات دهد این است که بازار صادرات را باز کند و بتوان بخش قابل قبولی از محصول را صادر کرد.

این مقام صنفی می گوید: اگر در این بین صادراتی انجام شود، محموله به صورت امانی ارسال می شود و وجه آن از طریق بورس به صادرکننده تحویل می شود، بنابراین چون هزینه انتقال وجه و صادرات زیاد است، صادرات قارچ انجام نمی شود. سودآور

  تورم کالاهای مشمول 4200 دلار از تورم کل بیشتر شد

بنابراین ایران با وجود اینکه در بین 10 کشور برتر تولید کننده قارچ قرار دارد، صادراتی به این منطقه ندارد. افشار یکی از فعالان این بخش می گوید: در حال حاضر کشورهای حاشیه خلیج فارس و همسایگان ما به دنبال قارچ هستند اما در حوزه صادرات با مشکلاتی مانند تحریم و حواله، مشکلات بانکی و همچنین افزایش هزینه های تولید مواجه هستیم.

15000 تومان قارچ نسبت به پارسال ارزان تر شد

تولید قارچ در سال گذشته نسبت به سال 92 بیش از 75 درصد افزایش داشته است به طوری که از سال 1392 به 181 هزار تن رسیده ایم و در سال 1400 به 181 هزار تن رسیده ایم و از سوی دیگر بورس کالا نیز هر کدام 50 تن قارچ عرضه می کند. روز می رسد

اما با توجه به کاهش تولید در فصل تابستان، روزانه 400 تن قارچ در کشور تولید می شود و قیمت این محصول در خرده فروشی و میادین میوه و تره بار بین 30 تا 35 هزار تومان است. در فصل تابستان قیمت قارچ 50 هزار تومان بود.

تولید قارچ با صادرات به پاکستان رونق گرفته است

مجید نادری از اعضای انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ در گفتگو با «ایران» درباره میزان تولید قارچ در کشور گفت: در 8 سال گذشته میزان تولید قارچ در کشور رو به افزایش بوده است.

وی افزود: طبیعتا برای موفقیت هر کسب و کاری باید برنامه، برنامه و هدف مشخصی از قبل تدوین شود تا میزان مصرف قارچ در بازار داخلی و بازارهای صادراتی برآورد شود تا وجود داشته باشد. بدون ضرر و زیان کمبود تقاضا در بازارها با افزایش تولید.

  دستور مخبر برای پیگیری سریع سیل استهبان

این فعال صنعت قارچ تصریح کرد: بازار قارچ در شرایط فعلی با رکود مواجه است بنابراین به نظر می رسد با توسعه صنایع تبدیلی و تسخیر بازارهای جدید صادراتی، تولیدکنندگان از وضعیت فعلی خارج شده و ایران به رتبه پنجم برسد. رتبه تولید قارچ در افق از سال 1404.

نادری همچنین گفت: در چند سال گذشته صادرات قارچ به سایر کشورهای دنیا فصلی بوده است، بنابراین به دلیل نبود زیرساخت های مناسب، هزینه بالای ترانزیت و زود فسادپذیری قارچ، صادرکنندگان با مشکلات زیادی مواجه شده اند. .

وی افزود: بیشترین صادرات قارچ به کشورهای همسایه مانند عراق، امارات و قطر انجام می شود، اما به نظر می رسد بازار پاکستان با توجه به جمعیت 200 میلیون نفری همچنان مورد بی توجهی قرار دارد و باید با شناخت بازارهای آن صادرات به این کشور افزایش یابد. شاهد رونق صنعت قارچ در کشور باشیم.

مبدع و رئیس اولین سامانه هوشمند تولید قارچ کشور همچنین با اشاره به تاثیر اصلاح ارز ترجیحی بر صنعت قارچ خاطرنشان کرد: یارانه به واردات ماشین آلات و تجهیزات تولید قارچ اختصاص داده نشد، بنابراین اصلاح ارز ترجیحی نداشت. تاثیر زیادی در تولید قارچ دارد.

نادری همچنین گفت: با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه تولید قارچ، نباید در کوتاه مدت انتظار کاهش قیمت این محصول را داشته باشیم، اما در بلندمدت می توان با تدابیری، قیمت قارچ را کاهش داد. .

وی افزود: صادرات قارچ در ایران با توجه به تولید سالانه 150 تا 200 هزار تن قارچ در کشور و رشد سالانه حدود 20 درصدی تولید این محصول، قارچ خوراکی را در جایگاه ممتازی در بین محصولات کشاورزی صادراتی قرار داده است. محصولات در حال حاضر ایران رتبه ششم تا هفتم تولید قارچ در جهان را دارد که به همین دلیل می توان از طریق صادرات قارچ خوراکی مقدار قابل توجهی ارز وارد کشور کرد.

  انگلیس به جای آمریکا با عربستان سعودی مذاکره می کند

وی با بیان اینکه خرید تضمینی قارچ توسط هیات مدیره انجمن صنفی قارچ انجام می شود، اظهار داشت: چین بزرگترین تولید کننده و مصرف کننده قارچ در جهان است اما کشور ما به دلیل اینکه در بین 20 کشور برتر صادرکننده قارچ قرار ندارد. به تحریم ها

افزایش 60 درصدی صادرات قارچ

گلمرضا تقوی مدیرکل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان زینتی و قارچ های خوراکی معاونت امور باغبانی نیز درباره وضعیت تولید قارچ خوراکی در کشور گفت: پیش بینی می شود تولید این محصول در سال 1401 به 185 هزار تن افزایش یابد.

وی افزود: میزان تولید قارچ خوراکی در سال گذشته 181 هزار تن بوده است.

تقوی با اشاره به میزان صادرات قارچ خوراکی در 10 ماهه سال گذشته گفت: بر اساس آمار رسمی گمرک جمهوری اسلامی ایران 2 هزار و 976 تن به ارزش 3 میلیون و 585 هزار دلار صادر شد.

به گفته وی، حجم صادرات این محصول نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی 2005 تن و از نظر ارزشی 2 میلیون و 255 هزار دلار افزایش داشته است.

مدیرکل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان زینتی و قارچ های خوراکی در پایان خاطرنشان کرد: در صادرات قارچ خوراکی 48.4 درصد رشد وزنی و 58.9 درصد رشد ارزشی داریم.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید