ظرفیت تولید نفت خام به 4 میلیون و 38 هزار بشکه در روز می رسد

8582 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، هرمز کلاوند مدیر نظارت بر تولید نفت و گاز شرکت ملی نفت ایران گفت: با توجه به ماهیت اصلی شرکت ملی نفت ایران در راستای حمایت از تولید از میادین نفت و گاز، هر ساله مدیریت برنامه ریزی یکپارچه و نظارت بر تولید شرکت شرکت ملی نفت ایران شروع به تهیه برنامه تولید نفت و گاز به همراه فعالیت ها، الزامات و بودجه لازم برای اجرای طرح مذکور می کند. امسال این رویه با رویکرد افزایش ظرفیت تولید نفت خام به بیش از 4 میلیون بشکه در روز صورت گرفت.

وی تصریح کرد: در همین راستا جلسات فنی و کارشناسی پیش بینی دبی چاه های فرعی که هر 6 ماه یکبار برگزار می شد در دولت سیزدهم با رویکردی جدید برگزار شد. در گذشته اولویت حفظ تولید در محدوده تولید فعلی بود اما در دولت جدید علاوه بر اهمیت دادن به چالش ها و الزامات حفظ تولید، افزایش تولید و ثبت رکوردهای جدید در اولویت قرار گرفت.

قلاوند ادامه داد: در جلسات کارشناسی برگزار شده، تعداد چاه های توسعه، تعمیر و بازیابی مورد نیاز برای دستیابی به هدف، به همراه تعداد دکل های حفاری، لوله مغزی متحرک، واحدهای پردازش سیار (MOT و MOS)، طرح ها و الزامات زیرزمینی و زمین تشریح شد. سطح، از جمله تعداد پمپ های موجود در چاه، سیستم های استخراج گاز مصنوعی، انواع تجهیزات موجود در چاه و سر چاه و همچنین احداث لوله کشی جریان، تاسیسات بهره برداری و نمک زدایی، به ویژه واحدهای مورد نیاز اسکیت نصب شده و الزامات واحدهای میانی درست مانند جایگاه‌های تقویت گاز، نیروگاه‌های گاز و گاز مایع مورد بحث و بررسی دقیق کارشناسان قرار گرفت و طرح فنی و عملیاتی شرکت‌های تابعه برای نهایی‌سازی و تصویب به شرکت ملی نفت ایران ارسال شد.

  انقلاب در دولت سیزدهم، بودجه 1402 بدون نفت بسته می شود؟

وی بیان کرد: بر اساس دستور اکید مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، به منظور اطمینان از الزامات و شرایط دستیابی به تولید 4 میلیون و 38 هزار بشکه در روز، جلسات متعدد فنی، کارشناسی و مدیریتی بین نظارت برگزار شد. مدیریت تولید و برنامه ریزی یکپارچه شرکت ملی نفت ایران با مدیریت های مختلف شرکت های تابعه خود جلسه ای برگزار کرد و در بررسی دقیق تر برنامه های ارائه شده، جنبه های مالی نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت و برنامه عملیاتی مطابق با شرایط فعلی یک شرکت تشریح شد. کشوری که آماده تایید هیات مدیره شرکت ملی نفت است اینجا ایران است.

قلاوند ادامه داد: با توجه به حمایت مستمر و همه جانبه مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از شرکت های تابعه برای تصویب و رفع نیاز این شرکت ها برای تحقق طرح تولید نفت خام 4 میلیون و 38 هزار بشکه در روز، جلسه مدیریت با حضور دکتر خجسته مهر و مدیران عامل، مدیران تولید و فنی شرکت های تابعه و مدیریت های نظارت بر تولید و برنامه ریزی یکپارچه تشکیل شد و کلیه الزامات فنی و مالی برای تحقق این هدف مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مدیر نظارت بر تولید نفت و گاز شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: در پایان این جلسه برنامه مشخصی برای تامین الزامات مذکور تا پایان سال جاری تدوین شد. بنابراین، با همکاری مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و ارائه سفارشات لازم به شرکت های تابعه و مدیریت پشتیبانی در شرکت ملی نفت ایران، ظرفیت تولید نفت خام تا پایان به 4 میلیون و 38 هزار بشکه در روز خواهد رسید. این سال

  بازار سهام و سکه صعودی باقی ماندند

کلاوند اضافه کرد: تامین سکوها و خطوط لوله سیار همراه با تجهیزات و کالاهای لازم برای حفاری چاه های جدید، تعمیر و احیای چاه های موجود در تمامی میادین خشکی و فراساحلی، تعمیر و اصلاح و یا جایگزینی انتقال از مهمترین موارد برای دستیابی به این ظرفیت تولید است. خطوط لوله، تعمیرات اساسی واحدهای عملیاتی، نمک‌زدایی، فشار، گاز و گاز مایع و به‌ویژه تعمیر یا تعویض توربوشارژرهای موجود برای جلوگیری از شعله‌ور شدن گاز و مخاطرات زیست‌محیطی، استفاده از آب‌نمک‌زدایی عملیاتی نصب شده بر روی لغزش و اقدامات مختلف دیگر برای این امر ضروری است. در پایان سال جاری انجام خواهد شد و انشالله ظرفیت سازی لازم انجام خواهد شد.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید