عالی ترین مقام اقتصادی نرخ واقعی دلار را فاش کرد اما راه حلی برعکس ارائه کرد!

16218 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، یحیی آل اسحاق از وزرای دوره هاشمی رفسنجانی و از چهره های تاثیرگذار اقتصادی – سیاسی جناح راست به صراحت اعلام کرده است که قیمت واقعی دلار آمریکا در بازار ایران نباید بالاتر باشد. . بالای 25 هزار تومان و راهکارهای پیشنهادی برای بالا بردن بازار ارز به این سطح حرکت کرده و به بیست و پنج هزار تومان می رسد. اگرچه تحریریه اقتصاد معتقد است که این تصمیمات حاشیه ای هستند و به این رقم نمی رسند.

یحیی اسحاق معتقد است:

  1. یحیی آل اسحاق، تاجر و رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق درباره دلایل نوسانات اخیر نرخ ارز گفت: بر اساس قانون عرضه و تقاضا باید به دو طرف عرضه و عرضه نگاه کنیم. تقاضا برای رسیدن به تعادل این قانون که قانون آهنین اقتصاد نامیده می شود، برای همه چیز در اقتصاد از جمله ارز صادق است. باید میزان عرضه و تقاضا را مشخص کنیم و بر اساس اخبار روانشناختی و شرایط خاص بدانیم که چه مقدار از تقاضا واقعی و چه مقدار از آن جعلی است. نوع آن نیز باید مشخص شود، زیرا استفاده تجاری با جستجوی اسکناس و موارد دیگر متفاوت است.
  2. تامین ارز ایران از ارز حاصل از صادرات، فروش نفت، خدمات، سرمایه گذاری خارجی و غیره تامین می شود و عمده تامین ارز توسط بانک مرکزی تامین و در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. هزینه های ارزی کشور در تجارت، مسافرت، دانشجو و سایر مناسبت ها در ده سال گذشته هرگز به طور متوسط ​​بیش از 60 میلیارد دلار نبوده است. این چیزها کل جستجو نیستند، اما بخش دیگری از جستجو وجود دارد. از این جمله می توان به تقاضای ارز برای خروج سرمایه، سفته بازی، تقاضا برای حفظ ارزش دارایی ها و تقاضا با توجه به جنبه روانی بازار اشاره کرد.
  3. در دنیا حدود 400 رسانه علیه کشور ما فعالیت می کنند و علاوه بر آن این دلالان هستند که از بازار ارز سود می برند و سودجویان هستند که آثار روانی بر بازار ارز کشور می گذارند.
  4. حتی عرضه بیشتر از تقاضا است. اما برای سایر الزامات مشکلاتی وجود دارد که با توجه به فضای روانی بازار، در هر صورت عده ای به دنبال سفته بازی هستند، برخی به دنبال حفظ ارزش دارایی ها و برای مقاصد دیگر نیاز به ارز دارند، دلیل این امر این است. تقاضا بیشتر مربوط به نوع مدیریت مجموعه مدیریتی است و تعطیل است، این اجرای بانک مرکزی نیست. اعتماد مردم و فعالان اقتصادی به دولت و تصور آنها از آینده باید به گونه ای باشد که از افزایش تقاضای دلار جلوگیری کند.
  5. به نظر من قیمت واقعی ارز کمتر از 25 هزار تومان است که نمونه آن ارز نیمایی است که عرضه آن حتی از تقاضا هم بیشتر است و نوسانات فعلی بازار ارز در واقع نتیجه عدم عوامل اقتصادی، روانی و سوداگرانه؛ بنابراین سایر مسئولان نباید در چنین مواردی بانک مرکزی را تنها بگذارند زیرا بانک مرکزی نباید تمام مسائل سیاسی، اجتماعی، امنیتی و روانی را به تنهایی حل کند.
  6. اقداماتی مانند سکه و سهمیه 2000 دلاری و سایر سیاست ها اقدامات موثر و خوبی است، اما لازمه آرامش بازار این است که همه نقش خود را ایفا کنند و از طرفی در حوزه تقاضا، بانک مرکزی فکر نکند. که برای مدیریت ارز باید تمام ارز در صندوق بانک مرکزی جمع آوری و سپس توزیع شود. اگر سیاست ها به گونه ای باشد که مردم به تنهایی و بر اساس سیاست های بانک مرکزی عرضه و تقاضا را انجام دهند، مشکلات کاهش می یابد. مانند همان اقداماتی که در حوزه ارز مورد مذاکره انجام می شود.
  7. سیاست هایی مانند واردات در مقابل صادرات، ارز توافقی، نقل و انتقال ارز و سیاست هایی که بانک مرکزی برای مدیریت آن نیازی به اسکناس فیزیکی ندارد، می تواند موثر باشد. متأسفانه برخی اقدامات در گذشته نیز باعث از بین رفتن اعتماد شده است. در برخی موارد در گذشته سابقه ای وجود دارد که افراد ارز خود را به بانک مرکزی داده و نتوانسته اند آن را دریافت کنند یا با تاخیر زمانی مواجه شده اند.
  8. بر اساس پیشنهاد من، بانک مرکزی باید سیاست هایی را دنبال کند که بازار ارز را در چارچوب مردم، در دست خود مردم و بر اساس سیاست های بانک مرکزی مدیریت کند. شکی نیست که باید با سوء استفاده کنندگان برخورد شود، اما تجربه نشان می دهد که گرفتن و قفل کردن و اقدامات مشابه در این زمینه چندان مؤثر نیست. در نتیجه باید فضای سبز و قانونی برای فعالان بازار فراهم شود و شرایط لازم برای این امر فراهم شود.
  آخرین قیمت طلا و سکه در بازار

یحیی آل اسحاق، یکی از تاثیرگذارترین چهره های اقتصادی و سیاسی کشور، با همه عواملی که کم و بیش می تواند به بازار ارز مرتبط باشد، می پردازد، اما با حمایت های پنهان دولت فاجعه بار علی صالح آبادی در رئیس بانک مرکزی، حتی یک اشاره به نیاز تک نرخی ارز کار نمی کند. در حالی که اقتصاددانان مستقل نظر اجماع دارند که ارز باید یک نرخی باشد و این موضوع در دولت سیدابراهیم رئیسی اولویت سیاسی مشخصی داشته باشد.

با وجود این مشکل، تیم اقتصادی دولت سیزدهم حتی به تک نرخی شدن ارز اشاره ای نکردند و عموماً آن را در اولویت قرار ندادند و در نتیجه اقتصاد ایران به دلیل نوسانات ارزی به آشوب کشیده شد. با حذف دلار 4200 تومانی نیما و دلار نقدی کمتر از 10 درصد اختلاف قیمت داشتند و کارشناسان از عدم اجرای تک نرخی ارز در دولت سیزدهم تعجب کردند.

4 نرخ ارز در بازار ارز; رانت خواری خودکار به جریان های اقتصادی اجازه می دهد تا از این تفاوت سود هنگفتی به دست آورند و نوسانات ارزی بازار سفته بازی را داغ و ملتهب نگه می دارد و بیشترین خدمت را به بانک های توقیف شده ایران می دهد. تومانی سود واهی هر فصل.

تحریریه اقتصاد پیشنهاد می کند که دولت آیت الله رئیسی نرخ ثابت را به عنوان سیاست اول خود با شرط فوریت انتخاب کند. در غیر این صورت، هر گونه تلاش برای دلجویی از بازار از همان ابتدا محکوم به شکست است و منجر به ادامه شکست اقتصادی تحت حاکمیت “مردم” می شود.

  دنیا آرزوی تکثیر این خودروها را دارد + تصویر

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید