عده ای می خواهند مردم ایران را بازنده جام جهانی اعلام کنند/ رفتار مشابه پلیس ایران و انگلیس و بازخورد مضاعف رسانه ها/ کشتن و آزار والدین پروژه سیا است + فیلم

گروه سیاسی رجانیوز: بیژن پیروز، استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران، دوشنبه 9 آبان مهمان برنامه جهان آرا شبکه افق بود و در گفتگویی یک ساعته به اتفاقات اخیر و تاثیر رسانه ها بر مردم پرداخت.

من گزارش میدم رجانیوز; بیژن پیروز درباره عده ای که می خواهند مردم ایران را در جام جهانی بازنده اعلام کنند، گفت: ایران چه در بازی مقابل انگلیس برد و یا باخت، برخی از مردم ایران باید در این بازی ایران را بازنده اعلام می کردند. فردی که معتقد است پلیس ایران جسدی را روی بازویش گذاشته و از بلندی رها کرده احتمالا تحت تاثیر قرار گرفته است وگرنه یک فرد عادی چنین چیزی را نمی پذیرد.

وی افزود: در فوتبال هم همینطور است، برخی از نوجوانان 15 ساله گرفته تا سیاستمدارانی که از ابتدا در راس کار بوده اند، این چیزها را باور می کنند، البته این دسته آخر مشکل جدی دارد. قربانیان این مشکل در تیم ملی باید به آنها گفت که شبکه های اجتماعی را ترک کنند و فقط روی تمرین تمرکز کنند.

این استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران به مقایسه رفتارهای مشابه پلیس ایران و انگلیس و بازخورد مضاعف رسانه ها پرداخت و گفت: بر اساس اسناد پلیس انگلیس در سال 2011 فردی دستگیر شد که جنایت او آغاز شد. اختلال خشونت آمیز در یکی از شبکه های اجتماعی. در سندی دیگر، افراد 16 و 20 ساله به دلیل برنامه ریزی برای تجمع آب پاشی دستگیر شدند، جالب اینکه نامی از اولی به عنوان یک کودک ذکر نشده است.

وی افزود: پلیس انگلیس حق دارد از شما رمز تلفن همراهتان را بخواهد، باید آن را بدهید وگرنه یک سال حبس خواهید شد. در ایران و در ماجرای پارک آب و آتش عده ای دستگیر و سپس آزاد شدند اما رسانه های خارجی و برخی رسانه های داخلی آن را توهم توطئه دانستند.

جهان آرا کارشناس برنامه با اشاره به تاثیر بسیار زیاد تبلیغات بر مردم گفت: ما دوست داریم فکر کنیم بزرگ هستیم و هیچ چیزی روی ما تاثیر نمی گذارد، اما حقیقت این است که تبلیغات همه ما را تحت تاثیر قرار می دهد هر چند برندهای بزرگ دنیا همچنان تبلیغ می کنند. . آنچه می خوانیم و می شنویم بر ما تأثیر می گذارد، چه مثبت و چه منفی.

بیژن پیروز درباره تهاجم فرهنگی و خلأهای قانونی آن گفت: برخی از روشنفکران گفتند ما چیزی به نام تهاجم فرهنگی را قبول نداریم! در تمام دنیا بعد از جنگ مجبور شدند مانند رولز رویس در انگلیس اقتصاد را ملی کنند، اما بعد از جنگ در ایران بحث کوچک شدن دولت مطرح شد.

  دومین عامل جنایت تروریستی شیراز دستگیر شد

وی افزود: تهاجم فرهنگی همچنان ادامه دارد و از خلأهای قانونی و شئونات ما سوء استفاده شده است. در ایران هرگز قانونی نداشتیم که بگوید زنان نمی توانند به استادیوم بروند، اما به دلیل استفاده از شعار و الفاظ بد هنگام تماشای فوتبال، نرفتند. امروز همین ادبیات وارد برخی از دانشگاه های ما شده است. اگر ورزشگاه های ما به سمتی برود که مثل وضعیت ورزشگاه های اروپایی نباشد و زنان بتوانند راه بروند، پیشرفت وجود دارد.

این استاد دانشگاه تهران در پاسخ به این سوال که چرا هنوز مردم از ارزان بودن زمان شطرنج یاد می کنند؟ او گفت: «ذهن انسان خاطرات خوب را نگه می دارد و خاطرات بد را فراموش می کند. به همین دلیل پیرمردی یادش می‌آید که قبل از انقلاب چلوکباب 15 ریالی می‌خورده، اما یادش نیست برنج و گوشت خارجی بوده و حقوقش چقدر بوده است.» فرار نخبگان، واردات پزشک و مشکلات اقتصادی. قبل از انقلاب بودند.

بیژن پیروز با بیان اینکه کشتن و آزار والدین یک پروژه سیا است، تصریح کرد: مالیات دهندگان انگلیسی برای ما مالیات نمی پردازند و عربستان سعودی هیچ تعهدی برای اطلاع رسانی به ما ندارد. در این دوره می بینیم که به دستور سیا قتل انجام می شود و پدر و مادرشان مورد آزار و اذیت قرار می گیرند. از طرفی سیاستمدارانی هم داریم که طوری حرف می زنند که انگار در این شرایط می خواهند رای مردم را بگیرند!

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید