عراق بر اهمیت گفتگوی آزاد بین تهران و ریاض تاکید می کند

به گزارش رجانیوس، فواد حسین وزیر امور خارجه عراق در تماس تلفنی با وزرای خارجه اردن و عربستان درباره نتایج سفر مصطفی الکاظمی به تهران و ریاض بر اهمیت تماس ها و رایزنی های دو کشور تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه عراق، فواد حسین در گفتگوی تلفنی جداگانه با ایمن صفدی و فیصل بن فرحان وزرای خارجه اردن و عربستان سعودی، نتایج سفر نخست وزیر عراق به تهران و ریاض را بررسی کرد.

وزارت امور خارجه عراق با صدور بیانیه ای اعلام کرد که فواد حسین با همتایان اردنی و سعودی خود درباره توسعه منطقه و نقش عراق در به نتیجه رساندن تلاش های سازنده برای تقویت مذاکرات، ادامه هماهنگی و همکاری بین طرفین در منطقه گفتگو کرده است. و نظر داد.

در ادامه این مذاکرات، وزیر امور خارجه عراق نتایج سفر مصطفی الکاظمی نخست وزیر و هیئت همراه به جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی و همچنین روند گفتگوهای آزاد تهران و ریاض و اهمیت آن را به اشتراک گذاشت. برای تقویت بیشتر ثبات و تعادل در منطقه مورد تاکید قرار گرفت.

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق شنبه گذشته در راس یک هیئت بلندپایه سیاسی به ریاض رفت و عصر همان روز پس از دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، راهی تهران شد.

نخست وزیر عراق در بدو ورود به تهران در کاخ سعدآباد مورد استقبال آیت الله ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

رئیسی و الکاظمی پس از دیدارهای دوجانبه در نشست خبری مشترک شرکت کردند، رئیس جمهوری اسلامی ایران در این دیدار گفت: از سفر الکاظمی و هیئت عالی رتبه عراقی به ایران استقبال می کنم. روابط ما با عراق عادی و سنتی نیست، بلکه عمیق و ریشه ای است و اراده برای توسعه بیشتر روابط وجود دارد.

  گردان قدس در حالت آماده باش بود

رئیس جمهور گفت: برای گسترش سیاست روابط با همسایگان، امروز عراق را نزدیک ترین ملت به ملت ایران می بینیم و بیشترین روابط را بین کشورهای همسایه با عراق داریم و بیشترین روابط را با عراق در میان داریم. همسایه های ما.”

وی افزود: روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری دو کشور مورد توافق قرار گرفته و مقرر شده روابط اقتصادی دو کشور تقویت شود.

رئیس جمهور در خصوص روابط کشورهای منطقه گفت: این روابط مورد تاکید دو طرف بوده است و معتقدیم که گفت وگوی مقامات منطقه می تواند مشکلات غرب آسیا را حل کند و تاکید کردیم که دخالت خارجی در منطقه مشکل ساز است و حل نکردن مشکلات.”

رئیسی ادامه داد: در این جلسه بر مذاکره نمایندگان منطقه با یکدیگر برای رفع مشکل تاکید کردیم.

رئیس جمهور در خصوص مسائل و مشکلات یمن گفت: در رفع محاصره یمن و یمنی ها بر گفتگوی یمنی و یمنی تاکید شده است که می تواند مشکل یمن و رنجی را که مردم طی سالیان متحمل شده اند حل کند. “

رئیسی ادامه داد: بدون شک ادامه این جنگ را بی نتیجه می دانیم و بر این باوریم که نتیجه ای جز رنج برای مردم ندارد و این جنگ باید هر چه زودتر پایان یابد و آتش بس می تواند گامی در جهت حل و فصل یمن باشد. تعارض. مشکلات و مذاکرات بین یمنی ها.

رئیس جمهور گفت: تلاش رژیم صهیونیستی برای عادی سازی روابط با کشورهای منطقه به هیچ وجه امنیت این رژیم نخواهد بود.

  درگیری شدید در بازار دلار

وی با اشاره به تاکید ایران و عراق بر برقراری صلح و آرامش در منطقه گفت: معتقدیم صلح و آرامش در منطقه در سایه نقش مسئولان منطقه و حتی عادی سازی روابط با کشورهای منطقه است. حضور رژیم صهیونیستی در منطقه برای منطقه مشکل ساز خواهد بود و هیچ مشکلی را در منطقه ما حل نخواهد کرد.

رئیسی گفت: روابط خوب ایران و عراق می تواند بر روابط دوجانبه دو کشور، نقش آفرینی در مسائل منطقه ای و همچنین نقش هر دو کشور در امور بین الملل تأثیر بگذارد.

مصطفی القدیمی نخست وزیر عراق نیز در این دیدار تاکید کرد: روابط تجاری دو کشور را در چارچوب منافع مشترک دو ملت و کشورهای ایران و عراق تقویت خواهیم کرد.

وی با اشاره به روابط تاریخی، فرهنگی و مذهبی ایران و عراق گفت: در این گفت و گوها راه های ارتقای سطح روابط دوجانبه را بررسی کردیم.

الکاظمی همچنین روابط عراق با جمهوری اسلامی ایران را بسیار مهم توصیف کرد و افزود: امروز توافق کردیم که روابط تجاری دو ملت و دولت را در چارچوب منافع مشترک تقویت کنیم.

وی گفت: در بخش دیگری از گفتگوهایمان، چالش های پیش روی منطقه را مورد بحث و بررسی قرار دادیم. ما توافق کردیم که برای ایجاد ثبات و صلح در منطقه با یکدیگر همکاری کنیم.»

الکاظمی با بیان اینکه در گفت‌وگو با رئیس‌جمهور ایران درباره مشکلات حیاتی پیش روی ملت‌های منطقه گفت‌وگو کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: دو طرف بر حمایت از آتش‌بس در یمن و لزوم گفت‌وگو برای پایان دادن به مناقشه توافق کردند. رنج زیادی را برای مردم این کشور به بار آورده است.

  جشنواره فروش محصولات عید غدیر خم گروه خودروسازی سایپا

وی گفت: ما همچنین توافق کردیم که برای مقابله با چالش های امنیت غذایی ناشی از جنگ در اوکراین با یکدیگر همکاری کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید