عراق زیر چتر حشدالشعبی

حشدالشعبی یا همان نیروی بسیج مردمی عراق پس از حمله داعش به جهاد حکیمانه آیت الله سیستانی جهاد برای کفایت و لزوم حفاظت از سرزمین، ملت و عتبات عالیات عراق در برابر داعش در شهر نجف تشکیل شد.

این نیروی شبه نظامی با الهام از بسیج ایران به همراه ارتش مستقل عراق در حال مبارزه با داعش و حمله به نیروهای عراقی است.

در پی تصمیم و فتوای آیت الله سیستانی در 23 خرداد 1393، ابومهدی المهندس به همراه حاج قاسم سلیمانی و فرماندهان سپاه بدر که با نیروهای ایرانی علیه صدام جنگیدند، در منزل خود در بغداد تشکیل جلسه دادند. دادن. این نشست سرآغاز تشکیل هسته حشدالشعبی بود که طی آن میلیون ها (صدها هزار) نفر برای مبارزه با داعش، آماده یا پراکنده شدند. حشد در زبان عربی به معنای اجتماع و گروه است و الشعب در عربی معاصر به معنای گروهی از مردم با ویژگی های مشترک خاص است که در نهایت به بسیج مردمی معروف است که به معنای بسیج مردمی است. ، نینوا و همچنین شمال بابل و در نهایت موصل در یک قدمی بغداد قرار داشت. این تصرفات آینده سیاسی عراق را تهدید می کند و خطری جدی برای حاکمیت این کشور به شمار می رود.

از سوی دیگر، داعش با تبلیغ کشتار و جنایات خود و ارعاب و رعب و وحشت همراه با جنگ روانی به دنبال تأثیرگذاری بر ذهن مردم عراق بوده و در نتیجه سپر دفاعی دولت عراق را تضعیف کرده است.

ساختار کلی بسیج مردمی

آمارهای مختلفی از تعداد نیروهای بسیج مردمی اعلام شده است; صد هزار تا دو و نیم میلیون نفر. ساختار اصلی و ساختار نظامی حشد الشعبی را شیعیان عراق تشکیل می دهند، اما تقریباً تمام قبایل قومی و مذهبی عراق اعم از شیعه، سنی، مسیحی، ایزدی، ترکمن، عرب و کرد در قیام مردمی حضور دارند. به عنوان مثال، اوباش عشایر معمولا سنی هستند، تیپ 110 از کردهای شیعه و تیپ بابلی از مسیحیان نینوا تشکیل شده است.

  نماز جمعه باید جلوی فساد را بگیرد/ مدعیان انقلاب رنج می برند که این تریبون نمی تواند برای نظام سرمایه اجتماعی بسازد.

مهم ترین این گروه ها عبارتند از: شاخه بدر شاخه نظامی (هادی العامری)، عصائب اهل الحق (قیس القزالی)، کتب حزب الله (ابومهدی المهندس)، جنبش نایب (اکرم). الکعبی)، کتب سید الشهداء (ابو علا الولایی)، سرایا السلام، سرایا الخراسانی (علی الیسری) و جند الامام (احمد اسدی) و مجموعه های مربوط به مجلس اعلا و جریان های حکمت ملی مانند الجهاد و البناء (حسن السری)، انصار العکیده (شیخ جلال الدین ساغیر) و سرایا عاشورا (ابواحمد الجابری) هستند.

تیپ علی اکبر(ع) (سپاه مقدس آستان عبدالله الحسین(ع)، تیپ رزمی ابوالفضل العباس(ع) دو یگان مهم دیگر بسیج مردمی هستند که در ایام عبادت میلیون ها نفر در کربلا و سایر زیارتگاه های عراق به ایفای نقش می پردازند. نقش در حفاظت از زائران و شهرهای مقدس.

فتوحات حشدالشعبی

نیروهای عراقی پس از تشکیل، ضربه سنگینی به تروریست ها وارد کردند و موفق شدند بخش های مهمی از خاک عراق را از تروریست ها پس بگیرند. نیروهای حشد الشعبی در عملیاتی مهم ابتدا شهر تکریت را پاکسازی کردند. نیروهای عراقی سپس موفق شدند منطقه البغدادی در استان الانبار را تحت کنترل خود درآورند و ضربه دیگری به داعش وارد کنند. از دیگر عملیات های موفقیت آمیز می توان به شکستن محاصره سامارا و آمرلی و آزادسازی جرف الصحر (که بعدها جرف النصر نام گرفت)، بیجی، جنوب موصل، فلوجه و مناطق دیگر، به ویژه در استان های صلاح الدین و الانبار، اشاره کرد. عملیات مهم از جمله لبیک یارس الله. او در بخش غربی الانبار نیز درگیر است. این نیروها همچنان به صورت پراکنده با داعش می جنگند. قبل از تشکیل، گروه های مقاومت تحت رهبری حشدالشعبی با نیروهای آمریکایی مستقر در عراق پس از سقوط صدام می جنگیدند. این نیروها تا به امروز حملاتی را به پایگاه‌ها و نیروهای آمریکایی به‌ویژه حملات موشکی و بدون سرنشین به این پایگاه‌ها تحت حمایت خروج آمریکا از عراق انجام داده‌اند. ایالات متحده همچنین حملات گسترده ای را علیه نیروهای حشد الشعبی انجام می دهد، چه نظامی و چه از طریق تخریب رسانه ها. اوج این اقدامات ترور بنیانگذار بسیج مردمی حاج ابومهدی المهندس به همراه سردار فقید حاج قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس بود. آمریکا نیز با ایجاد فضای رسانه ای و دروغ پردازی سعی در تضعیف وجهه مردمی این نیرو و تضعیف اعتبار آن دارد. این نیروها علاوه بر فعالیت های نظامی در حوزه های دیگری مانند امور خیریه و فعالیت های اجتماعی و بشردوستانه نیز فعالیت می کنند.

  رشد اقتصادی کشور در 9 ماهه امسال به 4.1 درصد رسید

آیت الله سیستانی همواره از اقدامات حشدالشعبی حمایت کرده و با محکوم کردن حملات آمریکا به این نیروها، از دولت عراق خواست تا به این حملات پاسخ دهد و اقدامات لازم را برای جلوگیری از تکرار آن انجام دهد.

مشروعیت سیاسی حشدالشعبی

حیدر العبادی، نخست وزیر سابق، در 24 فوریه 2016 در آخرین ماه های جنگ علیه گروه های تروریستی داعش با صدور حکمی از الحشد الشعبی به عنوان نیروی مستقل تحت فرماندهی نیروهای مسلح عراق یاد کرد. این نیروی مردمی در آذرماه 1395 تصویب شد تا در کنار ارتش و نیروهای مسلح به فعالیت خود در مبارزه با گروه های تکفیر داعش بدون مغایرت قانونی ادامه دهد.

پس از لازم الاجرا شدن این قانون، این سازمان نظامی مردمی به تمامی شرایط قانونی لازم در عراق دست یافت و نیروهای آن نیز از حقوق و پاداشی معادل نیروهای امنیتی عراق برخوردار شدند و مبارزات و فعالیت های مردمی موفق به عنوان یکی از اقدامات عراق شناخته می شود. مؤثرترین ارکان نظامی و اجتماعی و اقدامات غرب برای تجزیه یا تضعیف آن به راحتی بر موقعیت مردمی و سیاسی آن تأثیر نخواهد گذاشت.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید