عربستان سعودی 2 تریلیون دلار تسلیحات از آمریکا می خرد

روزنامه الوطن سوریه نوشت: سوابق سیاست خارجی آمریکا در کل جهان و در کل خاورمیانه نشان دهنده این واقعیت است که سلاح مهم ترین کالایی است که ایالات متحده بیشترین صادرات را دارد و بیشترین درآمد را به دست می آورد. سود از طریق او محاکمه می شود. ایالات متحده بخش قابل توجهی از این سلاح ها را به کشورهای عربی خلیج فارس صادر می کند. زیرا این کشورها در نتیجه درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز ثروتمند هستند. ایالات متحده به این کشورهای ثروتمند به عنوان صندوق های مالی نگاه می کند. درآمدهای نفتی آنها در بانک های ایالات متحده است و ایالات متحده با این دارایی ها آن طور که صلاح می داند رفتار می کند.

ایالات متحده به جنگ و درگیری بین کشورهای منطقه دامن می زند تا سلاح های خود را به این کشورها بفروشد. به عنوان مثال، این کشور رژیم صدام حسین را تحت فشار قرار داده است تا به ایران حمله کند و با فروش سلاح به بغداد، به ثروت نفت عراق دست یابد. سپس ایالات متحده جنگ را به کویت منتقل کرد و در جنگ کویت و عراق، واشنگتن با فروش تسلیحات به دو طرف از طریق معاملات تسلیحاتی، ثروت نفتی دو کشور را تصرف کرد. ایالات متحده در سال 2003 به عراق حمله کرد تا کنترل عراق را در دست بگیرد.

سیاست ایالات متحده مبتنی بر جنگ افروزی، تحریک جنگ داخلی و خارجی برای فروش سلاح است. ایالات متحده با تهیه طرح بهار عربی در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، رئیس جمهور سابق در سال 2011، به دنبال کنترل بیشتر بر منطقه بود. سپس در سال 2015، عربستان سعودی به یمن حمله کرد و ایالات متحده تسلیحات بسیار بیشتری به ریاض صادر کرد. ایالات متحده همچنین در طول سال ها برای حمایت از پایگاه های خود از عربستان باج خواسته است. این موضوع در سفر دونالد ترامپ به عربستان سعودی مشاهده شد. وی در سفر خود به عربستان سعودی در سال 2017 موفق شد 600 میلیارد دلار از ریاض اخاذی کند.

  اجرای حساب خزانه و پرداخت به ذینفع نهایی در سال 1401 منتشر شد.

ایالات متحده از سرمایه گذاری کشورهای حاشیه خلیج فارس در پروژه های اقتصادی خارجی یا متحدانش جلوگیری می کند. به این ترتیب، ایالات متحده خواهان اموال تحت کنترل واشنگتن و در راستای منافع خود است. در عین حال، ایالات متحده برای طولانی شدن جنگ و درگیری ها تلاش می کند تا بتواند سلاح های بیشتری به مناطق جنگی صادر کند و درآمد بیشتری کسب کند.

بریتانیا پس از ترور حاشوقی با فروش 800 میلیون دلار تسلیحات سعودی موافقت کرد.

این موضوعی است که مجله آمریکایی «Responsible Statecraft» در هفتمین مطالعه خود در این ماه به آن اشاره کرده است. این گزارش در گزارشی با عنوان «خاورمیانه: چرخه جنگ کنونی و فروش تسلیحات» نوشته شروتی بونیا و مارک وین‌وود، افزایش چشمگیر فروش تسلیحات آمریکا به کشورهای عربی خلیج فارس در سال‌های 2020-2020 و رشد را نشان می‌دهد. 25 درصد در این مدت صحبت می کنند. در حال حاضر صادرات این تسلیحات به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس 47 درصد افزایش یافته است. عربستان سعودی به تنهایی خرید تسلیحات از آمریکا را 61 درصد افزایش داده است. جنگ یمن و فروش تسلیحات به یکی از سودآورترین مشاغل آمریکا تبدیل شده است.

در 15 مارس 2020، Statista فهرستی از فروش تسلیحات ایالات متحده به کشورهای سراسر جهان را منتشر کرد. این فهرست نشان می دهد که عربستان سعودی از سال 1990 تا 2020، 2151 میلیارد دلار، 300 میلیارد دلار از قطر و 149 میلیارد دلار از امارات متحده عربی خریداری کرده است.

این روزنامه سوری در پایان می نویسد: در واقع آمریکا با اموال خود نمی جنگد، بلکه آمریکا در حال غارت منابع نفت و گاز کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس است. بنابراین تداوم جنگ ها و درگیری ها در منطقه و جهان در راستای منابع استراتژیک آمریکاست و این جنگ ها تنها با اراده مردم کشورها خاتمه خواهد یافت.

  یارانه 3.7 برابر، زمان واریز از این هفته افزایش یافت

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید