عرضه گسترده گوشت قرمز برای مقابله با دلالان

مقایسه عملکرد کشتارگاه های رسمی کشور در اردیبهشت 1401 با ماه مشابه 1400 حاکی از افزایش 3 درصدی عرضه گوشت قرمز است.

بر اساس نتایج طرح آماری کشتار دام، وزن گوشت قرمز عرضه شده به همه گونه های دامی کشتار شده در اردیبهشت ماه امسال در مجموع 50 هزار و 761 تن است که سهم گوشت گاو و گوساله بیش از سایر دام ها است. بر اساس نتایج این سرشماری، گوشت گاو و گوساله با 25 هزار و 295 تن، 1.7 درصد از وزن کل گوشت قرمز عرضه شده را تشکیل می دهد. گوشت گوسفند و بره با 21 هزار و 331 تن، بز و بز با 3 هزار و 141 تن و سایر دامها با 6 تن به ترتیب 1، 0.8 و 2 درصد از وزن کل گوشت قرمز پیشنهادی تعیین شده است. نتایج این سرشماری نشان می دهد که میزان تحویل گوشت قرمز به کشتارگاه های رسمی کشور در اردیبهشت ماه 1401 نسبت به فروردین ماه 4 درصد افزایش داشته است.

افزایش 3 درصدی عرضه گوشت قرمز

نسبت به اردیبهشت پارسال

مقایسه عملکرد کشتارگاه های رسمی کشور در اردیبهشت 1401 با همان ماه 1400 نیز حاکی از افزایش 2 درصدی عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه های رسمی کشور است. میزان عرضه گوشت در اردیبهشت 1401 نسبت به ماه مشابه 1400 برای گوسفند و بره یک درصد، برای بز و بز 3 درصد و برای گاومیش و گاومیش 4 درصد، برای گاو و گوساله 1 درصد و برای شتر و کودکان خردسال 1 درصد کاهش یافت.

تهران رکورد بیشترین مصرف کننده را دارد

بر اساس این گزارش، تعداد لاشه مصرفی گوسفند و بره ذبح شده در اردیبهشت ماه یک میلیون و 116 هزار لاشه به وزن 21 هزار و 331 تن بوده که این رقم در ماه مشابه سال گذشته به 889 هزار لاشه به وزن 16 هزار و 450 تن رسیده است. بالاترین وزن را در این ماه دارند.

  ابزار جدید بانک مرکزی برای کنترل نرخ دلار/پایان دادن به نوسانات بازار ارز

بر اساس گزارش مرکز آمار، در اردیبهشت ماه میانگین وزن لاشه گوسفند و بره 19.11 کیلوگرم، بز و بزغاله 15.71 کیلوگرم، گاو و گوساله 207.34 کیلوگرم، گاومیش و گاومیش 197.06 کیلوگرم و شتر و 19 کیلوگرم شتر .49 کیلوگرم بوده است. جمع آوری و انتشار آمار کشتار دام در کشتارگاه های کشور یکی از فعالیت های معمول مرکز آمار ایران است که در اختیار برنامه ریزان، مدیران و محققان کشور قرار می گیرد. هنگام ارائه آمار در مورد عرضه گوشت قرمز، اطلاعات مربوط به کشتار دام در مناطق روستایی خارج از محدوده شبکه دامپزشکی نبود. همچنین آمار ارائه شده حاوی اطلاعاتی از کشتار غیرمجاز در شهرها نیست و کشتارگاه های خصوصی مجاز نیز در این سرشماری گنجانده شده است.

آمارهای فوق در مورد عرضه گوشت قرمز ممکن است به موضوعاتی مانند محاسبه عرضه سرانه گوشت قرمز به عنوان یکی از شاخص‌های وضعیت اجتماعی-اقتصادی، ارزیابی برخی از آمارهای مربوط به کشتار مانند پوست، پوست، کله پاچه و تغییرات گوشت قرمز اشاره کند. میانگین وزن لاشه عنوان نمونه کمک به شناسایی وضعیت مراتع کشور و برنامه ریزی برای واردات احتمالی گوشت و توزیع مناسب آن در کشور. دولت سیزدهم از بدو تاسیس تاکنون اقدامات مختلفی را برای حمایت از مصرف کنندگان و ایجاد تعادل در قیمت های بازار قرمز انجام داده است، از جمله ممنوعیت صادرات دام زنده و واردات 10 هزار تن گوشت قرمز و همچنین خرید دام. شرکت تعمیر و نگهداری علیرغم اقدامات انجام شده، فعالیت دلالان و واسطه ها در این صنعت اجازه کاهش قیمت را نمی دهد و باید چاره ای جدی برای این موضوع اندیشیده شود. بر اساس مشاهدات میدانی فعلی خرده فروشان در تهران، هر کیلوگرم گوسفند از 170 تا 180 هزار تن، سر و گردن گوسفند 175 تا 180 هزار تن، ژامبون گوسفند بیش از 200 هزار تن، گوسفند باقی مانده 140 و گوساله ران 200 تا 230 هزار تن. جلدهای تحویل شده

  فراخوان حمله به جای ایران در اروپا پاسخ داده شد

در شرایط فعلی که دولت در حال اصلاح نظام یارانه ای است، جلوگیری از سوء استفاده دلالان برای کاهش بیشتر تقاضا موضوع مهمی است، زیرا در صورت ادامه این شرایط و با کاهش تقاضا به دلیل فصل گرما، آسیب دیدگان عشایری هستند. ، تولیدکنندگان روستایی و دامی که خشکسالی و مشکلات سرمایه گذاری در دام و تقاضای مصرف کننده تولید آنها را محدود می کند.

دیدگاهتان را بنویسید