عشق خود به ماشین را در بورس فهرست کنید

8704 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، مجید عاشقی در مراسم افتتاحیه اوراق سلف و گواهی سپرده مس و یراق آلات مس در بورس کالای ایران، گفت: یکی از ماموریت های بورس کالا تبدیل معاملات فیزیکی به معاملات اوراق بهادار در زمان ایجاد است. اوراق بهادار انباری از محصولات صنعتی وجود داشت، اما در نهایت این اتفاق افتاد.

وی با بیان اینکه بورس کالا فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشته است، افزود: با این حال در حال نزدیک شدن به معامله 50 میلیونی در این بازار هستیم و بیشتر محصولات صنعتی و پتروشیمی در فضای شفاف معامله می شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به موضوع قیمت گذاری دستوری گفت: وضعیت اقتصادی کشور به گونه ای است که حساسیت به دارایی های فیزیکی به ویژه مواد اولیه کارخانه ها وجود دارد اما فضای کالا. مبادله به گونه ای است که محصول به تولیدکننده و فضای رقابتی می رسد. «قیمت گذاری وجود دارد.

عشقی ادامه داد: اگرچه ممکن است تناقضاتی وجود داشته باشد اما به نظرم این تناقضات به خوبی مدیریت می شود. تمام معاملات شفاف و قابل ردیابی است.

وی با اشاره به عرضه سیمان در بورس کالا گفت: عرضه سیمان در بورس هم با چالش قطعی برق و هم با چالش صنعتی مواجه است اما اکنون با افزایش عرضه، انحصار خرید از بین رفته است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: موضوع لغو مالیات معامله با گواهی سپرده کالاهای صنعتی در حال پیگیری است. تجارت محصولات صنعتی به صورت گواهی سپرده بهتر است.

عشقی درباره عرضه سیمان به بورس گفت: در ابتدای بورس کالا مس در این بازار عرضه می شد اما موفقیت آمیز نبود. اما این بار امیدواریم با مدلی که تعریف شده موفق شویم. همچنین گواهی سپرده در میلگرد باعث می شود خریداران خرد قادر به خرید میلگرد باشند.

  تفاوت تولید / پیشرفت خودروی ایرانی و آلمانی چیست؟

وی در خصوص تحویل خودرو به بورس به وزیر صمت گفت: امیدواریم تحویل خودرو به بورس انجام شود به ویژه خودروهایی که شامل قیمت گذاری اجباری نمی شوند. امید است لیست خودروهایی که شامل قیمت گذاری اجباری هستند نیز کاهش یابد تا قیمت رقابتی شود. سیاست گذاری بر عهده وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار است و بورس آمادگی پذیرش خودرو را دارد.

رئیس سازمان بورس همچنین در مراسم راه اندازی رینگ صادراتی محصولات گفت: امیدواریم رینگ صادراتی بورس کالا علاوه بر فرآورده های نفتی، محصولات بیشتری از جمله زعفران و فرآورده های صنعتی عرضه کند.

منبع: ایسنا

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید