عصبانیت اردوغان از تصمیم جدید آمریکا

بر اساس این سرمقاله، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که کشورش حضور نظامی خود را در شمال جزیره پس از تصمیم آمریکا برای رفع محدودیت های فروش تسلیحات دفاعی به قبرس افزایش خواهد داد.

اردوغان در مصاحبه با سی ان ان ترکیه گفت که تصمیم واشنگتن برای فروش تسلیحات به این جزیره از نظر ماهیت و زمان آن غیرقابل توضیح است.

در اوایل این ماه، وزارت امور خارجه ایالات متحده اعلام کرد که به ممنوعیت طولانی مدت فروش تسلیحات آمریکا به جمهوری قبرس برای سال مالی 2023 پایان می دهد. واشنگتن معتقد است که این کشور شرایط لازم برای دریافت تسلیحات آمریکایی را دریافت کرده است.

ایالات متحده خاطرنشان کرده است که تا زمانی که قبرس با واشنگتن در مورد مقررات مبارزه با پولشویی همکاری کند و به ممنوعیت دسترسی کشتی های جنگی روسیه به بنادر خود ادامه دهد، محدودیت ها برداشته خواهد شد.

اردوغان اما اقدام فوق را محکوم کرد و اظهار داشت که واشنگتن “اقدامات قبرس و یونان را که صلح و ثبات در شرق مدیترانه را تهدید می کند، نادیده گرفته و حتی تشویق می کند.” رئیس جمهور ترکیه گفت لغو ممنوعیت فروش تسلیحات به قبرس منجر به مسابقه تسلیحاتی و خنثی کردن تلاش ها برای دستیابی به توافق صلح در این جزیره خواهد شد.

عصبانیت اردوغان از تصمیم جدید آمریکا

رئیس جمهور با اشاره به اینکه ترکیه در حال حاضر بیش از 35 هزار نیرو در جزیره دارد و آنها را با تسلیحات، مهمات و خودروهای زمینی، دریایی و هوایی تقویت خواهد کرد، گفت: آیا قرار است کنار بیاییم؟ ما نمی توانیم.”

  اعلام آزمون استخدامی کارکنان اداری قوه قضائیه

قبرس از زمان آغاز جنگ بین یونانی ها و ترک های قبرس در سال 1963 به موضوع داغ ترکیه تبدیل شده است. پس از کودتای نظامی در سال 1974، این جزیره اساساً به دو منطقه اداری تقسیم شده است.

دو سوم جزیره تحت کنترل دولت یونانی قبرس است که در سطح بین المللی به جمهوری قبرس معروف است و عضو کامل اتحادیه اروپا است. برخلاف بقیه سرزمین های جزیره قبرس، آنها خود را جمهوری ترک قبرس شمالی می نامند، دولتی که بالفعل تنها توسط ترکیه به رسمیت شناخته می شود.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید