عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: شاید خودروساز تشویق شود، خبری از واردات نیست!

13087 خبر اولیه

گلمرضا مرحبا، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با تحریریه درباره اجرا یا عدم اجرای مصوبه واردات خودرو اظهار داشت: اما واردات در ازای صادرات نیز با مشکل مواجه می شود، بنابراین مجلس. و مونتاژ برای یافتن راه حل قابل توجهی برای واردات خودروهای خارجی.

وی در این خصوص خاطرنشان کرد: یکی از بحث هایی که پشت سر واردات خودروهای خارجی وجود دارد، یافتن بازار در خارج از کشور برای خودروهای ایرانی، قطعات و خدمات فنی مهندسی ماست، بنابراین ممکن است برخی خودروهای خارجی وارداتی دست به کارهای غیرعادی بزنند.

گلمرضا مرحبا در این خصوص توضیح داد: به عبارت دیگر برای واردات خودرو با شرایط صادراتی، این امکان وجود دارد که افراد دارای حق صادرات یا صادرات خودروی ایرانی، خودرو را از جایی خارج از ایران بدون خریدار و یا بدون خریدار واریز کنند. مردم کشور برای این منظور از آن استفاده کنند تا در خیابان های کشورهای صادرکننده خودروی ایرانی تردد نکنند، یعنی چنین نمایشی فقط برای خروج از کشور و نشان دادن صادرات خودروهای وارداتی انجام شود!

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس افزود: البته این یک فرصت یا فرصت های اینچنینی برای واردات خودروی خارجی به خاطر سودآوری آن به ذهن می رسد نه اینکه در واردات خودرو الزاما چنین اتفاقی بیفتد. وقتی خودروی ایرانی مشتری صادراتی نداشته باشد، مصوبه مجلس و مجلس نیز کارکرد خود را از دست می دهد، یعنی واردات خودروی خارجی منتفی می شود.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه کشورهایی که قبلا مشتری و واردکننده سنتی خودروهای ایرانی بودند مانند عراق و سوریه نیز از دست رفته اند یا بهتر است بگوییم بازارهای خود را در آن کشورها از دست داده ایم، به نظر می رسد. تصمیم برای واردات فقط برای ایجاد انگیزه در خودروسازان و قطعه سازان برای ارتقای کیفیت محصولاتشان است.

  چه کسانی می توانند بدون ضامن وام بگیرند؟

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: این مصوبه به دنبال این بود که خودروسازان ایرانی را مجبور به بازنگری در سبد محصولات خود برای تولید خودروی بهتر و تولید خودروهایی مشابه مدل ها و برندهایی که کشورهای همسایه می خرند، داشته باشند.

گلمرضا مرحبا در پایان این گفتگو گفت: همه این احتمالات را می توان در کنار هم در نظر گرفت، اما محدودیتی که اعمال شده واردات را با مشکل مواجه می کند، باید دید چه سازوکاری برای واردات خودروهای خارجی ابداع می شود. بنابراین باید منتظر باشیم تا واردات اتفاق بیفتد.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید