عطوان: جنگ هسته ای آتش زیر خاکستر است

به گزارش سرمقاله، عبدالباری عطوان، تحلیلگر برجسته جهان عرب و سردبیر روزنامه رای الیوم در یوتیوب گفت: تغییرات بزرگی در اوکراین در حال رخ دادن است. جنگ هسته ای آتش زیر خاکستر است.

دو رویداد اساسی در اوکراین رخ داده است که می تواند منجر به تشدید تنش ها، جنگ هسته ای یا جنگ کلاسیک پر تنش شود. اولین رویداد، بمباران موشکی نیروگاه Zaporizhia در اوکراین بود. Zaporizhia یک مجموعه هسته ای متشکل از 6 نیروگاه هسته ای است. این نیروگاه ها بیش از 20 درصد برق مورد نیاز اوکراین را تامین می کنند. این یک مشکل خطرناک است.

عطوان افزود: ممکن است مزدوران اوکراینی این نیروگاه ها را هدف قرار دهند تا مواد هسته ای نشت کند و هزاران نفر در اروپا کشته شوند. روسیه اکنون زاپوروژیه را تحت کنترل دارد. هر گونه توسعه در این زمینه به احتمال زیاد منجر به جنگ هسته ای می شود.

تحول دیگر، تنش در اوکراین در شبه جزیره کریمه است. این یک سویه غیرمعمول است. ایالات متحده اوکراینی ها را به سامانه های موشکی جدید هیمارس مجهز کرد تا از آنها برای حمله به سرزمین های روسیه استفاده کنند. از این موشک ها در حمله به پایگاه های روسیه در کریمه استفاده شد. این موضوع ممکن است روسیه را تحریک کند، زیرا روسیه شبه جزیره کریمه را بخشی از خاک خود می داند. اما در عین حال، زلینسکی کریمه را بخشی از اوکراین می داند.

عطوان: جنگ هسته ای آتش زیر خاکستر است

این تحلیلگر در بخشی دیگر از اظهارات خود گفت: روسیه نمی تواند این اقدامات آمریکا و اوکراین را نادیده بگیرد. حمله به این مناطق خط قرمز روسیه است. این اقدامات می تواند منجر به یک بحران بزرگ در اوکراین و کل منطقه شود. روسیه ناتو را به ایجاد تنش متهم کرد. دامنه جنگ در حال افزایش است و احتمالاً تمام اروپا را در بر می گیرد.

  جنگ در اوکراین و عوارض خاورمیانه

در این شرایط ممکن است آمریکا و روسیه با هم برخورد کنند. کشورهای عربی و منطقه خاورمیانه از منطقه خاورمیانه دور نخواهند بود. پوتین در ابتدای این جنگ پس از استقرار تمامی سلاح های خود در مرز اعلام کرد که در صورت لزوم از سلاح هسته ای استفاده خواهد کرد. معاون پوتین همچنین اعلام کرد که از همه امکانات برای جلوگیری از توطئه های آمریکا استفاده خواهیم کرد.

عطوان گزارش داد: روس ها موشک های مافوق صوت به کالینینگراد فرستاده اند. این موشک ها در ارتفاع بیش از دو هزار کیلومتری عمل می کنند و رادارها نمی توانند آنها را رهگیری کنند. این پیامی به آمریکا و ناتو است و محتوای آن این است که روسیه آماده مقابله با هر اقدامی است. هنری کیسینجر، وزیر خارجه سابق آمریکا، به آمریکا و ناتو درباره تلاش برای شکست پوتین هشدار داد و گفت که شکست پوتین خط قرمز است. زیرا او 7 هزار کلاهک هسته ای دارد و در صورت شکست از آن کلاهک ها استفاده خواهد کرد.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید