علائم سویه جدید کرونا چیست؟

گروه اجتماعی رجانیوز: یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: ویروسی که هم اکنون در برخی کشورها در حال انتشار است، تحت واریانت BQ1 و XBB و جزو واریانت Omicron است.

من گزارش میدم رجانیوز به گزارش فارس، حمیدرضا مژگانی، ویروس شناس پزشکی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز، درباره زیرسویه جدید امیکرون گفت: با همکاری و رعایت خوب مردم در واکسیناسیون و همچنین دستورالعمل های بهداشتی، خوشبختانه در سه ماه گذشته با روند کاهشی در کشور و همچنین استان با ابتلا به کرونا مواجه بودیم، حتی در برخی روزها تشخیص این بیماری در مراکز به صفر رسیده بود، اما چند هفته ای بود که اخباری منتشر شد. در مورد شیوع نوع جدیدی از این ویروس در برخی کشورها از جمله چین که جای نگرانی دارد و اقدامات پیشگیرانه در این کشور در حال انجام است اما هنوز اطلاعات دقیقی از این ویروس منتشر نکرده اند.

این ویروس شناس خاطرنشان کرد: رفتار ویروس ها به دلیل گردش و انتقال از فردی به فرد دیگر جهش یافته است و این یک روند طبیعی است و ویروسی که در حال حاضر در برخی کشورها در حال انتشار است به جز انواع BQ1 و XBB است. نوع آمیکرون

با علائم مشاهده شده از این ویروس که عمدتاً علائم گوارشی دارد، یکی از زیرشاخه های ویروس Omicron است، اما بسیار مسری است و انتظار می رود شدت علائم کم باشد، اما بیماری زایی و سطح اپیدمی این ویروس می باشد. بالا .

وی خاطرنشان کرد: تجربه ثابت کرده است که این زیرشاخه مانند سایر انواع ویروس کرونا در کشور ما نیز ظاهر می شود و با توجه به اینکه کادر درمانی و بهداشتی آموزش های لازم را دارند، مردم باید برای پیشگیری از زیرشاخه مذکور همکاری بیشتری داشته باشند.

  معمای عجیب وزیر برکنار شده دولت!

مژگانی تاکید کرد: همه افراد به ویژه گروه های آسیب پذیر مانند سالمندان، بیماران با ضعف ایمنی، گیرندگان اعضای پیوندی، افراد مبتلا به بیماری های همراه، فشار خون، دیابت و … در صورتی که شش ماه از آخرین تزریق واکسن گذشته باشد. تزریق یک دوز جدید و یادآور را ادامه دهید.

وی توصیه کرد: برای تاثیرگذاری بیشتر واکسیناسیون بهتر است دوز تقویت کننده واکسنی متفاوت از واکسن های قبلی تزریق شود. تزریق چند نوبت از واکسن یک برند تاثیر زیادی روی فرد ندارد.

این عضو هیأت علمی در پایان از مردم خواست مانند گذشته نکات بهداشتی را رعایت کرده و واکسیناسیون خود را تکمیل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید