علت بحران اقتصادی؛ جنگ در اوکراین یا ناکارآمدی سیستم؟

به گزارش سرمقاله، شبکه خبری قطری «الجزیره» در گزارش خود درباره تأثیر جنگ در اوکراین بر درآمد خانواده‌های مصری نوشت که از فوریه گذشته جنگی بین روسیه و اوکراین آغاز شده است که به‌شدت تأثیراتی را بر خانواده‌های مصری وارد کرده است. جیب شهروندان مصری بر اساس مطالعه انجام شده توسط مرکز آمار مصر، درآمد خانواده های مصری به دلیل بحران اوکراین 20 درصد کاهش یافته است. علاوه بر این، مصرف غذا در حدود 74 درصد خانواده ها کاهش و حدود 90 درصد خانواده ها مصرف پروتئین را کاهش دادند.

پروهیشی با عنوان «تأثیر بحران اوکراین بر خانواده‌های مصری» نشان می‌دهد که 36.9 درصد خانواده‌ها از درآمد ناکافی رنج می‌برند و 95 درصد از این خانواده‌ها برای رفع نیازهای خود به وام‌ها روی می‌آورند. 94.1 درصد از خانواده ها معتقدند که بحران اوکراین به طور کلی آنها را تحت تاثیر قرار داده است و افزایش قیمت کالاها یکی از مهمترین عوامل است.

مدبولی در مصرف الکهربا توسط ترشید: کل شهروند در برابر دور ولا مکان لجمله

به گزارش الجزیره، مصطفی مدبولی، نخست وزیر مصر در ماه مه گذشته گفت که هزینه مستقیم جنگ در اوکراین برای بودجه مصر 130 میلیارد پوند و هزینه غیرمستقیم آن 335 میلیارد پوند در سال است.

این در شرایطی است که «مصطفی شاهین»، استاد دانشگاه اوکلند آمریکا، تحقیقات انجام شده توسط مرکز آمار مصر در مورد صحت تأثیر جنگ اوکراین بر درآمد خانواده های مصری را زیر سوال برد. وی در این زمینه به شبکه خبری الجزیره گفت که رژیم مصر تلاش می کند جنگ در اوکراین را دلیل افزایش قیمت کالاها معرفی کند. این سیستم مردم را متقاعد می کند که دلیل گرانی کالاها مشکلات بیرونی است. اما مشکل را باید در داخل جستجو کرد.

  جزئیات سند تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی

وی افزود که تصمیمات دولت منجر به کاهش درآمد مصری ها و کاهش بیکاری آنها شده است. افزایش قیمت برخی از کالاها مانند گندم منطقی است زیرا مصر به عنوان بزرگترین واردکننده گندم در جهان، بیشتر گندم مورد نیاز خود را از روسیه و اوکراین وارد می کند که در حال جنگ هستند، اما کاهش درآمد شهروندان مصری به دلیل جنگ در اوکراین غیر منطقی است.

علت بحران اقتصادی؛  جنگ در اوکراین یا ناکارآمدی سیستم؟

به گزارش الجزیره، مصطفی خدری، رئیس مرکز تحقیقات رسانه ها و افکار عمومی مصر گفت که مرکز آمار مصر در توجیه فروپاشی اقتصاد این کشور دست داشته است. بحران اقتصادی که شهروندان مصری از آن رنج می برند ناشی از سیاست های غلط رژیم است. محققان مرکز آمار مصر جنگ بین روسیه و اوکراین را بهانه ای برای کاستی های این سیستم قرار داده اند. اگرچه اگر رژیم مصر از بحران اوکراین به درستی استفاده کند، این بحران می تواند پیامدهای مثبتی برای اقتصاد مصر داشته باشد.

داده های اداره آمار مصر نشان داد که تورم سالانه شهری بیش از حد انتظار در اکتبر گذشته افزایش یافت و به 16.2 درصد رسید که بالاترین سطح تورم در چهار سال گذشته را نشان می دهد. این افزایش تورم ناشی از افزایش قیمت مواد غذایی و هزینه های آموزشی، اجتماعی و فرهنگی است.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید