علی اکبر ولایتی; از حامی برجام تا منتقد غرب/ آیا روحانی و ظریف در حال ترمیم گذشته خود هستند؟

گروه سیاسی رجانیوز: به نظر می رسد که برخی از افکار را باید تجربه کرد و آموخت مردم باید از او بیاموزند و نگاه جدیدی به مسائل داشته باشند. ارتباط با غرب و مذاکره با آمریکا همان افکاری بود که عده ای را در سراب خیالی خود غرق کرد تا اینکه به نمونه برنامه جامع اقدام مشترک منتهی شد.

تا قبل از برجام، غیرقابل اعتماد بودن غرب مورد توجه عده کمی بود آنها فهمیده بودند و خیلی ها در دام تفکر اشتباه مذاکره منفعلانه افتادند و راه نجات کشور را شکست با آمریکا دانستند.

علی اکبر ولایتی یکی از افرادی است که به شدت بر طبل پیش از توافق برجام می کوبد اما در جدیدترین مصاحبه با پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب توجه ویژه به غرب را ساده لوحانه می داند و می گوید: متأسفانه کشورهای اروپایی در سیاست خارجی خود به لحاظ انطباق با سیاست آمریکا تا این حد تنزل پیدا کرده اند. . و پذیرش بی قید و شرط تحمیل های آنها که در تاریخ اروپا سابقه نداشته است. در این شرایط چگونه برخی ساده لوحانه به غرب می گویند؟! کدام غرب؟! غرب تحت فشار آمریکا و القائات دروغین حجاج صهیونیست، همواره تبلیغات دروغین علیه جمهوری اسلامی ایران انجام می دهد، فشار سیاسی وارد می کند و برای تضعیف جمهوری اسلامی از هیچ کاری کوتاه نمی آید.

5504118 خبر اولیه

وی در بخشی دیگر از این گفت‌وگو با مقایسه رفتار آمریکا و روسیه در قبال ایران می‌گوید: «روسیه در بسیاری از موارد با فناوری‌های پیشرفته به ایران کمک کرده است. عقل چه می گوید؟ آیا باید به کشوری برویم که همیشه با این مردم و کشور دشمنی داشته است یا باید به کشوری برویم که تا حد امکان کمک کرده است؟ البته باید بگویم که چین و روسیه با ما پیمان برادری امضا نکرده اند بلکه بر اساس منافع خود عمل می کنند اما عاقلانه تر از غربی ها! امروز در آسیا سه قدرت مهم ایران، روسیه و چین وجود دارد که مستقل و مخالف توسعه طلبی آمریکا و غرب هستند.

  باز هم پای خودروسازان در وسط است رشد جمعیت معلولان در کشور

این سخنان در حالی مطرح شد که ولایتی در مناظره های انتخاباتی سال 92 رویکرد تقابلی را در پیش گرفت. او وی به جای اینکه اساس خصومت و تحریم ملت ایران را کینه توزی ذاتی آمریکا نسبت به مردم ایران بداند، آن را ناشی از مسئله هسته ای دانست و وانمود کرد که می توان با روشی غیر از آنچه که در حال وقوع است، مذاکره کرد. زمان. که مشکل را حل کرد.

17E3EF3A 37CE 4A45 8CEB خبر اولیه

وی در بخشی از سخنان خود در مناظره سوم که با استقبال گسترده رسانه های غربی مواجه شد و حتی هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه سابق آمریکا در خاطرات خود با اشاره به مذاکرات آلماتی به شدت از وی تمجید کرد، به سعید جلیلی گفت:

– دیپلماسی هسته ای این نیست که بنشینیم و حرف بزنیم. در آخرین صحبتی که آقای جلیلی در آلماتی انجام دادند، طرف مقابل پیشنهاداتی داد که اگر به این پیشنهادات توجه شود، می توانیم کمی جلوتر برویم، اما آقای جلیلی این پیشنهادها را نپذیرفت.

– گروه 1+5 پیشنهاد دادند که اگر غنی سازی 20 درصد را متوقف کنید و فردو را کاهش دهید، این سه تحریم را از شما حذف می کنیم و واضح است که همه چیز باید مرحله به مرحله انجام شود و توسط آنها امکان پذیر است. ما فلان کار را تمام می کنیم و شما همه مجازات ها را حذف خواهید کرد.

– وقتی طرف می خواهد صد قدم بردارد و شما سه قدم، معلوم است که نمی خواهید ادامه دهید. دیپلماسی خواندن بیانیه ها روی میز نیست. اگر این نبود، ما اینجا نبودیم.

  بزرگترین کلاهبردار آمریکا قرارداد جدیدی را لغو کرد

پس از پیروزی طیف غرب، مذاکرات هسته ای به شکل دیگری شکل گرفت. مذاکرات دیگر به نفع ایران نبود، اما امیدها و رویاهای تیم مذاکره کننده دستیابی به توافق بود. وزیر خارجه وقت ایران در مصاحبه با رادیو ملی آمریکا گفت: هر نوع توافقی را با عدم توافق مقایسه کنید، باید بگویم بدیهی است که توافق بسیار بهتر است.

پس از امضای برجام، علی اکبر ولایتی به طور کامل از این توافق حمایت کرد. وی در اسفند 94 در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، برجام را دستاوردی موفق برای جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت:راجام کار بسیار مهم و حاصل بیش از 12 سال تلاش و دمباشر اینجا جمهوری اسلامی ایران است که در دولت های مختلف پیگیری و در دولت یازدهم نهایی شد، در این میان تلاش محمدجواد ظریف و همکارانش مجدانه بود.»

وی در این مصاحبه برجام را اینگونه تعریف کرد:برجام توافقی است که انرژی هسته‌ای را در سطحی که توانسته‌ایم حفظ کنیم، همچنین برجام به محاصره اقتصادی پایان می‌دهد، ممکن است کسی فکر کند که برجام می‌توانست بهتر از این باشد، اما همه تلاش کردند و در نهایت از این نتیجه حاصل شد.»

در کنار مواضع مثبت ولایتی نسبت به برجام، ظریف و برخی دیگر از سیاستمداران بارها بر نقش مثبت ولایتی در به نتیجه رساندن مذاکرات هسته ای تاکید کرده و حضور وی را موثر و مثبت دانسته اند. ظریف در مورد فروردین 95 نیز با تاکید بر اینکه عادت به نام بردن از کسی ندارم، اعلام کرد: نقش ایشان (علی اکبر ولایتی) در مذاکرات و در کمیته برجام بسیار مفید و موثر بود و در جلساتی مسائلی را مطرح کرد و ما نیز در این خصوص صحبت کردیم. به نقطه نظرات ایشان نیز پرداختیم و از نقش بسیار خوب ایشان تشکر کردیم.» سایت ناحیه نیز این قسمت از سخنان ظریف را بازنشر کرده است.

  خودرو TF21 ایران خودرو تایید شد

871F494A D70A 405F B6D4 8EC71D5AFD16 w1023 r1 s خبر اولیه

پس از خروج ترامپ از برجام، اظهارات علی اکبر ولایتی درباره برجام به یکباره برعکس شد و او در زمره منتقدان برجام قرار گرفت.

عضو هیئت عالی نظارت بر برجام، در جلسه تجربه ماندگار که در 18 خرداد 97 برگزار شد. وی با انتقاد از آب و نان مردم به برجام، گفت: در جریان حادثه برجام، آب و نان مردم را به برجام بستند و تمام نقاط کشور تعطیل شد. در تیم مذاکره کننده تمام وزن بر دوش دکتر ظریف بود ظریف در همه امور متخصص نیست بلکه باید کارشناسان مختلف حضور داشته باشند و این موضوع در مجلس بررسی و بررسی شود. آیا مجلس باید چیزی به این مهمی را در 20 دقیقه تصویب کند؟ مشخص است که مجلس هم کار خود را به خوبی انجام نداده است. برخی می گویند در کمیسیون های مجلس به اندازه کافی بررسی شده است، اگر درست بررسی می شد امروز این مصائب را نداشتیم. این نشان می دهد که مجلس وظایف خود را به درستی انجام نداده است».

وی در این دیدار ترکمانچایی و برجام را مقایسه کرد و گفت: یکی دیگر از کاستی های برجام نداشتن متن فارسی بود که باعث حقارت مردم می شد. حتی عهدنامه گلستان و ترکمانچای هم نسخه فارسی با این متن تحقیرآمیز داشت، اما این کار برای برجام انجام نشد.

تغییر عقیده علی اکبر ولایتی را می توان به فال نیک گرفت، در هر صورت او توانست از دست کسانی مانند ظریف و روحانی که همچنان بر مسیر اشتباه گذشته پافشاری می کنند و به شرکای شرقی، سیاست خارجی و سیاست خارجی پشت کرده اند، دور شود. به طور خلاصه، آنها از هم پاشیدند.

دیدگاهتان را بنویسید