عملی که امام موظف به انجام آن در ماه رجب بود

وزارت آموزش و پرورش – رجانیوز: وقتی خداوند در همه اعمال شما حضور داشته باشد، مقدمات کارهای نیک دیگر را فراهم می کند، همین که در برابر خدا اخلاص داشته باشید و تسلیم او باشید، کافی است. امام هم در پیشگاه خدا پاک بود، هر کاری می کرد او را در نظر می گرفت نه دیگران را. عروسش در خاطره ای به این موضوع می پردازد.

من گزارش میدم رجانیوز به گزارش جی پلاس، زهد یکی از ابعادی است که در بیان ویژگی های امام خمینی (ره) کمتر مطرح شده است، خصوصیتی که در جان آن حضرت رسوخ کرد و در تار و پود زندگی ایشان تنیده شد. فاطمه طباطبایی همسر مرحوم حاج احمد آقا که می توان از شاگردان امام نام برد، در سال 1355 به مناسبت هفته زن در گفتگو با ایشان خاطره ای از زهد امام را بازگو کرد و نکته بسیار مهمی را بیان کرد. عمل در ماه رجب که به شرح زیر است:

اگر زهدورزی می تواند نسبی باشد، اما حقیقت او برای همه جذاب است، با حسن خلق و عقل سلیم سازگار است. مثلا همین موردی که گفتم، یک بار امام دو کیلو میوه تازه خریدند و ناراحت شدند و گفتند من نمی توانم آن را بخورم. چون شرط نیست که همه بخورند. این یک واقعیت بود که اتفاق افتاد؛ اما علاوه بر آن امامی را در ماه رجب شاهد بودم که برنامه عبادت خاصی دارد، ذکر خاصی دارد و در مفاتیح هم پایان ذکری است، این ذکر را با صدقه و صدقه تمام کنید. همینطور که راه می رفتند به من گفتند امروز ساعت ده بیا پیش من با تو کار دارم. وقتی رفتم کلید صندوق پولشان را به من دادند و گفتند: امروز تا می توانی بردار و به فقیری بده که می دانی که به من نمی گوید چقدر برداشتی. از این طرف کارشان به حساب نمی آید، در آنچه به شخصیتشان مربوط می شد خرج زیادی کردند. مردم به آنها نذورات بیشتری دادند، هدایای بیشتری آوردند و از همه آن هدایا یکسان استفاده کردند، کلید گنجه را به من دادند و گفتند امروز تا می توانی به فقرا بده. وقتی این مطلب را در کنار دو کیلوگرم خیار یا دو کیلوگرم میوه نوبر قرار دهیم، آنگاه عظمت شخصیت امام آشکار می شود.

  خودروی برقی دوج رونمایی شد

سوالی که برای من خیلی جالب بود این بود که اگر کسی واقعاً در راه خدا قدم بردارد، خداوند همه نعمت هایی را که نیاز دارد به او می دهد. مثلاً ببینید امام یک قدم هم برای ثروتمند شدن برنداشته و این چیزی است که همه می دانند و جای بحثی نیست; اما از این طرف می بینیم که انفاق، صدقه دادن، دست درازی به مردم، دست درازی به یتیمان، دست درازی به مستضعفین، خریدن خانه برای مستمندان، کمک به مداوای بیماران و …. اینها همه چیزهایی است که ثواب دارد. امام هیچ قدمی برای ثروتمند شدن برنداشت. اما خداوند آنها را از این موهبت نیز محروم نکرد. که من در آن زمان شاهد بودم و به طور قطع و به جرأت می توانم قسم بخورم که هیچ کس در آن روز به اندازه امام موفق به برداشتن ثواب این عمل مستحب نشده است. یعنی ثواب این رحمت، ثواب این رحمت، ثواب کمک به مریض، ثواب خانه دادن به بی خانمان، خدا هم به آنها داده است.

برشی از کتاب یک ساغر هزار سیری در عرفان امام خمینی (ره) ; صص 394-395; مصاحبه هفته زن 1976

دیدگاهتان را بنویسید