عین اللهی: ۶ میلیون دوز آنتی بیوتیک وارد می شود

گروه اجتماعی رجانیوز: هدف از اجرای طرح دارو، بازگشت وابستگی به ارز ترجیحی و رانت های ناشی از آن به تولیدی پویا است که به رانت نیمه ارزی وابسته نیست و با اجرای طرح دارو، فساد و رانت در حوزه پزشکی جلوگیری می شود.

من گزارش میدم رجانیوزبهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه علنی امروز (سه شنبه 2 آبان ماه) شورای اسلامی، اظهار داشت: همانطور که در جلسه قبل در خصوص طرح درور مطرح شد؛ قانون بودجه 1401 به وزارت بهداشت این اختیار را داد تا طرح داروار را اجرا کند.

وی افزود: در این طرح اصلاح سیاست های ارزی در تامین داروهای ضروری و تجهیزات پزشکی پیش بینی شده است و حدود 4 ماه از شروع این طرح می گذرد و در مرحله گذار از وضعیت موجود به وضعیت انقلابی هستیم.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه با اجرای طرح دارو از فساد و رانت در حوزه دارو جلوگیری شده است، خاطرنشان کرد: هدف از اجرای طرح دارو تغییر وابستگی به ارز ترجیحی و رانت ناشی از آن است. از آن به تولیدی پویا و مستقل از رانت ارز نیمایی می رسد و مشکل اصلی ما این بود که ارزهای ترجیحی بدون حساب داده می شد و رانت هایی در این زمینه انجام می شد.

وی با بیان اینکه مشکل در تخصیص بی رویه ارز ترجیحی به تولیدکنندگان دارو است، خاطرنشان کرد: گاهی اوقات فاکتورها اصل نیست و برخی از تولیدکنندگان بیش از میزان ارز ترجیحی دریافت می کنند. همچنین هدف دیگر رونق و خروج از انحصار بود و یارانه باید مستقیماً به مصرف کننده نهایی می رسید که در طرح دروار دیده شد.

  جزییات جلسه دولت برای عرضه 250 هزار میلیارد تن سهام در بازار با حضور مخبر

عین اللهی همچنین به پیشگیری از قاچاق مواد مخدر با اجرای طرح دروار اشاره کرد و یادآور شد: به غیر از مصرف کنندگان بومی، 400 میلیون نفر در سراسر کشور نیز مواد مخدر را به صورت قاچاق مصرف می کنند که از این امر جلوگیری شد.

این عضو کابینه دولت سیزدهم در ادامه طرح ضروار را منجر به اجرای 98 درصدی نسخه نویسی الکترونیکی دانست و اظهار داشت: از طریق نسخه الکترونیکی یارانه جدیدی تحت عنوان یارانه سلامت بیمار و مابه التفاوت ارز ترجیحی و ارز اسمی به خود بیمار پرداخت می شود

وی در ادامه طرح دروار را حاصل همکاری همه دستگاه ها دانست و گفت: تولید و عرضه دارو یک فرآیند بین بخشی است و در صورت هماهنگی همه دستگاه ها موفقیت حاصل می شود. سلامت سیاست گذار، برنامه ریز و مجری است.

عین اللهی با اشاره به ایجاد کمپ ویژه اقدامات دارویی از سوی وزارت بهداشت افزود: از سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی، بیمه ها و نهادهای نظارتی دعوت کردیم و مشارکت ایجاد شد. موضوع مهم دیگر توزیع کامل و به موقع اعتبارات در بودجه 1401 است که به مبلغ 73 میلیون و پنج هزار میلیارد تومان برای بیماران خاص و شش هزار میلیارد تومان برای پوشش کامل بیمه های عمومی که یکی از موفقیت های ما محسوب می شود.

در ادامه اظهارات و سخنان تعدادی از نمایندگان درباره گزارش کمیسیون بهداشت و درمان، عین اللهی در بخش دوم سخنان خود اظهار داشت: هدف اصلی وزارت بهداشت پوشش کامل خدمات بهداشتی و درمانی با عدالت محوری است. چشم انداز و مبارزه با همه فسادها، رانت ها و تضاد منافع. ما یکی از کشورهای موفق منطقه در کنترل بیماری کرونا بودیم. باید تاثیر عواملی مانند تحریم های ناجوانمردانه را در تامین داروی کشور در نظر بگیریم. گزارشگر ویژه سازمان ملل که دو ماه پیش در اینجا حضور داشت، گزارشی از اثرات تحریم ها بر صنعت داروسازی کشورمان ارائه کرد و گفت: پس از اعمال تحریم ها، ایران تا حد زیادی دسترسی به مواد خام را از دست داده و با وجود تحریم ها، کشورها نمی توانند ارسال کنند. مواد مخدر که ایران امتناع می کند. اما با وجود تحریم های سخت توانستیم با تلاش شرکت های داروسازی، دانشگاه ها و دانشمندان وارد عمل شویم.

  کاهش شاخص قیمت جهانی مواد غذایی

عین اللهی با اشاره به غیرقابل پیش بینی بودن شیوع آنفولانزا در این فصل خاطرنشان کرد: در هفت ماه گذشته به اندازه 12 ماه گذشته آنتی بیوتیک تولید شده است. به شرکت های دارویی گفتیم سه برابر پارسال تولید کنند.

وزیر بهداشت در خصوص سلسله اقدامات انجام شده برای تامین داروهای مورد نیاز گفت: مشکلات مربوط به تامین مالی شرکت های دارویی را حل کرده ایم و 15 هزار میلیارد تومان به شرکت های دارویی اختصاص داده ایم و تمام امکانات و تجهیزاتی را که در توان داریم فراهم کرده ایم. برای تولید داخلی ما بدهی شما را پرداخت کرده ایم همچنین در چند ماه گذشته حداقل یک بار بر تمامی داروخانه های کشور نظارت داشته ایم و مطمئناً متخلفان تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

وی افزود: اگر تولیدات داخلی جوابگوی نیاز کشور نباشد به دلیل اینکه سلامت مردم برای ما مهم است مجبور به واردات هستیم و تا پایان هفته جاری شش میلیون دوز آنتی بیوتیک مورد نیاز کشور تامین می شود. وارداتی است و از هفته آینده تمام مشکلات ما در زمینه آنتی بیوتیک و سرم حل می شود و موظفیم هر دارویی را که تولید داخلی نمی تواند مشکل مردم را حل کند وارد کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید