غرب از روابط تهران و مسکو می ترسد

به نوشته این سرمقاله، وب سایت «Japan Times» در گزارشی به تحلیل سفر هفته گذشته ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به تهران پرداخت و هشدار داد که روابط نوپا بین روسیه و ایران یک تحول ناخوشایند برای غرب است که آمریکا با نگرانی آن را تماشا خواهد کرد. اما این نشست با تغییر ژئوپلیتیک و تعیین قواعد بازی فاصله زیادی دارد.

پوتین با رئیسی و اردوغان در تهران ملاقات کرد، اما این گزارش زاویه دیگری دارد: این واقعیت که روسیه و ایران رقیب یکدیگر در تولید انرژی هستند، احتمالاً هرگونه همکاری عمیق‌تر بین آنها را محدود می‌کند. ایجاد می کند، حتی اگر دو کشور در دشمنی خود با غرب متحد باشند.

در رابطه با گسترش روابط دو کشور چند موضوع کلیدی وجود دارد. در درجه اول آیا ایران می تواند به روسیه در جنگ اوکراین کمک کند؟

مقامات آمریکایی گفتند که ایران در حال آماده شدن برای کمک به روسیه با فروش چند صد هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) با قابلیت پرتاب موشک است. اما هیچ یک از این دو کشور این خبر را تایید نکردند. به گزارش خبرگزاری ریانووستی، «یوری اوشاکوف» دستیار رئیس جمهور روسیه گفت که پوتین در این باره با رهبران ایران گفتگو نکرده است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا هفته گذشته گفت: «اتحاد عمیق روسیه با ایران در جنگ با اوکراین چیزی است که تمام دنیا باید آن را به عنوان یک تهدید عمیق ببینند».

علاوه بر تامین پهپادها، ایران می‌تواند به روسیه در دور زدن تحریم‌ها کمک کند و احتمالاً در ساخت سیستم‌های تسلیحاتی که کمتر به زنجیره‌های تامین از طریق کشورهای غربی وابسته هستند، همکاری کند.

اوکراین از پهپادهای با پرچم ترکیه برای حمله به واحدهای روسی و انهدام تعداد زیادی تانک و سایر خودروهای زرهی استفاده کرده است. جک واتلینگ، کارشناس نظامی در اندیشکده RUSI در لندن، معتقد است که پهپادهای ایرانی هم برای شناسایی و هم برای حمله به اهداف برای روسیه مفید خواهند بود.

  رسوایی سربازان ملکه باکینگهام روی عرشه!

وی گفت: ایران علاوه بر ارائه پهپاد می‌تواند به روسیه در دور زدن تحریم‌ها کمک کند و احتمالاً در ساخت سامانه‌های تسلیحاتی که کمتر به زنجیره‌های تأمین از طریق کشورهای غربی وابسته هستند، همکاری کند.

سوال دوم این گزارش به موضوعاتی می پردازد که روسیه می تواند در مورد تحریم ها از ایران بیاموزد. در این گزارش آمده است: ایران چندین سال تجربه دفاع از خود در برابر تحریم های غرب به خاطر برنامه هسته ای جنجالی اش را دارد.

واتلینگ می‌افزاید: «روس‌ها ایران را شریکی بالقوه با تجربه در دور زدن تحریم‌های غرب می‌دانند».

دلیل آن این است که روسیه به دلیل جنگ در اوکراین با موج سنگین تحریم ها علیه بانک ها، شرکت ها و افراد مواجه است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در سمت چپ، ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در مرکز و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه قبل از گفتگوهای خود در کاخ سعدآباد عکس گرفتند.

جانیس کلوگ از اندیشکده SWP در برلین معتقد است که هر دو کشور به فناوری و سرمایه غربی دسترسی ندارند. روسیه می تواند از ایران درس بگیرد. در مقابل، روسیه می تواند کالاهای نظامی و احتمالاً مواد خام یا غلات را در اختیار تهران قرار دهد. در حال حاضر روسیه تامین کننده اصلی گندم تهران است.

با حذف برخی از بانک‌های روسی از سیستم پرداخت‌های بین‌المللی سوئیفت، مسکو در حال توسعه جایگزینی است که می‌تواند شامل بانک‌های ایرانی نیز باشد.

کلوگه گفت که با حذف برخی بانک‌های روسی از سیستم پرداخت‌های بین‌المللی سوئیفت، مسکو در حال توسعه جایگزینی است که می‌تواند شامل بانک‌های ایرانی نیز باشد.

به طور گسترده‌تر، ایران بخشی از گروه وسیع‌تری از کشورها – از جمله چین، هند، آمریکای لاتین، و کشورهای عربی و آفریقایی- است که روسیه با آنها در حال ایجاد روابط قوی‌تر برای تقویت ادعای خود مبنی بر اینکه می‌تواند تحت تحریم‌ها پیشرفت کند، است.

  چرا او خواستار شغل رئیس جمهور اوکراین شد؟

سومین شماره این گزارش به موضوع بازار انرژی مربوط می شود: این یک موضوع حساس است: هر دو کشور تولیدکننده نفت و گاز هستند و رقابت بین آنها از زمان شروع جنگ در اوکراین تشدید شده است، زیرا روسیه بیشتر نفت را صادر می کند. او به چین و هند روی آورد. از نظر اقتصادی، جنگ به طور قابل توجهی روابط بین دو کشور را بدتر کرد.

هنری روم، معاون تحقیقات گروه اوراسیا گفت: مسکو در بازارهای کالایی از ایران سود می برد، اما منابع کمی را به پروژه های ایران اختصاص می دهد.

همزمان با سفر پوتین، شرکت ملی نفت ایران و گازپروم روسیه تفاهم نامه ای به ارزش حدود 40 میلیارد دلار امضا کردند که بر اساس آن گازپروم در توسعه پروژه ها و ساخت تاسیسات گاز صادراتی با شرکت ملی نفت ایران همکاری خواهد کرد. خطوط لوله در دو میدان گازی و شش میدان نفتی و مشارکت در گاز طبیعی مایع (LNG) نیز کمک خواهد کرد.

جنگ در اوکراین رویکرد مسکو به مذاکرات برای احیای توافق هسته ای 2015 با ایران موسوم به برجام را تغییر داده است.

موضوع مذاکرات هسته ای ایران این یکی دیگر از محورهایی بود که این گزارش به آن پرداخته و معتقد است که جنگ در اوکراین رویکرد مسکو به مذاکرات برای از سرگیری توافق هسته‌ای 2015 ایران موسوم به برجام را تغییر داده است.

یازده ماه مذاکره برای بازگرداندن توافق که تحریم‌های ایران را در ازای محدود کردن برنامه هسته‌ای آن لغو کرد، در ماه مارس به مراحل نهایی خود رسید. اما در آخرین لحظه، کشورها بر سر درخواست روسیه مبنی بر ارائه ضمانت نامه کتبی به واشنگتن مبنی بر اینکه تحریم های غرب علیه مسکو بر تجارت این کشور با ایران تأثیری نخواهد گذاشت، سردرگم شدند.

  بدهی ملی ایالات متحده بیش از 30 تریلیون دلار است

اگرچه روسیه به سرعت از فشار ایران تسلیم شد، اما شتاب دیپلماتیک برای امضای توافق از بین رفت. از آن زمان، مذاکرات در مورد نقاط باقی مانده متوقف شده است.

اینکه آیا توافق می تواند به مسیر خود بازگردد یا خیر، یکی از معیارهای اثربخشی نزدیکی پوتین و رهبران ایران خواهد بود.

رم از گروه اوراسیا معتقد است که «مداخله روسیه در مذاکرات برجام بازتاب قابل توجهی از رویکرد سنتی روسیه است که احتمالاً در تهران نسبت به قابل اعتماد بودن و قابل اعتماد بودن مسکو سوء ظن ایجاد کرده است».

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید