غنی‌سازی تا 60 درصد در فردو / گازرسانی به دو مدار IR-4 و IR-2m در نطنز

گروه سیاسی رجانیوز: پس از قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران و در واکنش به این اقدام سیاسی و غیر سازنده، سازمان انرژی اتمی اقدامات متعددی را در دستور کار گام اول قرار داده است و روز یکشنبه 8 آبان، آنها با حضور بازرسان آژانس بین المللی انرژی اجرا می شوند، نیروگاه هسته ای در مجتمع های غنی سازی نطنز و فردو انجام شد.

من گزارش میدم رجانیوز; از جمله اقدامات انجام شده بهره مندی 60 درصدی در تأسیسات بهره مندی فردو است. لازم به ذکر است این اقدام در حالی صورت می گیرد که غنی سازی 60 درصدی نطنز همچنان ادامه دارد.

در همین راستا سازمان انرژی اتمی اقدامات انجام شده در فردو و نطنز را تشریح کرد.

اقدامات انجام شده در فورد:

– تولید محصول اورانیوم UF6 با غنای 60 درصد برای اولین بار در این مجتمع. (توضیح اینکه غنی سازی 60 درصدی مجتمع شهید احمدی روشن (نطنز) همچنان ادامه دارد.)

– آغاز فرآیند جایگزینی سانتریفیوژهای نسل اول با ماشین آلات پیشرفته IR-6 در این مجموعه که ظرفیت تولید را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

– فرآیند تجهیز سالن B (بلوک 1) با ظرفیت 8 مدار جدید آغاز می شود که با توجه به نیاز به ایجاد زیرساخت به صورت مرحله ای انجام می شود.

اقدامات انجام شده در نطنز:

– گازی شدن دو زنجیره جدید ماشین آلات پیشرفته نوع IR-4 و IR-2m.

– شروع غیرفعال سازی دو مدار دیگر از همین نوع (IR-2m و IR-4) که طی روزهای آینده به فاز گازرسانی می رسد.

  فروش خودرو در حال حاضر متوقف شده است

– شروع فرآیند ساخت بلوک B1000 با ظرفیت 8 آبشار جدید. (توضیح اینکه به دلیل نیاز به ایجاد زیرساخت، تکمیل این اقدام به صورت مرحله ای انجام می شود.)

با توجه به اینکه این اقدامات از سوی سازمان انرژی اتمی روز یکشنبه با حضور بازرسان سازمان صورت گرفت، مشخص نیست که چرا برخلاف روال گذشته گزارشی از سوی این سازمان صادر نشده است.

لازم به ذکر است که ناصر خانانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، شامگاه یکشنبه 8 آبان، ضمن تشریح اقدامات ایران در قبال قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس گفت: مقدمه قطعنامه نشست اخیر شورای حکام آژانس اقدامی بود که با اهداف سیاسی و افزایش فشار بر جمهوری اسلامی ایران در دستور کار آمریکا و سه کشور اروپایی قرار گرفت.

روز پنجشنبه، 26 نوامبر، شورای حاکم این آژانس قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی و ایالات متحده را تصویب کرد. این قطعنامه با ۲۶ رای موافق، ۲ رای مخالف و ۵ رای ممتنع به تصویب هیات مدیره آژانس رسید. محسن نظیری نماینده ایران در آژانس با رد قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام گفت: اهداف سیاسی بنیانگذاران این قطعنامه محقق نخواهد شد اما تصویب آن ممکن است روند همکاری ها و همکاری های سازنده را تحت تاثیر قرار دهد. تعامل ایران با آژانس.

پیش‌نویس قطعنامه ضدایرانی که توسط آمریکا و سه کشور اروپایی عضو برجام تهیه شده بود، شامگاه جمعه 29 آبان به شورای حکام آژانس ارائه شد. شامگاه جمعه 20 نوامبر، آمریکا و 3 کشور انگلیس، فرانسه و آلمان پیش نویس قطعنامه ای را به 35 کشور عضو شورای حاکم آژانس بین المللی ارائه کردند. پیشتر ایران نسبت به صدور قطعنامه در شورای حکام آژانس هشدار داده بود.

  ایران و روسیه وارد عمیق‌ترین روابط استراتژیک می‌شوند/ابتکار بازار نفت در دستان تهران-مسکو

این دومین قطعنامه شورای حکام در سال جاری و سومین قطعنامه ضدایرانی از سال 2012 است. شورای حکام آژانس همچنین در 30 ژوئن 1399 و 18 ژوئن 1401 قطعنامه ضدایرانی را تصویب کرد. شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی اولین قطعنامه ضدایرانی پیشنهادی سه کشور اروپایی از سال 2012 به بهانه عدم همکاری ایران با تحقیقات آژانس را در 30 ژوئن 2019 با 25 رأی موافق، 2 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع تصویب کرد. .

ایالات متحده و سه کشور اروپایی نیز از قطعنامه ای در شورای حاکم آژانس در ژوئن سال جاری حمایت کردند. قطعنامه ای که شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی شامگاه چهارشنبه 27 خرداد سال جاری به تصویب رساند و ایران متهم به عدم همکاری با این آژانس شد. این قطعنامه با 30 رای موافق، 2 رای مخالف (روسیه و چین) و 3 رای ممتنع (هند، لیبی و پاکستان) تصویب شد. البته سازمان انرژی اتمی ایران پیش از صدور این قطعنامه و در همان روز چهارشنبه از تعلیق فعالیت دوربین های امنیتی آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران خبر داد که چند روز بعد متوقف شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید