فایننشال تایمز: جهان باید به قیمت های بالای مواد غذایی عادت کند

فایننشال تایمز طی تحلیلی از چشم انداز تیره بازار مواد غذایی در جهان می نویسد: مصرف کنندگان باید به قیمت های بالای مواد غذایی عادت کنند. بحران غذایی کنونی سال ها ادامه خواهد داشت.

به گزارش رجانیوز به نقل از فایننشال تایمز، قیمت مواد غذایی در بازار جهانی کاهش یافته است. ترس از رکود اقتصادی، افزایش برداشت در روسیه و امید به از سرگیری تجارت جهانی غلات باعث کاهش قیمت مواد غذایی در بازار شده است. اما این کاهش قیمت به معنای حل شدن بحران جهانی غذا نیست. تحلیلگران بر این باورند که همان عواملی که بازار جهانی غلات را ناراحت می کند همچنان پابرجاست. جنگ در اوکراین تنها یکی از چندین عاملی است که بر بازار سایه افکنده است و می‌تواند سطوح بالایی از گرسنگی را برای سال‌های آینده به کره زمین تحمیل کند.

زمانی که جنگ در اوکراین شروع شد، قیمت مواد غذایی به دلیل عواملی مانند خشکسالی و اختلال در زنجیره تامین در حال افزایش بود. در کشورهای فقیرتر که ویروس کرونا اقتصاد را ویران کرده است، جنگ در اوکراین فقط وضعیت را بدتر کرده است.

کری فولر، مامور ویژه ایالات متحده مسئول امنیت غذایی می گوید: آنچه که بحران غذایی امروز را از تمام بحران های مشابه قبلی متمایز می کند این است که عوامل متعددی باعث بحران فعلی شده است.

به گفته تحلیلگران، سال آینده شاهد ترکیب کامل این عوامل خواهیم بود. یکی از تحلیلگران گفت: من بیشتر از سال 2022 نگران وضعیت سال 2023 هستم.

*ابرهای طوفانی در افق قابل مشاهده هستند

بدون شک جنگ در اوکراین تأثیر منفی جدی بر تولید غذا در جهان داشته است. در شرایطی که بنادر اوکراین بسته است و هیچ مسیر جایگزین دیگری وجود ندارد، صادرات غلات از این کشور به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. این کشور در ماه ژوئن کمتر از یک میلیون تن گندم، ذرت و جو صادر کرد که نسبت به صادرات مشابه در سال 2021، 40 درصد کاهش داشت.

برداشت محصول در اوکراین از این ماه آغاز شد و کشاورزان جایی برای ذخیره محصولات خود ندارند. اگر نتوانند محصولات خود را در بازار جهانی به فروش برسانند این موضوع بر تولید محصولات در سال 2023 تاثیر منفی خواهد گذاشت زیرا پولی برای خرید بذر و کود شیمیایی نخواهند داشت. آنها حتی ممکن است در سال 2023 محصولی نکشند.

  نحوه توزیع یارانه ها در سال آینده مشخص شد / فیلم

احتمالاً قیمت های بالای کالاها در بهار امسال کشاورزان کشورهای دیگر را به کاشت محصولات بیشتر تشویق کرد. اما از سوی دیگر باید گفت که در همین نسبت افزایش هزینه های تولید بسیاری از کشاورزان را از کشت به ویژه گرانی سوخت، کودهای شیمیایی و تجهیزات کشاورزی منصرف کرده است.

سیاست گذاران هشدار می دهند که افزایش قیمت انرژی که انتظار می رود در زمستان بیشتر افزایش یابد، بر تولید کود نیتروژن تأثیر منفی گذاشته است. این کودها عامل مهمی در افزایش عملکرد هستند.

عارف حسین، اقتصاددان ارشد برنامه غذایی سازمان ملل گفت: اگر مشکلات مربوط به تامین نهاده هایی مانند کودهای شیمیایی را حل نکنیم، بحران گرانی مواد غذایی در سال آینده به بحران کمبود مواد غذایی تبدیل خواهد شد. “

در حال حاضر دغدغه اصلی غذایی تامین غلات به ویژه گندم و روغن های گیاهی است که اوکراین یکی از بزرگترین صادرکنندگان آن است. اما برخی از تحلیلگران نیز نگران افزایش قیمت برنج هستند که جایگاه مهمی در رژیم غذایی آسیایی ها دارد.

امروزه در کشورهای عمده تولید کننده برنج مانند هند، تایلند و ویتنام ذخایر زیادی وجود دارد. اما اگر قیمت گندم باعث افزایش مصرف برنج در این کشورها شود، شاهد اعمال محدودیت های صادراتی از سوی دولت های این کشورها خواهیم بود.

تنها حدود 10 درصد از تولید غلات جهان صادر می شود. بنابراین، حتی اگر صادرکننده محدودیت هایی را برای صادرات اعمال کند، به طور قابل توجهی بر قیمت های جهانی تأثیر می گذارد.

در سال 2008، محدودیت‌های صادراتی در هند و ویتنام، همراه با خرید وحشت‌زده توسط واردکنندگانی مانند فیلیپین، باعث افزایش دو برابری قیمت‌ها شد.

تحلیلگر بانک سرمایه گذاری ژاپن گفت: قیمت برنج را به دقت رصد می کنیم. اگر قیمت گندم مصرف برنج را افزایش دهد، ذخایر برنج کاهش می‌یابد، صادرکنندگان عمده محدودیت‌های صادراتی را در این زمینه اعمال می‌کنند و بنابراین شاهد افزایش بیشتر قیمت برنج خواهیم بود. نگرانی دیگر کمبود احتمالی کودهای شیمیایی برای تولید برنج در آسیا است.

* اثرات انسانی

مدت ها قبل از جنگ در اوکراین، ناامنی غذایی در جهان گسترده بود. به دلیل شیوع کرونا، خشکسالی و درگیری های منطقه ای، ۷۷۰ میلیون نفر در سال ۲۰۲۱ گرسنه شدند که بالاترین رقم از سال ۲۰۰۶ است.

  تهرانی ها با 150 شهید گمنام وداع می کنند

فائو پیش بینی کرده است که در نتیجه جنگ در اوکراین، تعداد افراد مبتلا به سوءتغذیه امسال 13 میلیون نفر و در سال آینده 17 میلیون نفر افزایش خواهد یافت. بر اساس آمار بانک جهانی، به ازای هر یک درصد افزایش قیمت مواد غذایی، 10 میلیون نفر در فقر شدید قرار می گیرند.

در خاورمیانه، آفریقا و آسیای مرکزی مصرف مواد غذایی بیشتر از تولید مواد غذایی در این مناطق است. در این مناطق کشورهایی هستند که بیشترین آسیب را در برابر افزایش قیمت مواد غذایی دارند. علاوه بر افزایش قیمت مواد غذایی، بسیاری از کشورهای در حال توسعه نیز با کاهش ارزش پول ملی خود مواجه هستند و فشار مضاعفی را در این زمینه تجربه کرده اند. مصر مجبور شد به دریافت کمک از صندوق بین المللی پول روی آورد. تورم در ترکیه به 80 درصد رسید. لبنان نیز یکی از بدترین بحران های خود را در 100 سال اخیر تجربه می کند.

حتی کشورهایی که غلات را از روسیه و اوکراین خریداری نمی کنند، اما واردکنندگان عمده مواد غذایی هستند، متحمل هزینه های هنگفتی شده اند. نان، ماکارونی و روغن سریعترین رشد قیمت را دارند. یک قرص نان در کشورمان در خردادماه نسبت به ماه مشابه سال قبل 50 درصد افزایش قیمت داشت. روغن پخت و پز در اسپانیا دو برابر سال گذشته گران است و قیمت شکر در پرتغال 40 درصد افزایش یافته است.

تحمل قیمت های بالای مواد غذایی در کشورهای کم درآمد که غذا بخش مهمی از مخارج خانوار است، بسیار دشوارتر است. در مصر، غذا بیش از یک سوم هزینه خانوار را تشکیل می دهد. قیمت مواد غذایی در کشور 24 درصد افزایش یافته است. در اتیوپی که سهم غذا در مخارج خانوار بیشتر است، تورم مواد غذایی به 38 درصد رسیده است.

به گفته گیلبرت هونگبو، رئیس صندوق توسعه کشاورزی سازمان ملل، خطر قحطی سال آینده در آفریقا وجود دارد. قحطی می تواند منجر به ناآرامی های اجتماعی و مهاجرت گسترده اقتصادی شود.

* بازگشت به شرایط عادی وجود ندارد

  واردات بیش از 92 میلیون دوز واکسن تاج تا کنون

همه باور ندارند که بحران کنونی عمیق تر خواهد شد. در اوایل این ماه، مورگان استنلی گزارشی خوش بینانه در مورد آینده قیمت مواد غذایی منتشر کرد و گفت که افزایش قیمت ها در سال 2023 کمتر از سال جاری خواهد بود. بر اساس پیش بینی این گزارش افزایش تولید غلات موجب اصلاح قیمت ها در سال جاری می شود.

در عین حال، اگرچه برخی از بازرگانان بین المللی امیدوارند که با بازگشایی دریای سیاه، غلات اوکراینی به بازار برسد و نوعی آتش بس اعلام نشده برقرار شود، اما هنوز در مورد نیات روسیه تردید وجود دارد. حملات روسیه به بنادر اوکراین ادامه دارد.

حتی اگر جنگ در اوکراین فردا به پایان برسد، زیرساخت های کشاورزی و بندری اوکراین باید بازسازی شوند. شاید کشاورزان اوکراینی نتوانند یا نخواهند به مزارع خود بیایند.

بسیاری از مقامات و تحلیلگران غربی انتظار دارند که بحران غذایی کنونی جهان به دلیل عواملی مانند جنگ در اوکراین، خشکسالی، ویروس کرونا و سایر درگیری های منطقه ای سال ها ادامه یابد. هر یک از این عوامل که غذا را گران می کرد می تواند ادامه یابد.

کشورهایی که به واردات از اوکراین وابسته هستند، اکنون در تلاش هستند تا منابع واردات خود را متنوع کنند و این به افزایش قیمت مواد غذایی ادامه خواهد داد. وضعیت مشابهی با انرژی اتفاق خواهد افتاد. تصویر کلی بازار جهانی مواد غذایی حاکی از کاهش عرضه و افزایش قیمت است که احتمال توقف این روند در آینده نزدیک وجود ندارد.

اقتصاددانان می گویند مصرف کنندگان باید به قیمت های بالای مواد غذایی عادت کنند. آنها پیش بینی می کنند که قیمت مواد غذایی در سطوح بالای تاریخی باقی خواهد ماند زیرا در سال های اخیر شاهد کاشت و برداشت کمتری بوده ایم.

جنگ در اوکراین همچنین سیستم تجارت جهانی را مختل کرد. سیستمی که کالاهای ارزان قیمت از جمله مواد غذایی را در سراسر جهان توزیع می کند. سیستم تجارت جهانی که انواع مواد غذایی را برای ما فراهم می کرد به این زودی ها به حالت عادی باز نمی گردد. این به معنای گران‌تر شدن مواد غذایی و کودهای شیمیایی و تغییر وابستگی تجاری با تاکید بر زنجیره‌های تامین منطقه‌ای خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید