فایننشال تایمز: قیمت نفت احتمالا به 150 دلار می رسد

برخی از رسانه ها پیش بینی می کنند که با ادامه برخی بحران های موجود، قیمت نفت طی چند ماه آینده به 150 دلار نیز می رسد.

به گفته رجانیوس، افزایش شدید قیمت نفت و سایر انرژی ها باعث نگرانی شدید رسانه های غربی شده است. برخی از این رسانه ها پیش بینی می کنند که با ادامه برخی بحران های موجود، قیمت نفت طی چند ماه آینده به 150 دلار نیز می رسد.

اویل پرایس می نویسد: «تا همین اواخر، کشورهای مصرف کننده نفت اصرار داشتند که این واقعیت را نادیده بگیرند که ظرفیت مازاد تولید کم است، اما اکنون این موضوع ثابت شده است».

مشکل مازاد ظرفیت اغلب یک مشکل بزرگ بوده است و اوپک، آژانس بین المللی انرژی و بسیاری از تحلیلگران به آن اشاره می کنند. به دلیل سرمایه گذاری ناکافی برای ایجاد ظرفیت جدید تولید نفت، کاهش ظرفیت تولید به زودی قابل برگشت نیست.

قیمت نفت در حال حاضر بالای 110 دلار است، زیرا ایالات متحده، کانادا، اتحادیه اروپا و بریتانیا اعلام کرده‌اند که دسترسی بانک‌های روسی به سوئیفت را قطع خواهند کرد.

با توجه به صادرات عظیم نفت و گاز روسیه، تاجران نگران هستند که تحریم های غرب علیه این کشور به طور جدی صادرات حامل های انرژی را مختل کند.

به گفته بانک جی‌پی‌اس مورگان، مازاد ظرفیت تولید به 8.2 میلیون بشکه در روز رسید که تقریباً نیمی از مازاد ظرفیت تولید مربوطه است.

نکته نگران‌کننده این است که به گفته رئیس استراتژی انرژی جی‌پی‌اس مورگان، مازاد فعلی آنقدر ناچیز است که حتی اگر بحران اوکراین و تحریم‌ها اختلالی در عرضه ایجاد نکند، قیمت‌ها همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد.

  آخرین پیام حاج قاسم از فرودگاه بغداد

یک تحلیلگر به سی ان ان گفت: همه انواع تحریم ها علیه روسیه فروش نفت را برای روسیه دشوار می کند. اکثر بانک ها خدمات مالی اولیه را به روسیه ارائه نمی کنند. چون از زیر پا گذاشتن تحریم ها می ترسند. اگرچه تحریم‌ها در حال حاضر برای جلوگیری از شوک‌های انرژی طراحی شده‌اند، اما نگران تشدید رویکرد خشن کشورهای غربی هستیم. در این صورت اختلالاتی در عرضه نفت و گاز روسیه به وجود خواهد آمد».

نیویورک تایمز با اشاره به نگرانی ها در مورد نفت جهانی نوشت: روسیه حتی در حال حاضر به دلیل شرایط جدیدی که به وجود آمده است، یعنی حمله روسیه به اوکراین و اعمال تحریم های مختلف غرب علیه آن، تامین کننده اصلی نفت و گاز اروپا است. و بازار انرژی. مسکو، آسیب پذیری اروپا در برابر انرژی کاملاً آشکار است. روسیه 25 درصد نفت مورد نیاز اروپا را تامین می کند.

وضعیت فعلی به ویژه بحرانی است.

قیمت بنزین در ایالات متحده در روزهای اخیر به طور پیوسته در حال افزایش بوده و اکنون حدود 30 درصد بیشتر از یک سال گذشته است. تنش ها در حال تشدید و افزایش است زیرا شرایط آتش بس روسیه با اوکراین فاصله دارد.

فایننشال تایمز نوشت: “حتی قبل از ورود تانک های روسی به اوکراین، دولت های غربی با افزایش قیمت انرژی مواجه بودند که می تواند بهبود اقتصادی را متوقف کند. اکنون جنگ روسیه علیه اوکراین می تواند یک تهدید باشد.” آن را به واقعیت تبدیل کنید. قیمت حامل های انرژی از نفت و گاز طبیعی تا سایر سوخت ها به شدت افزایش یافته است و فرصت تغییر روابط ژئوپلیتیکی بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نفت بسیار زیاد است.

  جولان اومیکرون در آمریکا ادامه دارد

روسیه دومین صادرکننده بزرگ نفت در جهان است و غرب تحریم‌های فزاینده‌ای را علیه مسکو به دلیل حمله این کشور به اوکراین اعمال کرده است. اخیرا به دلیل احتمال تعلیق صادرات گاز روسیه به اروپا در واکنش به تحریم های غرب، قیمت گاز طبیعی در اروپا افزایش یافته است. روسیه حدود یک سوم گاز طبیعی اروپا را تامین می کند.

در همین حال، صادرکنندگان نفت و گاز در خاورمیانه از این وضعیت سوء استفاده می کنند. در سال های 2005 تا 2008 نیز وضعیت مشابهی در بازار به وجود آمد و این کشورها از این فرصت استفاده کردند. با نزدیک شدن به انتخابات میان دوره ای و کاهش محبوبیت بایدن، کاهش قیمت بنزین اکنون اولویت اصلی اوست.

در حال حاضر مصرف نفت در آمریکا به رقم بی سابقه 23 میلیون بشکه در روز رسیده است که تقریبا یک چهارم مصرف جهانی نفت است. آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده است که مصرف جهانی نفت در سال جاری به 5.100 میلیون بشکه در روز افزایش یابد که رقمی بی سابقه است.

برخی از تحلیلگران تخمین می زنند که قیمت هر بشکه نفت در تابستان به 150 دلار خواهد رسید.

فارین پالیسی یکی دیگر از نشریات آمریکایی است که درباره بحران قیمت انرژی می نویسد: نکته مهم این است که کاهش عرضه نفت و گاز روسیه به بازارهای جهانی بر سایر بازارهای انرژی از جمله زغال سنگ و گاز طبیعی مایع تأثیر گذاشته و باعث افزایش قیمت ها می شود. در روزهای آتی، حتی اگر تحریم ها علیه این بخش اعمال نشود، صادرات انرژی روسیه از جمله نفت، گاز طبیعی و زغال سنگ به شدت کاهش خواهد یافت. تاجرانی که محموله‌های انرژی را خریداری می‌کنند، بانک‌هایی که داده‌های شناسایی صادر می‌کنند، تانکرهایی که باید محموله‌های خود را بیمه کنند و بسیاری دیگر از فعالان بازار انرژی در تمام فعالیت‌های خود بدون تعامل مستقیم یا غیرمستقیم با انرژی روسیه و غیره محتاط و کوشا خواهند بود.

  تصویب طرح حفاظت در اتحادیه اروپا

دیدگاهتان را بنویسید