|فتگو | تعارض منافع در اصلاح آیین نامه داخلی مجلس / چرا برخی از پرونده های مجلس بر اساس اصل 85 تصویب نمی شود؟

9790 خبر اولیه

جعفر گادری در گفت و گو با خبرنگار تحریریه گفت: معتقدم شیوه قانون گذاری ما در دنیا بی سابقه است و بدترین شکل قانون گذاری است. هنگام ارائه لایحه به کمیته، نمایندگان ده روز فرصت دارند تا پیشنهادات خود را ارائه کنند و در صورت عدم تصویب لایحه به کمیسیون برمی گردیم. این یک رویه اشتباه است و ابتدا باید به تصمیم کمیته رای داده شود. موافقان و مخالفان نظر خود را خواهند گفت و در صورت شکست این لایحه، پیشنهادات نمایندگان جایگزین خواهد شد. متأسفانه چون بحث تضاد منافع وجود دارد و عده ای علاقه دارند پشت سر رئیس مجلس صحبت کنند، اجازه اصلاح اساسنامه را نمی دهند. برخی از آئین نامه های مجلس باید بر اساس سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری برای اصلاح روش قانون گذاری تغییر کند. اگر نمایندگان نظر دارند باید در کمیسیون های تخصصی نظر خود را اعلام کنند، اما اکنون نمایندگان می توانند در دو مرحله پیشنهاد ارائه کنند، یکی قبل از ارائه طرح به کمیسیون تخصصی و دیگری پس از ارائه طرح به مجلس. .
عضوکمیسیون برنامه و بودجه گفت: قبل از اینکه طرح به دادگاه برود هیچ یک از نمایندگان به دلیل نبود ظاهر و رسانه پیشنهادی ارائه نمی کنند بنابراین وقتی گزارش کمیته تخصصی به صحن ارائه می شود. پیشنهادات خود را ارائه خواهند داد.آنها واقع شده و در حوزه انتخابیه نیز قابل مشاهده هستند.
به گفته گادری، در بسیاری از موارد دولت به دلیل نگرانی از دست دادن وضعیت موجود در حوزه های مختلف، لایحه ای را به مجلس ارائه نمی کند، بنابراین روال فعلی اشتباه است و باید اصلاح شود. کار اصلی نمایندگان باید در کمیته های تخصصی باشد. برخی از موارد تخصصی نیز باید بروند و در قالب قانون 85 بررسی شوند. امروز هیئت امنا قانون 85 را نمی پذیرد زیرا کمیته مشترکی که در حال تشکیل است ضرب الاجل هایی برای جلسات تعیین می کند و در اکثر 23 جلسه حاضر نمی شود. جلسه اعضا در نهایت تعداد محدودی از نمایندگان طرح را نوشتند و در پایان جلسه 23 نفره گفتند که اگر نظری دارد بیان می کنند.
وی افزود: این موضوع در طرح اصلاحات برای بررسی طرح ها و لوایح که در کمیسیون آئین نامه مجلس است، دیده می شود. روش بررسی بودجه نیز در این اصلاحات لحاظ خواهد شد. بر اساس اصلاحات پیشنهادی، اکثریت اعضای کمیته مشترک تشکیل شده بر روی طرح ها و لوایح اصل 85 باید از کمیسیون اصلی باشد و از سایر کمیسیون های مجلس یک تا سه نفر می توانند در جلسات شرکت کنند. جلسات این کمیته در صحن مجلس و با روشن بودن صداوسیما برگزار می شود تا مردم حضور داشته باشند چرا که تعداد حاضران باید در صداوسیما اعلام شود. این می تواند به بسیاری از پروژه های تخصصی اجازه دهد که به این روش و سریعتر اعطا شوند. هیأت امنا نیز اصلاحیه ای را که در این زمینه انجام می شود، تصویب خواهد کرد.

  مرکز فروش ویدئو پروژکتور در تهران

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید