|فتگو | فروش اموال مازاد دولت، راهکار ارزان‌تر برای جبران عدم تعادل بودجه / 62 درصد از درآمدهای مالیاتی امسال محقق شد

9830 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، سعید بیت عفری معاون فنی و حسابرسی دیوان محاسبات درباره چالش های لایحه بودجه سال آینده گفت: بودجه برنامه مالی دولت برای تحقق اهداف تعیین شده در قانون است اما این برنامه اسناد بالادستی شامل سند چشم انداز (تا 1404) و سیاست های کلی مقام معظم رهبری (مانند سیاست های اقتصاد مقاومتی) است. منابع بودجه کافی.

وی افزود: در دولت تدبیر و امید برخی از این برنامه ها که در حال فعالیت عادی بود، اجرا شد. در زمان جنگ اقتصادی باید به دنبال اقتصاد درون زا برون گرا و متناسب با عدالت اجتماعی باشیم، اما امروز چندان موفق نیستیم. دلیل این امر این است که ما باور نداشتیم در شرایط غیرعادی قرار داریم. تحریم ها به اقتصاد نفتی ما آسیب رسانده است، اما ما به این کار ادامه می دهیم. باید تاکید کرد که در ایجاد هماهنگی بین نیروهای کشوری در سیاست ضد تحریم ناکام مانده ایم.

معاون فنی و حسابرسی دیوان محاسبات ادامه داد: من به عنوان کارشناس می گویم ابتدا باید ببینیم چقدر درآمد داریم نه اینکه چقدر هزینه می کنیم. دوبرابر شدن بودجه سال گذشته به این معنا بود که ما درآمد کافی برای تامین هزینه هایمان را نداشتیم. 6 ردیف مصرف برای درآمدهای 340 هزار میلیارد تنی در سقف دوم بودجه لحاظ شده است که هنوز واقعی آن محقق نشده است. در نظر داشته باشید که دو ردیف از این شش ردیف مربوط به درآمدهای نفتی است، اما بازگشت ارز نفتی یک الزام است و تسویه آن چند ماه طول می کشد. البته در 9 ماهه امسال 62 درصد درآمدهای مالیاتی را محقق کرده ایم. اگر بتوانیم به این درآمدها دست پیدا کنیم، باز هم بعید است به سقف درآمدی اول برسیم و به منابع بالای 720 تریلیون تن برسیم.
وی گفت: در حال حاضر در آذرماه با کسری قابل توجهی در پرداخت حقوق کارمندان و بازنشستگان مواجه هستیم که البته این کسری با گرانی و فروش نفت در شرایط جدید جبران می شود. برخی بر این باورند که لغو ارز 4200 تبعات بسیار سنگینی دارد، اما خروج از پایه پولی را عواقب بسیار بیشتری برای اقتصاد کشور نمی دانند. متأسفانه لایحه بودجه امسال همان تفکر بودجه های سال گذشته را ادامه می دهد. اگر بخواهیم به تحقق منابع تا پایان سال نگاه کنیم، سقف بودجه بالای 46 درصد افزایش یافته است.

  فوری رتبه بندی معلمان به تصویب هیأت امنا می رسد

واکنش معاون حسابرسی به هدف گذاری هشت درصدی در لایحه بودجه 1401

بیت عفری تاکید کرد که لایحه بودجه سال آینده نیز با کسری مواجه است، زیرا درآمدهای نفتی و مالیات ها بالاتر از سطح واقعی دیده می شود. 255 هزار میلیارد تن فولاد برای فروش اموال منقول و غیرمنقول در سال جاری مورد بررسی قرار گرفت و عملکرد این بخش در سال گذشته تقریباً صفر بود. فروش این اموال مازاد ضرر بسیار کمتری نسبت به سایر اقدامات دولت دارد. از افزایش 8 درصدی بودجه دولت تعجب کردم، زیرا در برنامه پنج ساله نتوانستیم به این هدف برسیم.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید