فدرال رزرو: کاهش تورم باید در اولویت باشد

به گزارش سرمقاله «نیل دوتا»، تحلیلگر مسائل اقتصادی آمریکا، در وب سایت «Business Insider» درباره وضعیت فعلی و آینده اقتصاد این کشور می نویسد، مدت هاست که به اقتصاد خوشبین هستم. وقتی دیگران استدلال کردند که رکود در سال‌های پس از بحران مالی 2008 اجتناب‌ناپذیر است، من دیدگاه مثبت اقتصادی خود را حفظ کردم و به طور کلی در طول همه‌گیری مثبت باقی ماندم. با این حال، دیدگاه من در حال تغییر است. به چند دلیل، اکنون معتقدم که رکود بسیار محتمل است.

تغییر لحن اقدامات فدرال رزرو

بیایید با واضح ترین مشکل اقتصاد شروع کنیم: فدرال رزرو. فدرال رزرو تجربه مدیریت ریسک و متعادل کردن تهدیدات مختلف برای سلامت بلندمدت اقتصاد ایالات متحده را دارد. اگر بزرگترین تهدید کندی اقتصادی باشد، این موسسه می تواند نرخ بهره را کاهش دهد و از ابزارهای خود برای تحریک سیستم مالی استفاده کند. اگر خطر تورم بیشتر باشد، فدرال رزرو می تواند نرخ بهره را افزایش داده و اقتصاد را کند کند و در این روند قیمت ها را کاهش دهد.

واضح است که جروم پاول، رئیس فدرال رزرو و سایر مقامات، کاهش قیمت ها و کاهش انتظارات از ادامه رشد قیمت را مهمترین وظیفه خود می دانند.

در سال‌های اخیر، تورم پایین و رشد ضعیف جهانی به این معناست که رویکرد فدرال رزرو برای مدیریت ریسک به سمت پایین نگه داشتن نرخ‌های بهره متمایل شده است. هر زمان که به نظر می رسید بازارها یا اقتصاد در حال سقوط است، فدرال رزرو آنجا بود. امروز این وضعیت تغییر کرده است. واضح است که جروم پاول، رئیس فدرال رزرو و سایر مقامات، کاهش قیمت ها و کاهش انتظارات از ادامه رشد قیمت را مهمترین وظیفه خود می دانند. آنها یک کمپین تهاجمی را برای افزایش نرخ بهره برای کنترل این مشکل به راه انداخته اند و به نظر می رسد مصمم به انجام این کار، حتی اگر به معنای سوق دادن اقتصاد به رکود باشد.

  ناکامی قاضی زاده هاشمی در بنیاد شهید و موفقیت مسکو!

آخرین نکته در مورد انتظارات تورمی مهم است – فدرال رزرو نه تنها در تلاش است تا با تورم واقعی مقابله کند، بلکه سعی دارد از افزایش انتظارات مردم از تورم آینده جلوگیری کند. به گفته فدرال رزرو، اگر خانوارها انتظار قیمت های بالاتری را در آینده داشته باشند، در حال حاضر تمایل بیشتری به پذیرش قیمت های بالاتر دارند و یک چرخه تورمی فزاینده ایجاد می کند که شکستن آن دشوارتر است.

آیا اقتصاد به سمت رکود تورمی به سبک دهه 1970 پیش می رود؟  - اخبار جهانی کارائیب

فرض کنید فدرال رزرو می تواند از دو در عبور کند. پشت در شماره 1 فدرال رزرو به اندازه کافی نرخ بهره را افزایش می دهد تا تورم را کاهش دهد، اما در این فرآیند اقتصاد را به سمت رکود سوق می دهد. درپشتی شماره 2 فدرال رزرو به اندازه کافی پایدار نیست و منجر به افزایش انتظارات تورمی می شود. وقتی با این دو انتخاب مواجه می‌شوید، فدرال رزرو به وضوح نشان می‌دهد که آنها از دروازه شماره 1 عبور خواهند کرد. خطای سیاستی که منجر به رکود می‌شود، به جایگزینی که اجازه می‌دهد انتظارات تورمی راکد شود، ترجیح داده می‌شود.

اگر خانوارها انتظار قیمت‌های بالاتر را در آینده داشته باشند، اکنون تمایل بیشتری به پذیرش قیمت‌های بالاتر دارند و یک چرخه تورمی فزاینده ایجاد می‌کند که شکستن آن سخت‌تر است.

کاهش تورم مهمترین اصل اقتصادی است

فدرال رزرو ماه ها از تلاش تهاجمی برای کاهش تورم خبر داده است، اما نگران کننده تر، وعده افزایش نرخ های بهره در زمانی است که داده های اقتصادی حکم می کند که نرخ بهره باید کاهش یابد.

من قبلاً استدلال کرده ام که علیرغم فشار فدرال رزرو برای مبارزه با تورم، اقتصاد آنقدر قوی است که بتواند از افزایش نرخ بهره جان سالم به در ببرد. اما اکنون محاسبات تغییر کرده است. اقتصاد در حال حاضر در رکود نیست، اما فدرال رزرو اگر مراقب نباشد می تواند آن را به سمت رکود سوق دهد.

  تحلیل همتی از دلایل کاهش پایه پولی اشتباه است

با در نظر گرفتن این سوالات، واضح است که چشم انداز فدرال رزرو برای اقتصاد امسال بسیار خوب است. در آخرین خلاصه پیش بینی های اقتصادی، پیش بینی فدرال رزرو برای رشد تولید ناخالص داخلی در سال جاری 1.7 درصد است. اما رشد تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول منفی 1.6 درصد بود و برآورد GDPNow فدرال رزرو آتلانتا برای سه ماهه دوم منفی 2.1 درصد بود. با انجام محاسبات، تولید ناخالص داخلی باید به میزان قابل توجهی در نیمه دوم سال 2022 افزایش یابد و به بیش از 5 درصد بازگردد تا پیش بینی کل سال فدرال رزرو برآورده شود.

هر چیزی ممکن است، اما نتیجه محتمل تر این است که فدرال رزرو پیش بینی تولید ناخالص داخلی خود را دوباره در سپتامبر کاهش دهد، که نشانه خوبی نیست.

بنابراین، برای تغییر مسیر فدرال رزرو و حرکت از حالت مبارزه با تورم به حالت جلوگیری از رکود، چه چیزی لازم است؟ اولین قدم می تواند کاهش واضح تورم باشد.

نشانه هایی وجود دارد که در حال حاضر کاهش تورم وجود دارد. خرده فروشان لباس در مورد موجودی اضافی صحبت می کنند. نرخ هایی که مشاغل برای ارسال کالا می پردازند در حال کاهش است. قیمت نفت و سایر کالاها کاهش یافته است. در نهایت، هزینه های ارزان تر برای مشاغل به قیمت های مصرف کننده منتقل می شود.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید