فرصتی طلایی برای دستیابی به توافق هسته ای قوی و باثبات

14475 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، سایت اماراتی «الخلیج آنلاین» در بخشی از گزارش خود از نقش عمان در مذاکرات هسته ای ایران نوشت، گذشت زمان نشان می دهد که عمان نقشی کلیدی در تمامی مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای غربی دارد. این کشور به دلیل نقشی که در دستیابی به توافق هسته ای 2015 دارد مورد اعتماد کشورهای غربی است.

به گزارش پایگاه اینترنتی الخلیج آنلاین، سفر سید «ابراهیم رئیسی» رئیس جمهور ایران به عمان در اردیبهشت ماه گذشته اتفاقی نبود. این سفر در شرایطی انجام شد که جامعه جهانی برای دستیابی به توافقی جدید با ایران بر موضوع هسته ای متمرکز شده و عمان نیز در این زمینه میانجیگری می کند. شاید دیدار متقابل مقامات ایرانی و عمانی و همچنین گفت و گوی مقامات عمانی با مقامات تعدادی دیگر از کشورها از جمله آمریکا و اتحادیه اروپا در راستای دستیابی به توافق هسته ای صورت گیرد. در همین راستا «بدر البوسعیدی» وزیر امور خارجه عمان مذاکرات گسترده ای با «رابرت مالی» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در خصوص ازسرگیری توافق هسته ای انجام داد.

همزمان وزیر امور خارجه عمان با حسین امیرعبدالخیان وزیر امور خارجه ایران گفت‌وگو کرد و تحولات مربوط به مذاکرات هسته‌ای را مورد بررسی قرار داد و عبدالخیان به همتای عمانی خود گفت که تهران به یک توافق قوی متعهد است. و پایدار جدی است.

هیثم بن طارق، پادشاه عمان، در جریان سفر خود به آلمان، با اولاف شولز، نخست وزیر آلمان، چند موضوع را بررسی کرد که اولین آن، بازگشت به توافق هسته ای بود. در 7 ژوئن، وزیر امور خارجه عمان و علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد ایران، در مورد پیشرفت مذاکرات برای ازسرگیری توافق هسته ای بین تهران و قدرت های غربی گفتگو کردند.

  ایرادات مبهم هیأت عالی نظارت کار واردات خودرو را پیچیده کرد

در این زمینه، عبدالله الگیلانی، کارشناس امور راهبردی عمان، گفت: ازسرگیری نقش پررنگ عمان در پرونده هسته ای می تواند شانس دستیابی به توافق را افزایش دهد. عمان همچنان دروازه ورود به ایران است. عمان نیز نقش مهمی در بحران یمن ایفا می کند. با توجه به تحولات کنونی منطقه، به نظر می رسد احتمال از سرگیری مذاکرات و دستیابی به توافق بهتر از گذشته باشد. پیامدهای جنگ در اوکراین و همچنین نزدیک شدن عربستان و ایران و آرامش نسبی حاکم بر جبهه های جنگ یمن، عواملی هستند که شانس موفقیت مذاکرات را دوچندان کردند.

در بخشی از گزارش پایگاه اینترنتی الخلیج آنلاین می خوانیم که عمان در ماه های اخیر تحرکات گسترده ای داشته است و شاید سفر اردیبهشت ماه گذشته رئیس جمهور ایران به مسقط بارزترین این حرکت ها باشد.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید