فرصت ایران برای تبدیل شدن به هاب گازی منطقه با گاز روسیه/ رمزگشایی از منطق تقسیم بازار تهران-مسکو

گروه اقتصادی رجانیوز: حبیب الله ظفریان کارشناس ارشد انرژی با اشاره به ظرفیت همکاری ایران و روسیه در بازار گاز در قالب تفاهم نامه ۴۰ میلیارد دلاری شرکت ملی نفت ایران و گازپروم روسیه گفت: تجارت گاز به دلیل مزایای استراتژیک و اقتصادی آن مقوله بسیار مهمی است. که در اسناد فوق آمده است طرف آن را برجسته کرده است.

وی افزود: در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بر افزایش صادرات گاز تاکید ویژه شده و در چشم انداز 1404 صنعت نفت آمده است که ایران باید به سهم 8 تا 10 درصدی از تجارت جهانی گاز دست یابد. در حال حاضر سهم ایران از تجارت جهانی گاز کمتر از 2 درصد است.

ظفریان گفت: ایران باید بتواند بر اساس تجارت گاز با کشورهای همسایه به هاب گازی منطقه تبدیل شود. ذخایر گازی ایران و موقعیت ممتاز جغرافیایی این امکان را به این کشور می دهد که نقش موثری در تجارت گاز در منطقه داشته باشد.

ایران باید از طریق واردات و صادرات گاز به هاب گاز منطقه ای تبدیل شود

این کارشناس ارشد انرژی گفت: استراتژی ایران باید به گونه ای تعریف شود که گاز مازاد کشورهای منطقه را تا حد امکان خریداری کند و با قیمت بالاتری به کشورهایی که می خواهند گاز صادر کند.

وی گفت: سه کشور اطراف ما شامل ترکمنستان، قطر و آذربایجان گاز مازاد دارند و در حال حاضر در حال صادرات هستند و بقیه کشورهای منطقه از جمله ارمنستان، ترکیه، عراق، کویت و کشورهای حوزه خلیج فارس به ویژه امارات و عمان، پاکستان و افغانستان همگی خواهان واردات گاز هستند. در نتیجه، فرصت بسیار خوبی برای ایران برای تبدیل شدن به هاب گاز منطقه ای با تجارت گاز بین کشورهای صادرکننده و کشورهای واردکننده وجود دارد.

  پنتاگون ارائه اطلاعات به اوکراین را رد کرده است

فرصت همکاری راهبردی ایران با روسیه در نظم جدید بازار گاز

ظفریان بیان کرد: از زمان توسعه جنگ در اوکراین، تغییراتی در بازار گاز به وجود آمد، از جمله اینکه قطر برنامه توسعه میادین گازی و افزایش صادرات LNG را با سرعت بیشتری پیش برد و اخیرا با 5 شرکت قرارداد امضا کرد. شرکت های اروپایی و آمریکایی برای توسعه سپرده های آن.

یک کارشناس ارشد انرژی گفت: همچنین در تحولات اخیر در بازار گاز، روسیه صادرات گاز خود به اروپا را به حداقل رسانده است و آمریکا در تلاش است تا صادرات LNG خود را افزایش دهد تا بخشی از گاز روسیه را در بازار اروپا جایگزین کند.

وی گفت: اکنون فرصتی برای ایران ایجاد شده است که در این فضا همکاری راهبردی با روسیه شکل دهد و البته این همکاری ها باید بر اساس منافع ملی ایران باشد. دو کشور ایران و روسیه می توانند این همکاری گازی را بر اساس منافع ملی خود شکل دهند و یک بازی برد-برد ایجاد کنند.

ما باید مازاد گاز روسیه را بخریم و با قیمت بالاتری به کشورهای منطقه صادر کنیم

ظفریان گفت: در حال حاضر فرصتی است که ایران و روسیه بر سر یک میز بنشینند و بازار گاز را بین خود تقسیم کنند، روسیه اولین و ایران دومین دارنده منابع گازی در جهان هستند و می توانند تعیین کنند استراتژی بهینه برای توسعه بازار با همکاری یکدیگر.

یک کارشناس ارشد انرژی گفت: ما می توانیم گاز مازاد روسیه را در مناقشه روسیه و اتحادیه اروپا بخریم و از آن برای تبدیل شدن به هاب گازی منطقه استفاده کنیم. یک پیشنهاد جدی این است که ایران می تواند گاز مازاد روسیه را از طریق ترکمنستان دریافت کند. . از این مسیر می توان سالانه بین 15 تا 20 میلیارد متر مکعب گاز از روسیه خریداری کرد و این گاز را با قیمت بالاتری به کشورهای همسایه مانند پاکستان و عراق صادر کرد.

  ایلان ماسک به او پاسخ داد

وی گفت: معتقدم مدل همکاری گاز ایران و روسیه نباید به صورت سوآپ تعریف شود، بلکه باید به صورت خرید و فروش تعریف شود، زیرا سوآپ به معنای بازاریابی برای کشور تامین کننده یعنی روسیه است. بنابراین باید گاز روسیه را بخریم و به مقاصد صادراتی خود بفروشیم.

پیشنهاد سرمایه گذاری روسیه در ساخت خط لوله صادراتی به پاکستان و عمان

ظفریان گفت: روس ها می توانند در ساخت خط لوله گاز ایران برای صادرات گاز به عمان و پاکستان سرمایه گذاری کنند. در حال حاضر قرارداد صادرات گاز به پاکستان داریم و قرار است سالانه 8 میلیارد متر مکعب گاز صادر کنیم اما این قرارداد هنوز محقق نشده است که با کمک روسیه می توان آن را احیا کرد.

یک کارشناس ارشد انرژی گفت: شبکه گاز ارمنستان متعلق به گازپروم روسیه است. فرصتی برای افزایش صادرات گاز ایران به ارمنستان و حتی صادرات گاز ایران به گرجستان از طریق ارمنستان وجود دارد. همچنین می توان از ظرفیت سیاسی و ظرفیت مازاد گاز روسیه برای افزایش صادرات گاز به ترکیه از یک سو و عراق و سپس سوریه از سوی دیگر استفاده کرد.

وی گفت: در مقابل ما نیز می توانیم به روسیه کمک کنیم و گاز قطر را که یکی از جدی ترین گزینه ها برای جایگزینی گاز روسیه در بازار اروپا است، بخریم و به بازارهای هدف خود بفروشیم. بنابراین با منطق تقسیم بندی بازار، بازار ایران در منطقه و بازار روسیه در اروپا تثبیت خواهد شد. بنابراین جمهوری اسلامی باید با این دیدگاه و استراتژی وارد روابط کلان گازی با روسیه شود.

  ایران و روسیه رئیس سیا را پیر کردند!

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید