فشار اتومافیا در برابر شفافیت صرافی کاملا طبیعی است

16435 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، حسین احمدی گفت: عرضه کامل خودروهای پرتیراژ در بورس کالا می تواند در مدت کوتاهی بخش زیادی از زیان خودروسازان را جبران کند، بنابراین روند اشتباه قیمت گذاری دستوری در این صنعت رخ می دهد. جای خود را به بستر بورس کالا خواهد داد تا تمامی اطلاعات و داده ها شفاف شود و دیگر امکان مبهم رویه در معاملات وجود نداشته باشد.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه افزود: از ابتدای فروش خودرو در بورس کالا تا نیمه آذرماه 6200 دستگاه خودرو در بورس فروخته شد و در این مدت حدود 2.25 میلیارد تومان به جای جیب به دست تولیدکننده می رود. کارگزاران و دلالان، سهامدار و به یک کاربر واقعی تبدیل شده است که با افزایش تحویل در دو هفته اخیر سرعت گرفته است.

وی با بیان اینکه بورس کالا برخلاف سامانه های قبلی فروش دارای سازوکار خاصی است، گفت: به روش قرعه کشی قیمت خودرو حداقل 70 تا 80 درصد کمتر از قیمت بازار آزاد معامله می شد و نکته جالب این است که مصرف کننده واقعی خرید می کند. ماشین هم قیمت بازار آزاد ماشین به دست مصرف کننده واقعی نرسید، آن موقع این دلالان ماشین از اجاره بزرگ بازار راضی بودند و همه چیز خوب بود.

وی افزود: در روش قبلی، زیان‌دهندگان خودروسازان، مصرف‌کنندگان و سهامداران شرکت‌های خودروسازی بودند، اما در بورس علاوه بر خودروسازان و سهامداران، مصرف‌کنندگان نیز موفق به خرید با قیمت‌های غیررسمی پایین‌تر در بازار می‌شوند.

و ادامه داد: بنابراین فشاری که دلالان خودرو و مافیا بر عرضه خودرو در بورس کالا وارد می کنند کاملا طبیعی است.

  دولت 12 هزار میلیارد تومان از بودجه استانی اختصاص داد

احمدی تصریح کرد: نکته عجیب اظهارات غیرکارشناسی سخنگوی وزارت صمت است، به عنوان مثال از کمیسیون بورس کالا در معاملات خودرو صحبت می کنند، اما کافی است به نرخ نمایشگاه ها و معاملات در بازار خودرو نگاه کنیم تا متوجه باشید که کارمزد بورس کالا کمتر از 10 درصد کارمزد است، معاملات در بازار است و اتفاقا بورس هم از این نظر به نفع خریداران واقعی خودرو است.

وی در پایان تاکید کرد: عرضه کامل خودرو در بورس به نفع تمامی فعالان بازار خودرو به جز دلالان است و با ادامه عرضه، این مشکلات ذکر شده از بین خواهد رفت و همچنین ورود کالاهای جدید وارد بورس می شود زیرا در بورس آمارهای رسمی موید اتفاقات است نه حاشیه سازی امروز که به صورت غیررسمی توسط برخی افراد انجام می شود.

منبع: مهر

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید