فصل اجاره تمام شد اما وام و ودیعه به دست مردم نرسید!

14730 خبر اولیه

به گفته ویراستاران، یکی از مهم ترین برنامه های حمایتی دولت از مستاجران، پرداخت وام و سپرده مسکن است که بسیاری از مردم برای دریافت آن حساب های ویژه باز کرده اند و با توجه به اینکه مبلغ این تسهیلات در تهران به ۱۰۰ میلیون تومان رسیده است. سالی که از خودش استقبال کرد

بررسی های میدانی نشان می دهد در سال جاری اگرچه وزارت راه و شهرسازی و همچنین بانک مرکزی دستورات ویژه ای به بانک های عامل برای پرداخت وام سپرده مسکن داده اند، اما بانک ها در این بخش همکاری مناسبی نداشته اند.

هیچ بانکی پرداخت ودیعه مسکن را قبول نمی کند

در همین رابطه فریدونی یکی از مستاجران به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: امسال هیچ یک از بانک ها در پرداخت ودیعه مسکن کمکی نکردند. پس از تایید اطلاعات وزارت راه و فواید عامه، هر بانکی که رفتم اعلام کرد که منبعی نداریم و به ما اعلام نشده است.

وی گفت: در دو ماه گذشته در هر بانکی که رفته ام نتوانسته ام این وام 100 میلیون تومانی را بگیرم. از طرفی امسال با اینکه مصوبه نداشتیم نرخ اجاره بها را بیش از 25 درصد افزایش دهیم، اما صاحب ما نرخ اجاره بها را بیش از 40 درصد افزایش داد و این باعث شد به حاشیه تهران بروم و اجاره کنم. یک واحد کوچکتر

بانک ها برای تسهیلات 100 میلیون تومانی 2 ضامن رسمی درخواست کرده اند

همچنین روگانی یکی دیگر از مستاجرانی که چند ماهی است به دنبال وام سپرده مسکن است، می گوید: پس از تکمیل اطلاعات به چندین بانک مراجعه کردم که به دلایل مختلف درخواستم را رد کردند. یکی از بانک هایی که درخواست وام را پذیرفته است اعلام کرده است که باید دو ضامن رسمی، کد رهگیری، سند منزل، فیش حقوقی و نامه ای از محل کار مبنی بر کمبود حقوق همراه داشته باشید.

  چه کسی پروژه ضد ایرانی در عراق را دنبال می کند؟

گفت: من راننده تاکسی اینترنتی هستم، این مدارک و ضامن را از کجا می توانم تهیه کنم؟ آیا طبق قانون جدید بانکی 100 میلیون تومان ضامن می خواهند؟

روگانی گفت: برای گرفتن این تسهیلات هزینه زیادی کردم. آیا عادلانه است که مستاجری که به این وام نیاز دارد وام مسکن را پرداخت کند؟

بر اساس این گزارش، دولت در سال جاری بسته حمایتی برای کنترل بازار اجاره تدارک دیده است که یکی از موضوعات این بسته تامین 40 هزار میلیارد تومان اعتبار برای سپرده مسکن است که تاکنون بانک ها با آن همکاری نکرده اند. در این منطقه.

پیش از این محمود محمودزاده معاون سابق مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرده بود که بانک ها باید در پرداخت تسهیلات کمک کنند و طبق قانون اسناد مسکن و ضامن رسمی دریافت نکنند. تحت هر شرایطی

تنها 10 درصد متقاضیان موفق به دریافت ودیعه مسکن شدند

عبدالله اوتادی، یکی از اعضای هیات مدیره اتحادیه کشوری مشاوران املاک در این خصوص گفت: پرداخت ودیعه مسکن تاثیری در بازار اجاره مسکن نداشته است. با وجود اینکه اعلام کرده اند سختگیری وجود دارد، اما همچنان شاهد هستیم که برخی از وام گیرندگان از طریق قراردادهای رسمی وام مسکن دریافت کرده اند.

به گفته عضو هیئت مدیره اتحادیه کشوری مشاوران املاک، بر اساس بررسی های میدانی کمتر از 10 تا 20 متقاضی وام سپرده توانسته اند از این فرصت برخوردار شوند.

وی می گوید: تسهیلات در نظر گرفته شده در سال جاری شامل کمتر از 20 درصد رهن یک واحد مسکونی است، به عنوان مثال مبلغ رهن یک واحد مسکونی 50 متری در یکی از مناطق مرکزی تهران کمتر از 500 تا 600 میلیون نیست. تومان در صورتی که مستاجر موفق به اخذ این تسهیلات شود تنها می تواند 20 درصد نرخ وام مسکن را با سود 18 درصد تامین کند.

  خواب زمستانی تلفن همراه در اروپا

براساس مصوبه شورای پول و اعتبار و از محل تسهیلات مقرر در ماده ۴ قانون رونق مسکن برای حمایت از مستاجران، امسال تا سقف ۴۰ هزار میلیارد تومان کمک سپرده مسکن توسط بانک‌های عامل از طریق بانک‌های عامل پرداخت می‌شود. معرفی وزارت راه و شهرسازی سقف کمک سپرده مسکن در تهران، مراکز استان ها و سایر مناطق شهری به ترتیب 100، 70 و 40 میلیون تومان به شبکه بانکی کشور ابلاغ شده است. نرخ سود سپرده مسکن 18 درصد و مدت بازپرداخت آن پنج سال است.

با وجود اینکه ثبت نام از متقاضیان دریافت این تسهیلات از 21 خرداد آغاز شده است، اما کمتر مستاجری توانسته است با شرایط سخت بانکی این تسهیلات را دریافت کند.

منبع: YJC

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید