فهرست بلندبالایی از خواسته های اسرائیل از اردوغان و ترکیه ورشکسته

بر اساس این سرمقاله، روزنامه صهیونیستی جروزالم پست گزارش داد که آیا حمله روسیه به اوکراین زمینه نزدیکی واقعی ترکیه به متحدانش در ناتو را فراهم کرده است یا خیر.

در ادامه این گزارش آمده است که اقدامات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه برای کمک نظامی به دولت اوکراین، دلیلی برای لغو تحریم های فروش و واگذاری اماکن نظامی در آنکارا توسط کشورهای غربی به ویژه آمریکا نیست. دولت.

اگرچه هواپیماهای بدون سرنشین Bayraktar ترکیه به کی‌یف کمک می‌کنند تا بر تجهیزات نظامی روسیه تمرکز کند، دلایل تحریم تسلیحاتی علیه ترکیه فهرست طولانی‌ای است که طی سال‌ها افزایش یافته است. پاکسازی قومی ترکیه از کردها در شمال شرق سوریه، تکرار اقدامات قبلی ترکیه در قبرس، نمونه هایی از اقدامات کنونی روسیه در اوکراین است.

در حالی که ایالات متحده و متحدانش در ناتو کمک های ترکیه به اوکراین یا میانجیگری بین کیف و مسکو را ستایش کرده اند، آنها می دانند که اکنون نتیجه سیاست پولی خود ویرانگر اردوغان او را مجبور کرده است تا با شرکای خود در قدرت بماند. تماسی از ناتو سابق.

اولین وظیفه یک اقتدارگرا حفظ موقعیت خود است، اما اردوغان اکنون در مشکل واقعی است. اگرچه ایدئولوژی اسلام گرای ترکیه اقدامات ضد صهیونیستی او را احیا کرد، اما او فقط از لفاظی های یهودی ستیزانه خود کاسته و به دلایل اقتصادی با اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهور اسرائیل ملاقات کرد و خواستار شروعی تازه با متحد سابق اسرائیلی ترکیه شد.

بر اساس این گزارش، اردوغان با خرید سامانه پیشرفته ضد موشکی اس-400 از روس ها، فاجعه بارترین اشتباه را در برابر آمریکا مرتکب شد که منجر به حذف ترکیه از برنامه جنگنده اف-35 شد. ایالات متحده اخیراً به اردوغان پیشنهاد داده است که در صورت ارسال سیستم به اوکراین، بخشی از هزینه ها را تقبل خواهد کرد.

  ماموریت چند جانبه رئیس در مسکو

آخرین آزمایش های موشک اس-400 ترکیه چه معنایی می تواند داشته باشد؟  |  اخبار نظامی  الجزیره

جروزالم پست می نویسد: «در شرایطی که اقتصاد ترکیه دچار مشکل است و پوتین و چندین کشور دیگر از پوتین حمایت نمی کنند، اردوغان باید تصمیم بگیرد که آیا می خواهد به غرب و مهم ترین شریک منطقه ای آمریکا یعنی اسرائیل حرکت کند یا خیر. “

اما آیا این صمیمیت واقعی خواهد بود یا فقط یک سیاست ساختگی است؟ در یک مقطع، اردوغان احساس کرد که اهرمی برای انجام هر کاری که می‌خواهد دارد. اکنون پس از سال ها تقابل و تهدید، آیا غرب و اسرائیل گزینه هایی در مقابل آنکارا دارند؟ اردوغان به یاد می آورد که ایالات متحده را برای کودتای نافرجام سال 2016 مقصر دانست. او برق پایگاه هوایی آمریکا در اینگرسول را که دارای سلاح های هسته ای تاکتیکی است، قطع کرد، کاری که هیچ متحد ناتو نباید انجام دهد.

علاوه بر این، حمایت اردوغان از حماس و پذیرش اعضای آن برای اسرائیل قابل قبول نیست.

بر اساس مقاله ای که توسط موسسه تحقیقات فارین پالیسی منتشر شده است، “از سرگیری تماس ها و کانال های دیپلماتیک ترکیه نباید کسی را فریب دهد: محدودیت های عمیق و ساختاری در روابط ترکیه و اسرائیل وجود دارد که احتمال نزدیک تر شدن آنها را در آینده بعید می کند.” درست “.

جالب است که ترکیه و اسرائیل شصت سال پیش اطلاعاتی را برای مهار توسعه طلبی شوروی، ناسیونالیسم عربی و تروریسم به اشتراک گذاشتند. اکنون پس از گذشت چندین دهه، همین مشکلات در خاورمیانه تکرار می شود.

به گزارش جروزالم پست، اسرائیل دیگر به اردوغان اعتماد ندارد و فکر نمی کند او تغییر کند. اکنون هیچ چیز برای اسرائیل بهتر از سرنگونی اردوغان در سال آینده نیست. در سال آینده با برکناری رئیس جمهور ترکیه خیلی چیزها ممکن است اتفاق بیفتد و اگر تل آویو موفق شود ترکیه را مجبور کند که حمایت خود از حماس و حملات لفظی ضد صهیونیستی آن را کاهش دهد، اثری تثبیت کننده خواهد بود که ارزش تلاش را دارد.

  ما با اراده جدی برای رفع تحریم ها به وین می رویم

امروز سیاست های اردوغان با سیاست های کشورهای مسلمان منطقه مانند مصر، عربستان سعودی و امارات مغایرت دارد.

اردوغان همچنین ساخت خطوط لوله گاز به یونان، قبرس و ایتالیا را مختل کرد و گاز میادین گازی اسرائیل را از طریق چندین کشور به اروپا منتقل کرد. ترکیه اقدامات تحریک آمیز انجام داده و میادین گازی قبرس را سنجیده است.

علاوه بر این، اتحاد ترکیه با روسیه یک مشارکت طبیعی نیست. ترکیه از روسیه می ترسد، بنابراین اکنون به ناتو و ایالات متحده نیاز دارد. ترکیه و روسیه در جنگ بین ارمنستان و آذربایجان، در سوریه و لیبی در حال حاضر. روبروی هم هستند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و اسحاق هرتزوگ، همتای اسرائیلی، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک در آنکارا، ترکیه، دست دادند.

به نوشته این روزنامه صهیونیستی، زمان بهتری برای خلاصی ترکیه از سامانه اس 400 وجود نخواهد داشت. آیا اگر یک متحد ناتو نمی توانست از روسیه فاصله بگیرد، قابل اعتماد نخواهد بود؟

تنها اصل ثابت در خاورمیانه این است که اتحادها با باد تغییر می کنند. و در این شرایط، معامله بهتر با اردوغان، که می تواند حمایت او از اخوان المسلمین در غزه و اسرائیل را کاهش دهد، ارزش تلاش را دارد.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید