فوربس: اقدامات مهم ایران و روسیه برای حذف دلار و سوئیفت

گروه بین الملل رجانیوز: مجله آمریکایی فوربس در تحلیلی از راه اندازی نماد مبادلات روبل-ریال در ایران اذعان کرد که ایران و روسیه گامی کوچک اما بالقوه مهم برای حذف دلار از روابط تجاری دوجانبه برداشته اند.

به گزارش فوربس: مرکز مبادلات ارزی ایران در تیرماه پس از سفر رئیس کل بانک مرکزی به مسکو، نماد جفت روبل-ریال را منتشر کرد.

این ترتیبات جدید بدین معناست که دو کشور می توانند مبادلات تجاری دوجانبه را بر اساس پول ملی یکدیگر انجام دهند. اولین فعالیت تجاری در این چارچوب در 19 جولای انجام شد که طی آن 3 میلیون روبل معادل 48 هزار دلار تسویه شد. در همین روز ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای دیدار با ابراهیم رئیسی رئیس جمهور و رهبر انقلاب اسلامی ایران وارد ایران شد.

رسانه های ایرانی گزارش دادند که این سیستم مالی جدید می تواند تقاضای دلار در ایران را سالانه 3 میلیارد دلار کاهش دهد. تجارت دوجانبه ایران و روسیه در سال 2021 بالغ بر 4 میلیارد دلار بوده است، اما دو کشور که زمینه های مشترکی برای همکاری در مواجهه با غرب پیدا کرده اند، امیدوارند در کوتاه مدت تجارت دوجانبه را به 8 میلیارد دلار برسانند.

این ترتیبات تجاری جدید نیاز ایران و روسیه به دلار آمریکا در تجارت را برطرف می کند و تأثیر برخی تحریم ها علیه این دو کشور را خنثی می کند. هم ایران و هم روسیه تحت طیف وسیعی از تحریم های آمریکا و سایر تحریم ها قرار دارند.

مقامات ایرانی تمایل خود را برای توسعه سیستم تسویه ارز جدید با روسیه و وارد کردن ارزهای ملی کشورهای ثالث مانند لیر ترکیه، روپیه هند و درهم امارات به این سیستم اعلام کرده اند.

  بایدن: شکست دیپلماسی در مذاکرات وین برابر با تحریم های اقتصادی جدید است

صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی در این خصوص گفت: برای داشتن پرتفوی متنوع و کاهش نفوذ ارزهایی مانند دلار، ارزهای ملی سایر کشورها را نیز در آینده عرضه خواهیم کرد.

اگر این اتفاق بیفتد، شاهد یک سری توافق‌نامه‌هایی خواهیم بود که به ایران اجازه می‌دهد تجارت خود را بدون متوسل شدن به دلار و یورو انجام دهد. در عین حال، طرف‌های معامله ممکن است نگران افتادن در دام تحریم‌های ثانویه آمریکا باشند.

طراحی پیام رسان های جایگزین برای سوئیفت

مهدی صفری، معاون اقتصادی وزیر امور خارجه ایران نیز پیشنهاد توسعه سامانه پیام رسان بین بانکی ایران و روسیه را مطرح کرد. این پیام رسان می تواند جایگزینی برای سوئیفت، سیستم مبادلات بین المللی اصلی مستقر در بلژیک باشد.

چندین بانک در ایران و روسیه به دلیل تحریم های آمریکا از تجارت در سامانه سوئیفت محروم شدند.

روسیه قبلاً سیستم پیام رسانی خود به نام SPFS را دارد که در سال 2014 پس از حمله به کریمه ایجاد شد. این سیستم به طور فزاینده ای توسط بانک ها برای پرداخت در اتحادیه اقتصادی اوراسیا استفاده می شود. اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل گروهی از کشورهاست که همسایگان روسیه ارمنستان، بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان را شامل می شود. ایران نیز مذاکراتی را برای پیوستن به این اتحاد آغاز کرده است.

اخیراً، در ماه ژوئن، Rostec روسیه اعلام کرد که یک پلتفرم بلاک چین راه اندازی کرده است که می تواند جایگزین سوئیفت شود.

صالح آبادی اواخر تیرماه اظهار داشت: دو کشور ایران و روسیه که خواهان دلارزدایی از مبادلات خود هستند باید سامانه ویژه ای مشابه سوئیفت داشته باشند. “بدیهی است که ما به توافق بسیار خوبی در این زمینه دست یافته ایم.

  مشکل کمبود واکسن آسترازنکا به زودی حل می شود

ایران و روسیه کشورهای پیشرو در فاصله گرفتن از شبکه های مالی غرب هستند

پس از این ابتکار، ایران و روسیه رهبران کشورهایی هستند که سعی کرده اند وابستگی خود را به شبکه های مالی غربی کاهش دهند.

چین نیز از سال 2015 سیستم تسویه بین بانکی را راه اندازی کرده است. در آوریل امسال، وزیر دارایی روسیه خواستار یکپارچگی و همکاری نزدیکتر سیستم های پرداخت در کشورهای بریکس، یعنی برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی شد.

در عین حال، چنین راه های جایگزین محدودیت های مهمی دارند. به ویژه، این راه ها کندتر، گران تر و مستعد خطا خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید