فوری جایگاه جهانی ایران در مورد آزادی های اقتصادی

به گزارش سرمقاله، رتبه بندی جدید کشورها بر اساس آزادی اقتصادی برای سال 2022 اعلام شد و جمهوری اسلامی ایران در این رتبه بندی از بین 177 کشور در رتبه 170 قرار دارد.

سنگاپور، سوئیس، ایرلند، نیوزلند، لوکزامبورگ، تایوان و استونی به ترتیب در صدر فهرست قرار دارند و در رتبه های یک تا هفتم قرار دارند. از نظر اقتصادی رایگان واقع شده اند.

کشورهایی که دارای بیشترین آزادی اقتصادی در رتبه اول قرار گرفتند، توانستند امتیازی بین 80 تا 100 درصد را از نظر زیرشاخص‌ها کسب کنند.

شاخص های مورد بررسی و ارزیابی طرفین عبارت بودند از:

  • به لحاظ حکم قانون شاخص های حقوق مالکیت، کارایی قضایی و تمامیت دولت
  • به لحاظ اندازه دولت شاخص هایی مانند فشار مالیات، مخارج دولت و سلامت مالی
  • به لحاظ کارایی نظارتی شاخص های آزادی کسب و کار، آزادی کار و آزادی پولی
  • به لحاظ آزادی بازار همچنین شاخص های آزادی تجارت، آزادی سرمایه گذاری و آزادی مالی

* در گروه دوم این رده بندی 27 کشور واجد شرایط قرار دارند بسیار رایگان او می تواند بین 70 تا 79.9 گلزنی کند.

کشورهایی مانند هلند، فنلاند، دانمارک، سوئد، استرالیا، ایسلند، نروژ، کانادا، آلمان، لتونی، لیتوانی، کره جنوبی، شیلی، جمهوری چک، اتریش، قبرس، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا، گرجستان، مالت، باربادوس، بلغارستان موریتانی، پرتغال، اسلوونی، امارات متحده عربی و اروگوئه با بیشترین آزادی اقتصادی در رتبه دوم قرار دارند.

* بعد از دو دسته فوق، 54 کشور صاحب عنوان هستند آزادی متوسط او می تواند بین 60 تا 69.9 گلزنی کند.

دسته چهارم کشورهای تحت عنوان خیلی غیر رایگان آنها بین 50 تا 59.9 امتیاز گرفتند. در بین 57 کشور، غنا رتبه 89، تانزانیا 93، کویت 101، رواندا 105، ترکیه 107، روسیه 113، ازبکستان در رتبه 117، عربستان سعودی در رتبه 118، اوکراین در رتبه 130، هند در رتبه 31 و هند در رتبه 13 قرار دارند.

  ضربه جدید وزارت صنعت به بازار خودرو، قیمت خودرو رو به رشد است

* در رده پنجم کشورهای با اقتصاد مظلوم حتی نیم امتیاز هم نمی توانند بگیرند. این کشورها کمتر از 49.9 درصد دارند و جمهوری اسلامی ایران نیز در همین رده قرار دارد و در رتبه 170 قرار دارد.

12450 خبر اولیه

در این گروه تاجیکستان در رتبه 147، پاکستان 153، لبنان 162، الجزایر 167، بولیوی 169 بالاتر از کشورمان قرار دارد.

پس از ایران اریتره، بوروندی، زیمبابوه، سودان، کوبا، ونزوئلا و کره شمالی قرار دارند. پیونگ یانگ به عنوان آخرین کشور مورد بررسی در رتبه 177 قرار دارد.

ایران در این رده بندی با 4.8 امتیاز کاهش نسبت به سال گذشته 42.4 امتیاز کسب کرد. ایران از نظر فعالیت اقتصادی رتبه آخر خاورمیانه و شمال آفریقا را دارد و نتیجه کمتر از میانگین منطقه و جهان دارد.

افغانستان، عراق، لیبی، سومالی، سوریه، یمن و لیختن اشتاین به دلیل کمبود اطلاعات در این فهرست قرار نگرفتند.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید