فولاد مبارکه راه حل مناسبی برای مقابله با چالش های صنعت فولاد دارد

گروه اقتصادی _ رجانیوز: مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در دوازدهمین همایش چشم انداز صنعت فولاد و سنگ آهن ایران با نگاهی به بازار با بیان اینکه فولاد مبارکه راهکارهای خوبی برای غلبه بر چالش های صنعت فولاد دارد، گفت: چالش های صنعت فولاد مبارکه صنعت فولاد نزدیک به یک دهه است که مطرح شده است، اما راه حل ها هنوز راه واقعی برون رفت از این چالش ها به درستی ارائه نشده است و در این همایش ها حرف جدیدی نمی شنویم و شاهد تکرار حرف های گذشته هستیم.

به گزارش رجانیوس به نقل از فولاد، دوازدهمین همایش فولاد و سنگ آهن ایران برای مشاهده بازار از 19 تا 21 اردیبهشت 1401 در قالب 5 میزگرد تخصصی با حضور چهره های مطرح صنعت و معدن در هتل المپیک برگزار شد. در تهران

محمد یاسر طیب نیا، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در پاسخ به یکی از موضوعات مطرح شده در میزگرد تخصصی چالش های صنعت فولاد ایران، ضمن انتقاد از عدم نتیجه گیری موثر از این کنفرانس در سال های اخیر، گفت: چالش های موجود صنعت نزدیک به یک دهه است که در حال پیشرفت است، اما هنوز راه حل های واقعی برای غلبه بر این چالش ها به درستی ارائه نشده است و در این کنفرانس ها حرف جدیدی نمی شنویم و شاهد تکرار حرف های گذشته هستیم.

وی با بیان اینکه تصمیمات شرکت فولاد مبارکه آماده است تا صنعت فولاد کشور را با چالش مواجه کند، افزود: انتظار داریم در چنین همایش هایی به تعارضات موجود رسیدگی شود، تعارضاتی که دلایل آن بیان شده اما قانع کننده نیست.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه ادامه داد: گفته می شود آخرین ظرفیت های زنجیره فولاد 105 درصد است، اما با 35 درصد ظرفیت در این بخش ها فعالیت وجود دارد و در ابتدای زنجیره فولاد خلاء وجود دارد؛ این در حالی است که در حال حاضر 105 درصد ظرفیت تولید می شود. بنابراین باید انگیزه هایی برای پایان زنجیره فولاد ایجاد شود تا به شدت تولید شود، اما باز هم شاهد اعمال تعرفه برای صادرات فولاد هستیم، از سوی دیگر گفته می شود تقاضای داخلی برای فولاد نیمی از تولید آن است و تولیدکنندگان فولاد باید محصولات خود را عرضه کنند. در بورس کالا و در صورت عدم تقاضا، صادرات فولاد. حال سوال این است که چرا تعرفه و عوارض وضع می شود.

کنترل داوطلبانه قیمت توسط فولاد مبارکه

وی با بیان اینکه در ماه های اخیر تنها صنعت فولاد موفق به کنترل انتهای زنجیره قیمت شده است، گفت: شرکت فولاد مبارکه به صورت داوطلبانه این کار را انجام داده است. در 5 تا 6 سال گذشته قیمت مواد اولیه 19 برابر شده اما قیمت بلوک در انتهای زنجیره 10 برابر شده است.

طیب نیا تاکید کرد: علاوه بر این، قیمت گاز در 5 سال گذشته 20 برابر و قیمت برق 13 برابر شده است، اما از سوی دیگر گفته می شود این صنایع بزرگ وارد حوزه زیرساخت و نیرو خواهند شد. ساخت کارخانه.” . وزارت نیرو به فولاد مبارکه اعلام کرد که نیروگاه می‌سازد، اما از سوی دیگر وزارت نفت اعلام کرد که گاز به فولاد مبارکه توزیع نمی‌شود و سازمان محیط زیست مجوزی صادر نمی‌کند. اینها تعارضاتی است که باید در این کنفرانس مورد توجه قرار گیرد و راه حل های مناسب ارائه شود.

  پیکر 200 شهید گمنام فردا در تهران تشییع می شود

تسهیل دولت راه مهمی برای مقابله با چالش های فولادسازان است

وی با اشاره به مشکل حمل و نقل و کمبود زیرساخت های ریلی در کشور گفت: فولاد مبارکه قصد دارد در زیرساخت های حمل و نقل سرمایه گذاری کند اما متولی در وزارت راه می گوید اگر در حمل و نقل ریلی سرمایه گذاری کنید دیگر برنمی گردیم. و این باعث ایجاد موانع می شود.

محمد یاسر طیب نیا در حاشیه دوازدهمین همایش فولاد ایران و ذوب آهن در گفتگو با خبرنگار فولاد گفت: سال هاست در مورد چالش ها و تضادهای زنجیره فولاد صحبت می کنیم و انتظار داریم دولت تسهیلات لازم را در این زمینه فراهم کند. صنعت سنگ معدن به منظور توانمندسازی شرکت‌کنندگان در زنجیره فولاد برای مقابله با چالش‌های موجود؛ به عبارت دیگر، مقررات، قوانین، مجوزها و تسهیلات برای رفع این چالش‌ها انتظار می‌رود.

وقتی فولاد مبارکه با بومی سازی تحریم ها را شکست

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با اشاره به تلاش موفقیت آمیز برای توانمندسازی دولت بخش خصوصی یادآور شد: فولاد مبارکه تاکنون با جانمایی قطعات و تجهیزات لازم توانسته تحریم ها را شکست دهد. این شرکت در زمینه نیروگاه‌ها و تولید برق با چالش‌هایی مواجه بود که با ورود فعال و حتی قاطع وزارت نیرو به سرمایه‌گذاران در شرایط ساخت نیروگاه‌های مورد نیاز بویژه نیروگاه‌های تجدیدپذیر محول شد.

وی با اشاره به ساخت بزرگترین نیروگاه خورشیدی فولاد مبارکه در کشور طی 1.5 سال آینده گفت: با برق. همچنین آمادگی خود را برای سرمایه گذاری برای ایجاد زیرساخت های دیگر مانند گاز اعلام کرده ایم و انتظار داریم این بستر فراهم شود.

وقفه در عملیات توسعه و واردات فولاد مبارکه با صدور بخشنامه‌های محدودکننده

طیب نیا خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی وقتی صحبت از بحران ارزی و نیاز صادرکنندگان به واردات ارز به میان می آید یا زمانی که شرکتی در حال کمک به دولت برای توسعه زیرساخت ها است، انتظار مصوبه یا بخشنامه ای در کشور نداریم. . دولت باید برای جریمه صادرکننده نمونه مصوب شود اما انتظار داریم متناسب با این اقدامات توسعه ای در کشور بتوانیم به راحتی از ارز صادراتی خود برای این تحولات استفاده کنیم.

وی ادامه داد: صدور بخشنامه های محدودکننده باعث ایجاد اختلال در عملیات توسعه و واردات فولاد مبارکه شده است و این در حالی است که فولاد مبارکه یکی از پیشتازان عرصه داخلی سازی کشور است؛ بنابراین انتظار درک، حمایت بیشتر داریم. و حمایت از درگیری های موجود توسط ارگان دولتی.

  زمان پرداخت اولین یارانه برای عمر قرن جدید است

قوانین منع ورود فولاد مبارکه به حوزه اکتشاف معدنی

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه در حال حاضر تعادلی در زنجیره فولاد وجود ندارد، تاکید کرد: در بخش پایین دستی با صدور مجوز دوبرابر برنامه از پیش تعریف شده، ظرفیت مازاد بر نیاز کشور وجود داشت، اما نه فقط در بخش بالادستی توسعه متناسبی را شاهد نبوده ایم، اما مسئولان این بخش در بخش پایین دستی نیز سرمایه گذاری کرده اند. اینها اتفاقاتی است که در دو دهه اخیر به اشتباه رخ داده است و اکنون باید اصلاح شود و از ادامه آن جلوگیری شود.

وی با اشاره به چالش کمبود مواد اولیه برای تولیدکنندگان فولاد در کشور گفت: فولاد مبارکه سال هاست که به عنوان بخش فعال تحقیقات فولادی کشور در زمینه تولید فولاد فعال بوده تا بخشی از خلاء موجود را پر کند. اما اهلیت قانونی اجازه می دهد. بنابراین برخی از این رویدادها مربوط به سیاست گذاری و بخشی دیگر مربوط به مشارکت کنندگان در زنجیره فولاد است.

قانون جدید معادن در مجلس در حال اجراست

عزت الله اکبری تالارپشتی، رئیس کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی بر رفع موانع تولیدکنندگان فولاد تاکید کرد و گفت: با آن دعوت کنید; به این ترتیب بخش خصوصی می تواند نظر خود را به مجلس منتقل کند.

وی در ادامه با بیان اینکه از بدو تشکیل دولت جدید تاکنون فرآیندهای بسیاری اصلاح و در حال تعیین اهداف است، خاطرنشان کرد: مدیران فعال در حوزه معدن به دنبال افزایش اکتشافات جدید و عمیق هستند. در دسترس بودن انرژی در کشور ما مزیت بسیار مهمی است و انتظار داریم بخش خصوصی مطالبات خود را به طور حرفه ای دنبال کند و تسلیم تصمیمات اشتباه نشود و الزامات حرفه ای باید هر روز تقویت شود.

ما باید آینده صنعت فولاد را به مدیریت انرژی مرتبط کنیم

رضا مختشمی پور معاون پردازش معادن و مواد وزارت صمت نیز در این همایش گفت: امروزه حرفه های جدیدتری در برنامه ریزی راهبردی وجود دارد که بیشتر آنها مربوط به آینده است. کشورمان در افق 1404 تولید 55 میلیون تن فولاد را برنامه ریزی کرده است در حالی که سال گذشته تقریبا 60 درصد برنامه در زنجیره فولاد انجام می شد. در بخش سنگ آهن 80 درصد این طرح محقق شده است اما در بخش پایین دستی و فولاد این رقم 36 درصد است.

وی افزود: با آغاز سال جدید علاوه بر تصویب عوارض فازبندی، مهمترین موضوع صدور مجوزهای جدید است و فشار زیادی بر روی این موضوع بر وزارت صمت وارد است. «برای صدور مجوز ساخت واحدهای جدید در تامین انرژی با مشکل مواجه هستیم.

  قانون پایانه های تجاری لازم الاجرا شد

معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: بحث سنگ آهن چالش برانگیزترین موضوع در بحث تعادل زنجیره فولاد است. در حالی که تا سال 1378 موضوع استخراج و تامین سنگ آهن موضوع اصلی معاونت امور معادن و فرآوری مواد از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بود، اکنون بحث تامین انرژی به آن اضافه شده است.

وی با اشاره به کاهش تولید فولاد کشور در سال گذشته، مانع این کاهش را چالش مواد اولیه و انرژی دانست و افزود: یکی از مشکلات مهم صنعت فولاد گازرسانی به نیروگاه ها است، در حالی که در سال 1401 محدودیت های انرژی وجود خواهد داشت. نسبت به سال های گذشته بیشتر باشد.

محتشمپی پور گفت: باید آینده صنعت فولاد را به مدیریت انرژی پیوند بزنیم. توافقات مهمی در این زمینه صورت گرفته است، زیرا محدودیت های انرژی تاثیر زیادی بر تولید کشور دارد.

پیامدهای تورمی، اعمال محدودیت بر برق تولیدکنندگان فولاد بر توده مردم خواهد بود.

محمد اتابک، معاون اقتصادی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی نیز در این همایش گفت: صنعت فولاد جهان در دهه گذشته 32 درصد رشد داشته و میانگین تولید سالانه آن نسبت به دهه گذشته 51 درصد افزایش یافته است. “

وی افزود: فولاد 95 هزار میلیارد دلار در تولید ناخالص داخلی دنیا سهم دارد و می تواند به عنوان شاخص توسعه هر کشور به آن نگاه شود. ایران یکی از سریع‌ترین کشورهای جهان در صنعت فولاد است که با مشارکت دولت و مدیران وقت، حضور رو به رشدی دارد. به طوری که 13 درصد از 48 میلیارد دلار صادرات کشورمان در سال گذشته سهم فولاد بوده است.

معاون اقتصادی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با اشاره به آمار 8.9 میلیارد دلاری واردات فولاد در سال 1389، اذعان داشت: افتخار می کنیم که همین میزان صادرات فولاد به سایر کشورها داشته باشیم، اما اگر برق صنعتی در کشور از جمله فولاد محدود است، تولید فولاد رو به کاهش است و شاهد اثرات تورمی آن بر توده مردم خواهیم بود.

وی گفت: کاهش برق و افزایش قیمت در سال گذشته منجر به افزایش هزینه های تولید برای فولادسازان شده است. بیش از 50 درصد دستمزد کشور توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تولیدکنندگان فولاد اختصاص می‌یابد که مانع توسعه کشور خواهد شد.

گفتنی است دوازدهمین نمایشگاه آتی صنعت فولاد و آهن ایران با نگاه به بازار از 19 تا 21 اردیبهشت ماه پیش از این همایش برگزار شد که گروه فولاد مبارکه با حضور فعال در این نمایشگاه آخرین دستاوردها و محصولات خود را ارائه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید