قاتل به صحنه جنایت باز می گردد

روزنامه القدس العربی چاپ لندن نوشت: در خصوص سفر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان به ترکیه، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان چهارشنبه هفته آینده به ترکیه سفر خواهد کرد. این سفر نشان می دهد که رهبران ترکیه و عربستان به دلایل مختلف نیاز به برقراری روابط سیاسی دارند.

همگرایی روابط سیاسی دو کشور می تواند برای هر دو طرف منافع اقتصادی داشته باشد. یکی از دلایل استقبال ترکیه از سفر بن سلمان به ترکیه این است که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از قبل کارزار انتخاباتی خود را آغاز کرده است.

اردوغان، رئیس جمهور همه جا

این در شرایطی است که اردوغان به دلیل فشار بحران مالی ترکیه در شرایط سختی قرار گرفته و اکنون اقتصاد را در اولویت قرار داده است. این دیدگاه را می توان در تنش زدایی با مصر پس از سال ها تنش شدید پس از برکناری محمد مرسی، رئیس جمهور سابق مصر و وضعیت اسفناک اخوان المسلمین مصر مشاهده کرد. اردوغان همچنین سعی کرد به رژیم اسرائیل نزدیک شود.

به گزارش القدس العربی، سفر بن سلمان به آنکارا می تواند در پایان دادن به درگیری های سیاسی گسترده بین دو کشور نقش داشته باشد. دو طرف در مورد برخی موضوعات از جمله محاصره قطر توسط عربستان سعودی و متحدانش و ترور جمال حشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول اختلاف نظر داشتند.

عربستان نیز با مداخله نظامی خود در یمن برای مقابله با انصارالله یمن و ائتلاف با کشورهای عربی نتوانست کاری انجام دهد و در نهایت انصارالله صنعا را تحت کنترل خود در آورد. این موضوع فشار زیادی بر ریاض وارد کرده است زیرا پرونده یمن هنوز تمام نشده است.

  آخرین اخبار افزایش سن بازنشستگی و محاسبه درآمد

13770 خبر اولیه

قاتل به صحنه جنایت باز می گردد

پس از تغییرات فراوان به نفع عربستان سعودی در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، شرایط در دوران جو بایدن تغییر کرد و وارث تاج و تخت عربستان سعودی با فشارهای بی سابقه ای مواجه شد. همه این اتفاقات باعث ایجاد شکاف بین عربستان سعودی و واشنگتن شده است.

در نتیجه این فشارها، عربستان موضع جدیدی در عرصه بین المللی به ویژه در زمان جنگ اوکراین اتخاذ کرده و به درخواست بایدن برای افزایش تولید نفت عمل نکرده است.

با توجه به همه مشکلات، اردوغان و بن سلمان با چالش های بزرگی روبرو هستند. در چنین شرایطی با وجود اختلافات دو کشور و وجود تنش های داخلی در این دو کشور و منطقه و جهان، آنکارا و ریاض نیاز فوری به نزدیکی دارند.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید