قاچاق کالاهای اساسی به نصف کاهش یافته است

مبارزه با قاچاق کالا به عنوان یکی از مهمترین معضلات اقتصادی کشور از ابتدای دولت سیزدهم وارد مرحله جدیدی شده است. طی دهه های گذشته همواره قوانین و مقررات بسیاری برای مقابله با قاچاق وجود داشته است، اما تاکنون این قوانین و اقدامات دولت مانع از ورود و خروج میلیاردها دلار قاچاق نشده است.

اما از زمانی که دولت سیزدهم شروع به فعالیت کرد، با تاکیدات ویژه رئیس دولت بر مبارزه با قاچاق کالا و استفاده از روش های نوین، در مدت زمان کوتاهی شاهد پیشرفت چشمگیری در این حوزه بودیم.اجرای سیاست اصلاح ارز ترجیحی و ارتقای یارانه ها نیز تاثیر زیادی در کاهش قاچاق به ویژه خروج از کشور داشته است. در حالی که در سال های اخیر به دلیل توزیع یارانه ای کالاهای اساسی، مردم کشورهای منطقه نیز از یارانه پرداختی دولت بهره مند شدند و کالاهای اساسی ایرانی با قیمت مناسب در فروشگاه های آنها به وفور یافت شد، اما اجرای ترجیحی اصلاحات ارزی همه چیز را تغییر داد. زیرا منافع اقتصادی برای قاچاقچیان از بین رفته است. اما مردم ایران به دلیل دریافت یارانه پولی ماهیانه 300 تا 400 هزار تومان برای هر نفر از این حادثه در امان ماندند و بر این اساس نتایج مثبت مصوبه دولت مبنی بر لغو ارز 4200 تومانی با کاهش چشمگیر قاچاق کالاهای اساسی خارج از کشور و قاچاق صفر بیشتر آرد و روغن در 4 ماهه امسال مشخص شد، مصطفی پورکاظم شایسته در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اورژانس جدی دولت در چهار ماه گذشته را قاچاق برای صادرات و صادرات عنوان کرد. گفت: اجرای طرح ارتقای یارانه ها تصمیم درستی بود و به نفع جامعه، نیازهای مردم و کالاهای اساسی لازم که این روزها تامین آن در عرصه بین المللی دشوارتر است، در نظر گرفته شده است. حساب.

کاهش 50 درصدی کالاهای قاچاق

وی با اشاره به اجرای طرح ارتقای یارانه ها و حذف ارز ترجیحی افزود: به همین دلیل مقابله با قاچاق عمومی در اولویت قرار گرفت تا به نقطه ثبات در این بخش برسیم و با اقدامات انجام شده توانستیم یک مشکل را تجربه کنیم. کاهش 50 درصدی در ابتدا با بیان اینکه مدیریت قاچاق سوخت می تواند اتفاق بزرگی را برای کشور رقم بزند، خاطرنشان کرد: با کمک سامانه ها و سامانه ها می توان یک تا دو میلیارد دلار به دولت کمک کرد و قاچاق را به یک سطح کاهش داد. ارز و ارز با بیان اینکه طرح ایجاد موانع برای صادرات قاچاق همچنان ادامه دارد، گفت: با تغییر قیمت ارز که باعث تفاوت فاحش قیمت کالا در بازار داخلی و خارجی می شود، قاچاق کالا رو به افزایش است. همچنین افزایش می‌یابد و ممکن است اجرای طرح‌ها بی‌اثر شود. کالاهای ضروری عمومی (کالاهای ضروری اولیه) و مثلاً روغن و آرد دیگر به صورت فله صادر نمی شود.

  مقامات روسیه به خبر بیماری پوتین واکنش نشان می دهند

کارشناس مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دولت سیزدهم

شایسته با بیان اینکه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دولت سیزدهم با نگاه کارشناسی و متمرکز بر اقدام و رسیدن به نتیجه ماموریت در حال انجام است، تصریح کرد: در این مدت جلسات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با حضور برگزار می شود. رئیس جمهور هر دو ماه یکبار و با عنایت ویژه ایشان برگزار می شود که یکی از اقدامات مثبت دولت سیزدهم است.این مقام مسئول ادامه داد: در زمینه مبارزه با قاچاق کالا و ارز اولویت با جرایم سازمان یافته است چرا که ارزیابی اقدامات گذشته نیز نشان می‌دهد که پرونده‌های ریز و جزئی باید به سراغ شعب اصلی برویم، پایگاه‌های اصلی و سازمان‌یافته‌ای که در کالاها و صنایع مختلف حضور دارند و قاچاق کالا را انجام می‌دهند.

ابلاغ دستورالعمل هماهنگی دستگاه های کشفی در برخورد با قاچاق کالا. به زودی

وی بیان کرد: در این راستا دستورالعمل هماهنگی و ارتقای توان اجرایی و عملیاتی دستگاه های تحقیق و تفحص در برخورد با قاچاق سازمان یافته در جلسه ای با حضور رئیس جمهور تصویب شده و به زودی ابلاغ خواهد شد. شایسته بیان کرد: رئیس جمهور بر اجرای ساختار جدید مبارزه با قاچاق کالا با شناسایی منابع پولشویی تاکید دارد چرا که با اقدام در زمینه منابع مالی و پولی قاچاق می توان موانعی در منشا قدرت این پدیده ایجاد کرد. معاون مقابله و هماهنگی قانونی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: طبق آمار سالانه 20 میلیارد دلار در کشور قاچاق می شود و این منبع مالی فشار زیادی به بازار ارز وارد می کند. ، زیرا ارز مورد نیاز از بازار داخلی و بخشی از آن تامین می شود یکی از مشکلات و گرانی این بخش، قاچاق است. وی تاکید کرد: به این ترتیب سازمان های بزرگ اطلاعاتی بر منابع مالی و پولی تمرکز می کنند و از ابتدا جلوی این پدیده را خواهیم گرفت.

  فوری فروش انحصاری ایران خودرو با محصولات جدید

مانع ورود کالاهای قاچاق

با توجه به هنر. 1 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز سال 1391، شناسه محصول و شناسه رهگیری به دلیل منحصر به فرد بودن، امکان استعلام و ردیابی را در هر نقطه از زنجیره تامین فراهم می کند. این در حالی است که در ماده ۲ این قانون، عرضه کالا بدون شناسه کالا و شناسه رهگیری تخلف محسوب می شود. اگرچه این مصوبه قانونی مربوط به سال 1392 بود، اما به دلیل نبود زیرساخت ها و برخی خلاءهای قانونی، دولت تا سال 1395 حتی کوچکترین قدمی در این زمینه برنداشت و در نهایت از سال 1395 اولین اقدام ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای تحقق این امر مواد قانونی را حذف کرد البته تکمیل سامانه ها در این حوزه تا مرداد ماه سال 1398 به طول انجامید اما همچنان دولت دوازدهم نسبت به موضوع بی تفاوت بود و اقدام عملی برای برخورد انجام نشد. با عرضه کنندگان کالای قاچاق، از این رو رئیس دولت قبل علیرغم تایید قانونی حاضر به شرکت در جلسات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نشد. اما با روی کار آمدن دولت سیزدهم دستور مبارزه با قاچاق کالا و ارز تغییر کرد و در بهمن ماه سال گذشته بخشنامه 9 ماده ای پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز ابلاغ شد. این بخشنامه به منظور پیشگیری و برخورد نظام محور با قاچاق کالا و رسیدگی دقیق و فوری به جرائم و تخلفات در این حوزه، ستادهای مبارزه با قاچاق کالا و ارز، همه جانبه را مورد توجه قرار دادند. سامانه‌های بازرگانی، گمرک و سایر سامانه‌های کشور، موضوع قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و ارتباط بین سامانه‌های ایجاد را به فوریت نهایی و عملیاتی کنند. از این رو دولت سیزدهم سعی کرد با اعتصاب با عرضه کنندگان کالای قاچاق برخورد جدی کند تا اولین گام عملیاتی در مبارزه با قاچاق کالا و ارز را آغاز کند.

  شاهکار بانک مرکزی در جلوگیری از واردات خودرو

مهمترین کالاهای قاچاق

اظهارات سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز حاکی از آن است که 17.1 میلیارد دلار قاچاق به کشور وارد شده که از این میزان 12.5 میلیارد دلار مربوط به ورود کالای قاچاق به کشور بوده است. همچنین بر اساس نظر محمدمهدی برادران؛ به گفته یک معاونت امنیتی وزارت امنیت، صنایع عمومی، قطعات خودرو، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم خانگی، پوشاک، اسباب بازی و سیگار به عنوان کالاهای محبوب قاچاقچیان شناخته می شوند که از آن جمله می توان به قطعات خودرو با 2.5 میلیارد دلار، لوازم آرایشی و بهداشتی با 2 میلیارد دلار، لوازم خانگی و … اشاره کرد. با 1.6 میلیارد دلار و 500 میلیون دلار اسباب بازی سهم بالایی دارد.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید