قاچاق گسترده آرد و روغن به صفر رسید

کاهش چشمگیر قاچاق کالاهای اساسی به خارج از کشور و صفر شدن قاچاق عمده آرد و روغن در 4 ماهه امسال، نتایج مثبت مصوبه دولت برای لغو ارز 4200 تومانی را مشخص می کند.

به گزارش رجانیوز؛ مصطفی پورکاظم شایسته در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اورژانس جدی دولت در چهار ماه گذشته را قاچاق صادرات عنوان کرد و گفت: با اجرای طرح ارتقای یارانه ها که تصمیم درستی بود و منافعی برای جامعه به همراه داشت. نیازها و کالاهای اساسی نیازی که امروزه رفع آن در عرصه بین المللی دشوارتر است مورد توجه قرار گرفت.

کاهش 50 درصدی کالاهای قاچاق

وی با اشاره به اجرای طرح ارتقای یارانه ها و حذف ارز ترجیحی افزود: به همین دلیل مقابله با قاچاق عمومی برای رسیدن به نقطه ثبات در این بخش در اولویت قرار گرفت و با اقدامات انجام شده توانستیم به کاهش 50 درصدی در همان ابتدا.

شعیشه با بیان اینکه مدیریت قاچاق سوخت می تواند اتفاق بزرگی برای کشور باشد، خاطرنشان کرد: با کمک سامانه ها می توانیم یک تا دو میلیارد دلار به دولت کمک کنیم و قاچاق را به حداقل برسانیم.

معاون حقوقی هماهنگی و مقابله با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه طرح ایجاد موانع برای صادرات قاچاق همچنان ادامه دارد، گفت: با تغییر قیمت ارز که باعث اختلاف شدید قیمت کالاها در بازار می شود. در بازارهای داخلی و خارجی، قاچاق نیز افزایش می یابد و ممکن است اجرای طرح ها بی نتیجه بماند.

وی تصریح کرد: با دستیابی به تعادل اقتصادی می توان قاچاق را کنترل و مدیریت کرد زیرا قاچاق کالاهای اساسی (کالاهای ضروری) را کاهش داده ایم و به عنوان مثال روغن و آرد دیگر به صورت فله صادر نمی شود.

  از پوستر رسمی جام جهانی رونمایی شد

کارشناس مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دولت سیزدهم

شیشته با بیان اینکه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دولت سیزدهم با نگاه کارشناسی و متمرکز بر اقدام و رسیدن به نتیجه ماموریت در حال انجام است، تصریح کرد: در این مدت جلسات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شد. ارز با حضور رئیس جمهور هر دو ماه یکبار و با همت ویژه ایشان برگزار می شود که از اقدامات مثبت دولت سیزدهم است.

این مقام مسئول ادامه داد: در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز اولویت با جرایم سازمان یافته است چرا که ارزیابی اقدامات گذشته نیز نشان می دهد که باید از پرونده های خرد و خرد به سمت شعب بزرگ، عمده و کلان برویم. جرایم سازمان یافته که در کالاها و صنایع مختلف دخیل هستند حضور دارند و به قاچاق کالا می پردازند.

ابلاغ دستورالعمل هماهنگی دستگاه های کشفی در برخورد با قاچاق کالا. به زودی

وی بیان کرد: در این راستا دستورالعمل هماهنگی و ارتقای توان اجرایی و عملیاتی دستگاه های تحقیق و تفحص برای مقابله با قاچاق سازمان یافته در جلسه ای با حضور رئیس جمهور تصویب شده و به زودی ابلاغ خواهد شد.

شایسته گفت: رئیس جمهور بر اجرای ساختار جدید مبارزه با قاچاق کالا با شناسایی منابع پولشویی تاکید کرد چرا که اگر در زمینه منابع مالی و پولی قاچاق اقدام کنیم می توانیم در منشا قدرت این پدیده موانعی ایجاد کنیم.

معاون مقابله و هماهنگی حقوقی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: طبق آمار سالانه 20 میلیارد دلار قاچاق در کشور انجام می شود و این منبع مالی فشار زیادی به ارز وارد می کند. از آنجایی که ارز لازم از بازار داخلی و بخشی از آن تامین می شود یکی از مشکلات و گرانی این بخش، قاچاق است.

  رئیس جمهور روز جمعه میهمان مردم دیارمیرزا است

وی تاکید کرد: به این ترتیب سازمان های بزرگ اطلاعاتی بر منابع مالی و پولی تمرکز می کنند و از ابتدا جلوی این پدیده را خواهیم گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید