قرارداد جامع حمل و نقل بین ایران و روسیه امضا شد

12917 خبر اولیه

وزیر راه و شهرسازی در پایان گفت‌وگو با رستم قاسمی وزیر حمل‌ونقل روسیه، قرارداد جامع همکاری‌های ریلی ایران و روسیه را امضا کرد.

در این گفت وگو که اعضای هیئت های دو کشور نیز حضور داشتند، ویتالی ساولیف وزیر حمل و نقل روسیه با اشاره به گسترش روابط دو کشور ابراز امیدواری کرد که امضای این توافقنامه موجب گسترش بیشتر دوجانبه شود. همکاری حمل و نقل

وی گفت: کریدور ریلی شمال-جنوب می تواند زمینه ساز گسترش همکاری های روسیه، ایران و آسیای میانه و قفقاز باشد و برای اجرای این پروژه عظیم امضای تفاهم نامه ضروری است.

وی افزود: امیدواریم با همکاری مشترک، قطعه راه آهن رشت – آستارا تکمیل شود.

ویتالی ساولیف گفت: در کنار تلاش مشترک در ساخت این بخش، می‌توانیم برای استفاده و بهره‌برداری از آن که از اهمیت ویژه‌ای در خط راه‌آهن شمال به جنوب برخوردار است، همکاری کنیم.

وزیر حمل و نقل روسیه با اشاره به اینکه کشورش جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک قطب تجاری و ترانزیتی در منطقه می بیند، گفت: با تکمیل خط آهن به ویژه بخش راش – آستارا، از شمال اروپا به این خط وصل می شود. شبه قاره هند.» درآمدهای ترانزیت هنگفتی برای کشورهای مسیر از جمله ایران و روسیه دارند.

رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی کشورمان نیز گفت: ایران علاقمند به توسعه و گسترش همکاری ها با همسایگان خود است.

وی افزود: ایران با 15 کشور هم مرز است و در این بین روسیه به عنوان یک همسایه مهم با روابط تاریخی برای ما مهم است.

  فروش ارزان ترین کراس اوور خانگی به تعویق افتاد

قاسمی گفت: در صورت همکاری نزدیک ایران و روسیه، تحریم های آمریکا و غرب علیه دو کشور هیچ تاثیری نخواهد داشت.

وزیر راه و شهرسازی افزود: هر تجارتی نیاز به توسعه حوزه حمل و نقل دارد و امکان امضای تفاهم نامه بین دو کشور در حوزه حمل و نقل وجود دارد.

وی گفت: صادرات دو کشور و صادرات روسیه به سایر کشورها از طریق ایران در اسرع وقت قابل توافق و تحقق است.

قاسمی تاکید کرد: در بین مسیرهای ریلی، مسیر ریلی رشت – آستارا بسیار کوتاه و اقتصادی است و در صورت همکاری دو کشور در تکمیل این قطعه، حجم مبادلات تجاری و ترانزیت کالا بین دو کشور افزایش چشمگیری خواهد داشت.

وی در پایان گفت: هم در بندر چابهار و هم در بندر شهید رجایی می توانیم همکاری خود را افزایش دهیم.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید