قرن بیست و یکم قرن مقاومت است / داستان کمک سردار سلیمانی به بحران برق ونزوئلا

گروه سیاسی – رجانیوس: ونزوئلا به مقاومت، مبارزه با استعمار و استکبار و مواضع انسان دوستانه در حمایت از مردم مظلوم فلسطین معروف است. در دهه های اخیر روسای جمهور ونزوئلا برای تقویت روابط دو کشور سفرهای متعددی به ایران داشته اند. نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا در سفر اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی به ایران با اعلام نقشه راه تداوم همکاری با تهران بر لزوم اتخاذ مواضع همه جانبه در برابر تجاوزات آمریکا و مواضع ضد استعماری و ضد استکباری ونزوئلا تاکید کرد.

به همین مناسبت بخش اسپانیایی رسانه KHAMENEI.IR مصاحبه اختصاصی با رئیس جمهور ونزوئلا داشته است.

[ متن اسپانیایی گفت‌وگو ]

* آقای رئیس جمهور به ایران خوش آمدید. از سفر قبلی شما به تهران 6 سال می گذرد. در دیدار اخیر شما با رهبر انقلاب اسلامی بر روابط ویژه و بسیار نزدیک ایران و ونزوئلا تاکید شد. نظر شما در مورد این جمله مهم حضرت آیت الله خامنه ای چیست؟

ایران و ونزوئلا از اولین دیدار رئیس جمهور هوگو کاروز در سال 2001، روابط سیاسی، دیپلماتیک، اخلاقی و معنوی مثال زدنی برقرار کرده‌اند. در این سفر ما از نظر همکاری‌هایی که داریم، رابطه‌ای مثال زدنی و مشهود است که داریم. به موفقیت هایی دست یافت. به همین دلیل است که آیت الله خامنه ای حق دارد که می گوید ارتباط بین ما منحصر به فرد و فوق العاده است.

* موضوع دیگری که در این دیدار مطرح شد، توطئه مداوم علیه ونزوئلا از طریق موساد بود. می توانید کمی در مورد این توطئه ها توضیح دهید؟

  درخواست تحقیق از شرکت ملی صنایع مس

بله، متأسفانه امپریالیسم و ​​صهیونیسم علیه فرآیندهای انقلابی مترقی در آمریکای لاتین و دریای کارائیب، به ویژه انقلاب بولیواری، توطئه می کنند و به توطئه ادامه می دهند، زیرا ما آلترناتیو واقعی هستیم. جایگزینی برای قانون و عدالت، جایگزینی برای آزادی، جایگزینی برای دموکراسی و جایگزینی برای پروژه های تماما بشردوستانه برای آمریکای لاتین و کارائیب. علاوه بر همه اینها، توطئه های موساد به این دلیل است که ما در همبستگی و حمایت از مردم فلسطین، حقوق تاریخی آنها و مقاومت فلسطین، موضع قوی داریم. حمایت ما قوی و منحصر به فرد است و از این به بعد نیز ادامه خواهد داشت.

سوال: نقش سردار سلیمانی و سپاه قدس در تقویت روابط ایران و ونزوئلا در بیست سال گذشته چه بوده است؟

* اسفند و فروردین 1397 از نزدیک با سردار سلیمانی آشنا شدم. او زمانی به ونزوئلا آمد که ما از حملات سایبری علیه نیروگاه ها رنج می بردیم. حملات از داخل ایالات متحده. من واقعاً نمی دانستم او چقدر عالی است، اما صحبتی که با او داشتم بسیار دلپذیر بود. گفتگویی بود که در آن همه مسائل را مورد بررسی قرار دادیم و او بلافاصله از کارشناسان ایرانی کمک گرفت. دو سه روز پس از این پیشنهاد، کارشناسان ایرانی برای تعمیر خدمات و تاسیسات برق به ونزوئلا آمدند.

رهبر انقلاب اسلامی معتقدند: اگر عیسی مسیح (ع) امروز در جمع ما بود، لحظه ای از مبارزه با سران ظلم و استکبار جهانی غافل نمی شد. نظر شما در مورد این موضوع چیست؟

* ما مسیحیان مؤمن هستیم. افکار و دعاهای ما بر اساس مسیحیت است. عمل ما نیز بر اساس مسیحیت است. مسیح برای مخالفت با امپراتوری ها و مخالفت با امپراتوری های روم به این جهان آمد. او جان خود را گرفت و جان خود را برای مبارزه با امپراتوری روم فدا کرد. اگر ما مدعی مسیحیت باشیم، ضد امپریالیستی و حقیقت طلبی و عدالت خواهی آن در برابر ستمگران است. من شک ندارم که اگر مسیح امروز در میان ما بود، در صف مقدم مبارزه با امپریالیسم و ​​استعمار و انواع ظلم و ستم قرار می گرفت.

  480 میلیون تومان; سقف تسهیلات خرید خانه برای زوج های تهرانی

جناب عالی در دوران ریاست جمهوری خود جلسات متعددی با حضرت آیت الله خامنه ای داشتید. اگر اطلاعات ناگفته ای در مورد این جلسات دارید لطفا انجام دهید. اگر اطلاعات ناگفته ای از دیدار آقای چاوز و آیت الله خامنه ای دارید، لطفاً به ما اطلاع دهید.

* همیشه یاد حضرت آیت الله خامنه ای را تحسین می کنم. این روزها واقعا خاطره دارند. او در گفت‌وگویی که داشتیم برخی از صحبت‌هایی که با فرمانده چاوز داشت را یادآور شد. او گفت که فرمانده چوز ویز برخی از خاطرات خود را با کوبا و فرمانده فیدل کاسترو به اشتراک گذاشته است. گویی خاطره طوفان درجه پنجم مستقیماً به کوبا می آمد و گفتگو بین فیدل و چاوز درگرفت. فیدل به چاوز گفت: چاوز. الان فقط باید دعا کنی، برای ما هم دعا کن! چاوز نیز شروع به دعا کرد. آن روز گذشت و طوفان تغییر مسیر داد و از کوبا عبور نکرد. چاوز با فیدل تماس گرفت و گفت: معجزه! فیدل پاسخ داد بله! زیرا خداوند به چووز و دوستانش کمک می کند.

در آخرین گفت وگویی که با حضرت آیت الله خامنه ای داشتم، ایشان این را دوستانه و محبت آمیز به یاد فرمانده سی کاووس و فرمانده فیدل کاسترو گفتند. گفتگو با حضرت آیت الله خامنه ای واقعاً سرشار از معنویت و حکمت است. او مردم ونزوئلا و آرمان های آنها را دوست دارد و همیشه به ما ایده ها و توصیه های عالی می دهد.

* نگاه شما به محور مقاومت چیست و فکر می کنید شامل کدام کشورها می شود؟

  ضربه ای که آمریکا از دلار قوی می زند

* محور مقاومت در همه جای دنیا به ویژه غرب آسیا، آسیا، آفریقا، آمریکای لاتین و کارائیب است. مقاومت همچنین متعلق به مردمی است که علیه نئولیبرالیسم، نژادپرستی و اشکال مختلف استعمار (سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و استعمار سایبری) مبارزه می‌کنند. استعمار سایبری چیزی است که اکنون از طریق رسانه های اجتماعی در حال افزایش است.

همه ما که با استعمار مبارزه می کنیم و برای استعمار زدایی ذهن خود و مردم خود مبارزه می کنیم، بخشی از محور مقاومت در برابر روش های امپراتوری تحمیل هژمونی در جهان هستیم. قرن بیست و یکم قرن ماست. قرن وحدت مردم است. قرن رهایی مردم است. این عصر عدالت و حقیقت است. امپراتوری ها رو به زوال هستند و پروژه های مردم برای خوشبختی، توسعه و عظمت تازه آغاز شده است. این قرن قرن ماست.

دیدگاهتان را بنویسید