قطر در قلب انگلستان است

به گزارش تحریریه سایت «الخلیج آنلاین» امارات، وی در گزارش خود نوشت که حجم سرمایه گذاری قطر در انگلیس حدود 50 میلیارد دلار است. سرمایه گذاری های قطری در انگلیس متنوع است و شامل املاک، هتل ها، بانکداری، هوانوردی، بازارهای مالی، انرژی و غیره می شود. این سرمایه گذاری ها نقش مهم و حیاتی در اقتصاد انگلستان به عنوان ششمین اقتصاد بزرگ جهان دارند.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر سابق بریتانیا در ماه مه گذشته اعلام کرد که بریتانیا و قطر توافقنامه‌ای برای سرمایه‌گذاری قطری در بریتانیا به ارزش 10 میلیارد دلار در بخش‌های مختلف از جمله امنیت سایبری و علوم زیستی امضا کرده‌اند.

سازمان سرمایه گذاری قطر بیش از 10 درصد سهام بورس لندن را در اختیار دارد. همچنین مالک 22 درصد از Sainsbury’s، 5.9 درصد از بانک بارکلیز و 100 درصد از هتل ریتز در لندن است که بیش از 700 میلیون پوند (846 میلیون دلار) ارزش دارد.

صنعت گاز قطر 20 درصد مصرف بریتانیا را تامین می کند. بر اساس آمارهای رسمی بریتانیا، انتظار می‌رود این همکاری بین سال‌های 2030 تا 2040 بین 70 تا 80 درصد رشد کند، با تمایل دولت انگلیس برای افزایش واردات گاز در چارچوب تنوع‌بخشی به منابع.

روابط قطر و بریتانیا پس از محاصره و برگزیت: بعد چه؟  |  مرکز تحقیقات الجزیره

در آوریل 2021، وب سایت “daily maverick” گزارشی منتشر کرد مبنی بر اینکه قطر یکی از بزرگترین سرمایه گذاران خارجی در بریتانیا است و بالاتر از بسیاری از کشورهای خلیج فارس و کشورهای بزرگ جهانی مانند روسیه است. بیشتر سرمایه گذاری های قطر در پروژه های بزرگ از جمله املاک، پروژه های فناوری و تحقیقات بوده است.

  ایران خودرو: قرعه کشی حذف شده و محصولات جدید در راه است

ارزش سرمایه گذاری کشورهای عربی خلیج فارس در انگلیس 140 میلیارد پوند (170 میلیارد دلار) است که 50 میلیارد دلار آن متعلق به قطر و مابقی توسط عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین، عمان و کویت انجام شده است. بر اساس داده های گردآوری شده توسط شرکت تحقیقاتی املاک داچا، سازمان سرمایه گذاری قطر دارای 879 ملک تجاری و مسکونی در لندن است. قطر 9 درصد از واردات انرژی بریتانیا را بر عهده گرفته است.

چند ماه پیش، شیخ خلیفه بن جاسم آل ثانی، رئیس اتاق بازرگانی قطر، گفت که انگلیس شریک تجاری مهم قطر است و هر دو کشور مایل به توسعه همکاری های تجاری و سرمایه گذاری هستند. روابط سرمایه گذاری بین دو کشور در سال های اخیر گسترش یافته و شامل املاک، هتلداری، بانکداری، هوانوردی، بازارهای مالی و غیره می شود. بریتانیا همچنین در قطر در انرژی، صنعت، حمل و نقل، بهداشت، آموزش، تجارت، پیمانکاری سرمایه گذاری می کند و صدها شرکت انگلیسی در بازارهای قطر فعال هستند.

    قطر در قلب انگلستان است

به گزارش روزنامه قطری الشرق، جیمز سوانستون، کارشناس اقتصادی در موسسه مشاوره اقتصادی کپیتال اکونومیکس، ژوئن گذشته گفت که تقویت همکاری های اقتصادی بین قطر و بریتانیا نقش مهمی در کاهش بار بحران تورمی بی سابقه داشته است. در انگلستان. قطر در ماه های فوریه، مارس و آوریل امسال حدود 10 درصد حجم صادرات گاز طبیعی مایع به انگلیس را افزایش داد. افزایش این صادرات قطعا در کاهش فشار ناشی از بحران قیمت انرژی که این روزها انگلیس با آن دست و پنجه نرم می کند تاثیر خواهد داشت و این مشکل تاثیر خود را بر زندگی روزمره شهروندان عادی خواهد گذاشت.

  هیئت امنا طرح تسهیل کسب و کار را رد کرد

«احمد ابو قمر» کارشناس مسائل اقتصادی در گفت وگو با وب سایت «الخلیج آنلاین» در خصوص اهمیت و قدرت سرمایه گذاری قطر در انگلیس گفت: سازمان سرمایه گذاری قطر در سال های اخیر تلاش کرده است که سرمایه گذاری خود را در بسیاری از کشورها مانند انگلیس متنوع کند. در راس این کشورها قرار دارد سرمایه گذاری های قطر برای انگلیسی ها بسیار مهم است. زیرا حجم سرمایه گذاری قطر در این کشور زیاد است و حدود 40 میلیارد پوند استرلینگ بوده که امسال به 50 میلیارد پوند افزایش یافته است. سرمایه گذاری های قطر در بریتانیا شامل بخش های دولتی، به ویژه بخش های حساسی است که برای زندگی همه شهروندان بریتانیایی مهم است. اهمیت این سرمایه گذاری ها در شرایطی است که اقتصاد انگلیس به دلیل پیامدهای شیوع کرونا، جنگ روسیه و اوکراین و جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا در رنج است.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید