قطعنامه مجلس دست مذاکره کنندگان را پر کرد/ آیا بایدن به کنگره می گوید ما را در مذاکرات ضعیف کرده اید؟

گروه سیاسی-رجانیوز: ناصر هادیان، استاد دانشگاه و تحلیلگر اصلاح طلب و حامی برجام، ادعای دولتمردان گذشته مبنی بر ممانعت مجلس برای توافق در ماه های پایانی دولت روحانی را به شدت رد کرد.

وی در گفت و گوی اخیر خود با روزنامه اعتماد تحلیلی ارائه کرده است که نشان می دهد هجمه حامیان دولت قبل و نزدیکان محمدجواد ظریف و عباس عراقچی به دولت سیزدهم و مذاکره کنندگان یک حمله سیاسی و فاقد دیدگاه علمی است.

هادیان معتقد است که دلیل به نتیجه نرسیدن مذاکرات در پایان دولت روحانی و در مذاکرات وین از ساعت 1 تا 6، تحلیل اشتباه آمریکا و عدم اراده بایدن برای پرداخت بهای سیاسی احیای برجام است. وی گفت: دلایل زیادی برای عدم توافق وجود دارد که فعلاً قابل بحث نیست، اما قبلاً هم گفته‌ام که زمانی آمریکایی‌ها تصور می‌کردند که ایران برای رسیدن به این توافق مستاصل است و این تحلیل‌های غلط باعث تاخیر آن شد. به این نتیجه رسیدند که ایران ناامید نبوده و در نتیجه پای میز مذاکره نشست و البته آمریکا در آن زمان حاضر به پرداخت هزینه های لازم برای احیای برجام نبود و در این مدت مذاکرات در ماه های پایانی دولت بود. حسن روحانی، اما با تحولات ناشی از انتخابات ریاست جمهوری ایران درگیر شدند و به یک بحث سیاسی در داخل کشور تبدیل شدند که در نتیجه همه منتظر تغییر حکومت در ایران بودند.

او البته توضیح نداد که چرا آمریکا به مذاکره با نماینده روحانی معتقد است که ایران مستاصل است. زیرا واضح است که دیپلماسی نادرست دولت قبل و التزام کل دولت ایران به برجام این تصویر ناامیدانه را از کشور ما ایجاد کرده است.

  تقویت عجیب روبل روسیه ادامه یافت

نقش مهم مصوبه مجلس

این تحلیلگر اصلاح طلب با رد ادعای رئیس جمهور سابق مبنی بر اینکه مصوبه آذرماه 1398 شورای اسلامی دست تیم مذاکره کننده را بسته و توافق را به تاخیر انداخته است، گفت: مصوبه شورای اسلامی راه ندارد و قبل از کاهش تعهدات چیزی منفی در مذاکرات است. نمی دانم قطعنامه مجلس جایگاه مذاکره کننده ما را تقویت کرد. قطعنامه مجلس ما درست مانند اقداماتی است که در کنگره آمریکا پیرامون برجام انجام می شود و ممکن است با موافقت دولت کاخ سفید نباشد. آیا بایدن به آنها می گوید که اقدامات شما دست مذاکره من را ضعیف می کند؟

چرا از ایران ضمانت می خواهیم

هادیان در بخشی از این گفت و گو نیز علت بی اعتبار شدن دولتمردان سابق را اینگونه ارزیابی کرد: بسیاری از کسانی که در ایران از بهبود روابط ایران با غرب حمایت کردند در نتیجه اقدامات آمریکا بدنام شدند.

این تحلیلگر سیاسی دلیل اصرار ایران بر تقاضای تضمین را بی اعتمادی می داند و با رد ادعای تهران مبنی بر اینکه این مطالبه قانونی خارج از دایره درخواست تهران است، گفت: امروز اگر ایران از توافق باثبات صحبت می کند. یا به دنبال یک توافق دائمی است، زیرا ایالات متحده مسیر اعتمادسازی ایجاد شده توسط برجام را از بین برده است. برای رسیدن به برجام، مانند هر توافق دیگری، ایران و طرف مقابل به حداقل سطح اعتماد نیاز داشتند که دیگر وجود ندارد و این یکی از شرایط متفاوت سال 2022 نسبت به سال 2015 است. اروپایی ها باید این سوال را درک کنند. ، یا سکوت می کنند یا با آمریکا همکاری می کنند. بنابراین نگرانی امروز ایران کاملاً معتبر است، به ویژه از آنجایی که نامزدهای اصلی جمهوری خواه در انتخابات آتی 2024 به وضوح تهدید کرده و تأکید کرده اند که در صورت پیروزی در آن انتخابات، از توافق هسته ای ایران خارج خواهند شد. در شرایطی که امروز در جامعه آمریکا شاهد آن هستیم، این گروه شانس زیادی برای پیروزی دارد».

  نحوه محاسبه تعرفه برق مشترکین مشخص می شود

تحلیل هادیان از رفتار آمریکایی ها

ناصر هادیان نیز لفاظی کاخ سفید در قبال ایران را تغییر داد. او درباره ناکامی کاخ سفید در بیان مجدد نیاز کشور به توافقی گسترده‌تر گفت: «در ابتدا او [بایدن] او از لزوم دستیابی به یک توافق طولانی تر و قوی تر با ایران صحبت می کند، اما می بینیم که چنین چیزی دیگر در ادبیات او دیده نمی شود. چرا؟ آنها از این خواسته منصرف نشده اند، اما منتظرند آنچه را که سرمایه استراتژیک ایران می نامند، که اساساً اورانیوم غنی شده 20 و 60 درصد است، از ایران بگیرند و سپس به پیشنهاد توافق جدید با بندهای سخت گیرانه و طولانی تر ادامه دهند.

وی ادامه داد: شک ندارم که همان تیم جو بایدن پس از حصول توافق برای احیای برجام برای گسترش توافق یا دستیابی به توافقی جدید برای ادامه مهار برنامه هسته ای ایران دوباره به ایران می آید. حامیان دولت روحانی را باید به فال نیک گرفت زیرا پایان دعواها و گذار به رویکرد «هر توافقی بهتر از اختلاف است» می تواند گام مهمی در تامین منافع ملی کشورمان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید