قطع رابطه پنج ساله تهران-عشق آباد (اولین سفر رئیس جمهور ترکمنستان به ایران در شش سال گذشته) تیرگی روابط تجاری

گروه سیاسی – رجانیوس: رئیس جمهور ترکمنستان در راس یک هیئت بلندپایه سیاسی و اقتصادی روز سه شنبه وارد تهران شد که اولین سفر بردی محمداف از زمان تصدی ریاست جمهوری ترکمنستان به تهران بود و رئیس جمهور وقت این کشور وارد ایران شده بود. در این سفر دو روزه قرار است علاوه بر اجلاس مشترک هیات های عالی رتبه دو کشور، چندین سند همکاری و تفاهم نامه امضا شود.

اما چرا این سفر مهم است؟

وضعیت بد روابط با همسایگان در دولت های یازدهم و دوازدهم یکی از مشکلاتی بود که دولت سیزدهم وعده بهبود آن را داده بود. به همین دلیل سفر به کشورهای همسایه به اولویت اصلی سیاست خارجی دولت آیت الله رئیسی تبدیل شده است. به همین دلیل ممکن است سفر به تاجیکستان، ترکمنستان، قطر و روسیه در نظر گرفته شود. جالب اینجاست که بیشتر سفرهای رئیس جمهور جدید ایران پس از چندین سال وقفه در سفرهای دوجانبه مقامات دولتی آغاز شد. تیره شدن روابط طولانی مدت با تاجیکستان و همچنین یک دهه عدم سفر رئیس جمهور ایران به قطر، نشان از سهل انگاری رئیس جمهور سابق این کشور داشت. اما ترکمنستان هم همینطور. به همین دلیل به فراز و نشیب هایی از جمله وخامت شدید روابط تجاری دو کشور و همچنین تیره شدن روابط سیاسی در دولت روحانی و وارونه شدن این وضعیت در دولت سیزدهم خواهیم پرداخت.

انجماد روابط در دولت روحانی

سال های 1367 تا 1371 دوران اوج روابط تجاری و سیاسی ایران و ترکمنستان به شمار می رود. در این دوره تجارت بین دو کشور از مرز یک میلیارد دلار گذشت و روابط سیاسی در چارچوب های مختلف توسعه یافت. تنها چالش عمده تهران و عشق آباد در سال های اخیر قطع گاز ترکمنستان و پرداخت بدهی های ایران بوده است. اما با روی کار آمدن دولت های یازدهم و دوازدهم، به دلیل عدم احتیاط خاص و عدم توجه به موقع و کافی به مشکلات همسایگان، این چالش ها بیشتر شده است.

  این خبر دست و پا گیر پیش از این از سوی تجار حامی دولت/ نگران موفقیت کشور در جذب سرمایه گذاری و افزایش صادرات نفت از ایران مطرح شده بود.

دولتی که در آن دوره بیشتر قدرت خود را بر توافق هسته ای متمرکز کرد، به بی توجهی نسبی به همسایگان خود از جمله ترکمنستان منجر شده است. حتی پس از برجام که انتظار می رفت روابط تجاری ایران و آن کشورها در سایه تعلیق برخی تحریم ها گسترش یابد، خروج ترامپ و انفعال آمریکا بار دیگر قدرت و تمرکز دیپلماسی را به سمت غرب و آمریکا سوق داد. این رویکرد همراه با دیدگاه‌های خاص و بعضاً غیرسازنده، نتایج ناچیزی بر جای گذاشته است.

این اقدام پیشگیرانه در وهله اول بر واکنش ترکمنستان به قطع گاز تأثیر گذاشت که شرایط سختی را برای ایران و حتی ترکمنستان (به دلیل توقف صادرات گاز ترکمنستان به روسیه) ایجاد کرد. متعاقباً فقدان تدابیر کافی برای حل و فصل اختلافات با کشور همسایه و ارجاع اختلافات به دادگاه های بین المللی، شرایط را بسیار دشوارتر کرده است.

اولین نتیجه سیاسی این روند از سال 2015 این است که رئیس جمهور ترکمنستان در شش سال گذشته به تهران سفر نکرده است. در حوزه تجارت نیز کاهش مبادلات تجاری از بیش از یک میلیارد دلار به کمتر از 200 میلیون دلار به خوبی نشان دهنده اثربخشی این عامل است. مشکلات ترانزیت و برخی حاشیه های دیگر نیز به طور قابل توجهی تحت تأثیر این فضای عمومی در روابط قرار گرفت.

تعویض بنزین و فصل جدید

به نظر می رسد روابط دو کشور در دولت سیزدهم در جهت بهبود و تحکیم روابط تغییر کرده و قفل 5 ساله ای که بر روابط دو کشور افتاده بود شکسته شده است. انعقاد توافقنامه تبادل گاز سه جانبه بین ترکمنستان، ایران و جمهوری آذربایجان در 7 هزار ساعت 14 و در حاشیه پانزدهمین اجلاس سران اتحادیه اروپا در عشق آباد، نشانه روشنی بود که تهران و عشق آباد دور جدیدی از روابط را آغاز کرده اند. قصد دارند در روابط بین المللی خود سهم ویژه ای به یکدیگر داشته باشند. بر اساس فاز اول این قرارداد که از اواسط دی ماه سال گذشته آغاز شد، مقرر شد سالانه 1.5 تا 2 میلیارد متر مکعب گاز از ترکمنستان از طریق جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان منتقل شود. با توجه به پایداری سوخت زمستانی از استان های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، گلستان و سمنان نیاز است. به عقیده بسیاری از کارشناسان، این توافق علاوه بر منافع اقتصادی برای هر دو کشور، ایران و ترکمنستان را از نظر استراتژیک همسایگان مهمی برای یکدیگر قرار داده است و از سوی دیگر واقعیت احتمال تحریم های ناکارآمد و تلاش غرب برای منزوی کردن جمهوری اسلامی را نشان می دهد. . ایران..

  مارادونا بدون قلب دفن شد!

تصمیم اخیر سه طرف قرارداد مبادله گاز برای ایجاد توازن در حوزه اقتصادی توافق مبادله و اکنون سفر رئیس جمهور ترکمنستان به ایران که قرار است چندین سند همکاری امضا شود را باید بازتابی دانست. ویژه سیزدهم نگاه دولت به روابط خود با همسایگان. ، کشورهای پیرامونی و کشورهای منطقه آسیای مرکزی.

افزایش تجارت بین ایران و ترکمنستان

ارقام و آمار نیز نشان می دهد که در ماه های اخیر و از آغاز به کار دولت سیزدهم، ترمزهای روند نزولی تجارت دو کشور برداشته شده است. در مورد گمرک ایران، تجارت بین ایران و ترکمنستان در 90 ماه گذشته بیش از 79 درصد افزایش یافته است. همزمان با سفر رئیس جمهور ترکمنستان به تهران، سخنگوی گمرک ایران جزییات تجارت بدون نفت این کشور با ترکمنستان از اول شهریور 1400 تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری (از ابتدای سیزدهم اردیبهشت) را تشریح کرد. دولت). بر اساس این گزارش، حجم تجارت خارجی دو کشور یک میلیون و 144 هزار و 474 تن کالا به ارزش 299 میلیون و 728 هزار و 535 دلار بوده که نسبت به مدت مشابه با 22.4 درصد وزن و 79.4 درصد افزایش همراه بوده است. سهم صادرات ایران از این میزان تجارت بدون نفت 987755 تن به ارزش 276 میلیون و 637 هزار دلار است که نسبت به مدت مشابه (از اوایل شهریور 1399 تا اواخر اردیبهشت 1400) از نظر وزنی 16 درصد و 89 درصد افزایش داشته است. در ارزش از نظر سهم واردات از ترکمنستان در این 9 ماه، 35 هزار و 719 تن کالا به ارزش 23 میلیون و 91 هزار و 486 دلار بوده که با وجود کاهش 38 درصدی وزنی، 14 درصد از نظر ارزشی افزایش یافته است.

  درآمدهای ارزی دولت اصلی 8 برابر شد/ قیمت دلار چقدر کاهش می یابد؟

دیدگاهتان را بنویسید