قیمت تراشه ها پس از افزایش تنش بین روسیه و اوکراین در حال انفجار است

11327 خبر اولیه

بر اساس این سرمقاله، رویترز به نقل از برخی منابع معروف گزارش داد که دولت آمریکا به سازندگان تراشه های محلی هشدار داده است که ممکن است در تامین مواد اولیه با مشکل مواجه شوند. این هشدار در بحبوحه ترس از درگیری احتمالی روسیه و اوکراین منتشر شده است. اگر روسیه پیشرفت نظامی کند، تقریباً به طور قطع بر صنعت اوکراین تأثیر خواهد گذاشت. علاوه بر این، تحریم های آمریکا علیه روسیه اعمال خواهد شد که احتمالاً مشکلات مربوط به تامین تراشه ها را تشدید خواهد کرد.

در این گزارش آمده است که برخی از ارقام مرتبط که بر وابستگی صنعت ایالات متحده به تراشه برای مواد خام روسیه و اوکراین تاکید می کنند، توسط منبع به اشتراک گذاشته شده است. به عنوان مثال، گروه تحقیقات بازار Techcent می گوید 90 درصد از منابع نئون نیمه هادی ایالات متحده از اوکراین و 35 درصد از پالادیوم مورد نیاز آن از روسیه تامین می شود. علاوه بر این، مواد حیاتی دیگری مانند C4F6، هلیوم و اسکاندیم از این مناطق تولید می شود.

یک منبع ناشناس که در صنعت تراشه کار می کند به رویترز گفت که زنجیره های تامین در منطقه درگیری یا نزدیکی آن در حال بررسی است. وی همچنین خاطرنشان کرد که منابع جایگزین گازهای اساسی مورد استفاده در تولید تراشه ها از جمله نئون در حال ارزیابی مجدد هستند.

طی آخرین درگیری نظامی بین روسیه و اوکراین در سال 2014، قیمت نئون نزدیک به 600 درصد افزایش یافت.
منبع خبر برای نئون فاش کرد که کمبود منابع اولیه تولید تراشه را متوقف نمی کند، بلکه به ناچار منجر به افزایش قیمت خواهد شد. در واقع، افزایش قیمت گازهایی مانند فلوراید، که از منطقه مشکل دار می آید، آغاز شده است.

  توصیه سردار سلیمانی به ضرغامی چه بود؟

برای مقیاس بالقوه افزایش بالقوه قیمت مواد و منابع که سازندگان تراشه با آن مواجه هستند، کافی است به سال 2014 نگاه کنیم، سالی که شبه جزیره کریمه به روسیه ضمیمه شد. در آن زمان قیمت نئون نزدیک به 600 درصد افزایش یافت. نئون در لیزرهای ماشینی برای تولید اجزای نیمه هادی استفاده می شود.

صنعت نیمه هادی چند سالی است که با شروع همه گیر شدن کرون و تقاضای بی سابقه برای پردازنده ها و سایر اجزای کلیدی الکترونیک در وضعیت دشواری قرار داشته است. در حالی که برخی از صنایع به شدت از این بیماری همه گیر آسیب دیده اند، بازار رایانه ها، دستگاه های هوشمند و صنعت سرگرمی رشد کرده است. منابع جهانی برای تولید تراشه در حال حاضر محدود است، بنابراین هرگونه خبری مبنی بر قطع شدن زنجیره تامین این قطعات نگران کننده است.

منبع: زومیت

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید