قیمت جوجه از فردا 24000 دلار برآورد می شود

9805 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، مجید موفق گدیری، عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی ایران و رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی صنایع دام، طیور و آبزیان گفت: بانک مرکزی در حال تعطیلی است.

وی گفت: بر این اساس از ابتدای دی ماه نرخ دام و گوشت مرغ به نیم دلار (24 هزار و 3 تن) تغییر می کند و نرخ این ارز بر اساس یک دلار محاسبه می شود. نرخ ارز آزاد.”

این فعال بخش خصوصی افزود: محاسبه محموله و فرود آب نیز با ارز ترجیحی انجام می شود. این در حالی است که بر اساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی، سهمیه دام های عشایر و روستایی و همچنین مرغداران تا پایان آذرماه در سامانه بازار تعیین می شود تا نگرانی کشاورزان کاهش یابد.

این فعال صنفی افزود: کارخانه های خوراک دام که سهمیه ای برای خوراک طیور دارند، موظف به تولید و تحویل مواد اولیه به صورت خوراک هستند. همچنین مقرر شد وزارت جهاد کشاورزی از نظر سرمایه در گردش تجهیزاتی را به کارخانجات دامپروری اختصاص دهد.

در بخشی دیگر از سخنان وی درباره اینکه تکلیف کسانی که 90 درصد یا رسوب دارند چه می شود، در غیر این صورت غیر فعال و متحمل خسارات هنگفتی خواهند شد که سیاست گذاران اقتصادی باید به فکر آن باشند.

یکی از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران همچنین در خصوص وضعیت بازار محصولات پروتئینی با حذف 4200 جلدی و اینکه دولت چه اقداماتی برای مدیریت بازار این محصولات انجام داده است، گفت: بازرگانی دولتی ایران شرکت و شرکت پشتیبانی امور دام حجم زیادی از ذخایری را که برای بازاریابی کالاهای خود به صورت نیم بها (قیمت حاشیه بازار) تهیه کرده اند.

  استانداران منتخب لرستان ، فارس و زنجان از هیئت دولت رای اعتماد گرفتند

رئیس انجمن دامپروری، طیور و آبزیان ایران تصریح کرد: بر این اساس کلیه واردکنندگانی که ارز دولتی دریافت کرده و کالای وارداتی دریافت کرده اند اما کالای خود را در بازار عرضه نکرده اند و محصول وارداتی آنها در انبار موجود است، موظفند کالای خود را ارسال کنند. تحویل به مراجع نظارتی جهت توزیع تحت نظارت آنها.

وی افزود: علاوه بر این، این افراد مجازند با پرداخت مابه التفاوت کالای خود را به صورت نیم بها در بازار عرضه کنند.

گدیری از نگرانی تولیدکنندگان مبنی بر اینکه با کاهش قدرت خرید مردم، محصولات در دست تولیدکنندگان باقی می ماند، گفت: آنها را جمع آوری کنید.

وی از رفع ممنوعیت صادرات و لغو قیمت گذاری دستوری در پی اجرای این طرح خبر داد و گفت: اگرچه برخی تشکل های تولیدی خواهان تجمیع سامانه بازار هستند، اما این سامانه برای نظارت بر مواد اولیه به کار خود ادامه می دهد. همچنین سهمیه ها در این سامانه حذف شده و امکان خرید وام و اعتبار وجود دارد. اصلاح اساسی در نظام بازار نیز باید در دستور کار قرار گیرد تا رقابت پذیری فعالان اقتصادی توسعه یابد.

گدیری افزود: با توجه به تغییر نرخ ارز دولتی به نصف برای کالاهای واگذار شده توسط وزارت جهاد کشاورزی، این وزارتخانه برای تامین سرمایه در گردش مورد نیاز تولیدکنندگان کابینه درخواست 27 هزار میلیارد تن تجهیزات کرده است.

این فعال اقتصادی گفت: تصمیمات فوق باید چندین بار اجرا می شد اما به دلایل مختلف این اتفاق نیفتاد. به دولت محترم برای اجرای هرچه صحیح این طرح کمترین تنش بازار را داریم.

  فیلم | به کسانی که ماشین ندارند یارانه بنزین می دهیم

قدیری ادامه داد: در صورت اجرای این طرح، صف ثبت سفارش، توزیع و تحویل ارز کالای نیمایی بسیار شلوغ خواهد شد و احتمال جابجایی اولویت کالاها در حوزه عرضه و توزیع ارز نیمایی وجود دارد. بسیار بالاست پس برای ثبت سفارش سریعاً اقدام نمایید.«و تحویل و توزیع ارز برای کالاهای نیمه تمام ضروری است.

منبع: مهر

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید