قیمت دلار کی افزایش می یابد؟

14476 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، با توجه به تثبیت قیمت دلار در هفته های اخیر توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، این سوال پیش روی فعالان اقتصادی مطرح شده است که قیمت دلار چه زمانی تغییر می کند؟

برخلاف تصور برخی، قیمت دلار توسط بانک مرکزی با دقت تعیین می شود و در سال گذشته و قبل از آن هیچ اتفاقی خارج از اراده آن رخ نداده است. با این توصیف چرا قیمت دلار در این ماه افزایش یافت و در روزهای آینده به کجا خواهد رفت؟

با این منطق بانک مرکزی برای افزایش سود شرکت های رانتی فولاد و پتروشیمی که به دلیل کاهش قیمت مواد اولیه در بازارهای جهانی (از سود بسیار بالا به بسیار پایین کاهش یافته بود) قیمت دلار را افزایش داد. سود) حفظ می شوند.

دلیل سود بالای شرکت های رانتی فولاد و پتروشیمی به گاز ارزانی است که دولت در اختیار آنها قرار می دهد که کارشناسان آن را ماهانه 104 هزار میلیارد تومان برآورد می کنند. این رانت خواران علاقه مستقیم به گرانی دلار دارند و به موتور دستکاری نرخ ارز تبدیل شده اند.

در نتیجه افزایش نسبی قیمت کالاها در بازارهای جهانی باعث شده تا بانک مرکزی از افزایش قیمت دلار خودداری کند و در صورت کاهش مجدد قیمت کالاها، بانک مرکزی دوباره دست به کار شده و قیمت دلار را افزایش دهد. .. اما این بدان معنا نیست که در صورت افزایش قیمت مواد اولیه، بانک مرکزی قیمت دلار را پایین بیاورد زیرا نیازی به این کار نمی بیند و ترجیح می دهد سود این رانت خواران را از خیلی بالا به خیلی خیلی زیاد افزایش دهد. سطوح

  42 بیمار دیگر عروق کرونر جان خود را از دست دادند

یکی از دلایل سقوط شرکت های فولادی در بازار فاسد فوتبال ایران، سرمایه های بادآورده این شرکت هاست که با رانت انرژی و دلارهای گران به دست آورده اند.

بنابراین در حالی که با کاهش قیمت های جهانی تغییری در سودآوری رانت فولاد و پتروشیمی وجود ندارد، از افزایش مجدد قیمت دلار خبری نیست.

اقتصاددانان مستقل کشور از عدم دسترسی رئیس کل بانک مرکزی و فرار وی از دیدار با کارشناسان برجسته کشور گلایه دارند و حتی رسانه ها نیز نتوانسته اند جلسه عادی و آزادانه ای با رئیس کل بانک مرکزی داشته باشند. رئیس کل بانک مرکزی برای روشن شدن منطق تصمیم در بانک مرکزی چه چیزی در حاکمیت علی صالح آبادی است؟ چرا که عبدالناصر همتی در بانک مرکزی مدیریت بدی داشت اما از بحث های کارشناسی فرار نکرد و خود را در معرض انتقاد رسانه ها و کارشناسان قرار داد.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید