قیمت سیمان تثبیت شد – تحریریه رسانه

7136 خبر اولیه

به گزارش هیأت تحریریه، وزارت صمت در نیمه اول سال جاری در راستای اجرای سیاست های اصلاح ساختار و الزام تمامی واحدهای تولیدی سیمان به عرضه محصولات خود در بورس کالا، در اطلاعیه ای اعلام کرد: خرید و تحویل سیمان در بورس کالا ممنوع شد. تولیدکنندگان سیمان که هنوز در بورس ثبت نام نکرده اند باید ظرف دو هفته محصولات خود را به بورس تحویل دهند. پس از این اقدام قیمت سیمان که به مرز 100 هزار گونی در هر کیسه رسیده بود به تدریج کاهش یافت.

عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در این خصوص گفت: قبل از ورود سیمان به بورس کالا، قیمت این کالا به شدت افزایش یافت که بخشی از افزایش قیمت به دلیل قطعی برق است. 1999، که در اوایل سال تأثیر داشت. «1400 نفر حاضر شدند.

وی افزود: در خرداد ماه امسال مشکلاتی در تامین برق وجود داشت و تولید سیمان کاهش یافت. وقتی گاز قطع می شود، کارخانه های سیمان می توانند سوخت دوم را جایگزین کنند، اما برق نیست و هیچ چیز قابل تعویض نیست.

شیخان ادامه داد: بر این اساس قیمت سیمان در اوایل امسال به شدت افزایش یافت، اما ورود این محصول در بورس کالا به تعادل قیمت ها کمک کرد. سپس برق روشن شد و ساز و کار بورس کالا در حوزه سیمان برقرار شد و قیمت ها کاهش یافت.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: در حال حاضر همه می توانند سیمان را از بورس کالا خریداری کنند و دلال بازی در این حوزه کاهش یافته است.

  انتقال گاز از پرتغال به اروپای مرکزی

وی افزود: از سوی دیگر ورود سیمان در بورس کالا سیمان را مجبور کرده از محدوده قیمت گذاری دستوری خارج شود و فروش به صورت نقدی درآمده است. فروش نقدی خرید اعتباری را غیرممکن می کند، دلالان را در این فرآیند حذف می کند و مصرف کنندگان واقعی مانند فروشندگان واقعی مصالح و سازندگان بتن را خریداری می کند.

شیخان گفت: انتقال خریداران از دلال به مصرف کننده واقعی و حذف تقاضای تقلبی از مزایای اصلی ورود سیمان به بورس کالا است.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با اشاره به قیمت سیمان گفت: در حال حاضر قیمت سیمان نوع 2 در بسته بندی 50 کیلوگرمی درب کارخانه 26 تا 27 هزار تن است و پس از افزودن مالیات بر ارزش افزوده تحویل می شود. ارسال، تخلیه، بارگیری و … قیمت به 35 تا 37 هزار تن می رسد.

منبع: مهر

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید