قیمت مسکن در سال 1401 کاهش می یابد؟

آیا در سال 1401 شاهد تداوم رکود تورمی در بازار مسکن خواهیم بود؟ چه اتفاقاتی می تواند بر این روند تأثیر بگذارد؟! همانطور که می دانید این بازار یکی از سودآورترین و پر ریسک ترین بازارهاست که همواره مورد توجه سرمایه گذاران بوده است. این بازار در سال های اخیر رشد خوبی داشته است. این موضوع باعث شد مردم بیشتر به این بازار علاقه مند شوند. اما نباید با توجه به سود بازار مسکن این کار را انجام داد و بی تدبیری کرد. دانستن وضعیت خانه و قیمت آن در سال 1401 بسیار مهم است. اگر کنجکاو هستید تا اطلاعات کاملی در مورد قیمت مسکن در سال 1401 و عوامل موثر در آن کسب کنید، با ما همراه باشید.

مهمترین عوامل موثر بر قیمت مسکن

اگر دقت کرده باشید، گاهی اوقات قیمت مسکن به طور غیرمنتظره ای افزایش یا کاهش می یابد. دلایل زیادی برای این نوسان قیمت وجود دارد، به همین دلیل است که می توانید کنترل بیشتری بر بازار داشته باشید، آنها را بشناسید و با اطمینان بیشتری به معامله ادامه دهید.

    آیا می دانید مهم ترین عوامل موثر بر قیمت مسکن چیست؟

مهمترین عوامل موثر بر قیمت ساختمان عبارتند از:

1- تصویب قوانین مختلف توسط دولت

یکی از عوامل اصلی تاثیرگذار بر قیمت ساختمان ها، تصویب و اجرای قوانین جدید توسط دولت است. این قوانین ممکن است شامل عوارض، مالیات، تعمیرات و غیره باشد. تصویب قوانین جدید توسط دولت باعث اختلال در روند تجارت و نوسانات قیمت مسکن می شود.

تورم

تورم و رکود از دیگر عوامل موثر بر بازار مسکن است. زمانی که کشوری دچار تورم می شود، همه بازارهای مالی از جمله بازار مسکن تحت تاثیر قرار می گیرند و به حالت عادی باز می گردند. در چنین شرایطی، قیمت مسکن کاهش خواهد یافت. چون قدرت خرید مردم رو به کاهش است.

قیمت ارز

درست است که ارز فعلی کشور ما واقعی است اما قیمت ارز تاثیر زیادی بر اقتصاد کشور دارد. بیشتر قطعات مورد نیاز برای ساخت مصالح ساختمانی به دلار وارد می شود. بنابراین می توان گفت افزایش یا کاهش نرخ ارز تاثیر مستقیمی بر قیمت ساختمان خواهد داشت.

  جابجایی پروتئین ها در توده انسان

قیمت محصولات فولادی

مصنوعات فولادی یکی از مهم ترین ویژگی های ساختمانی محسوب می شوند و اگر قیمت این محصولات مانند قیمت یراق آلات امروز، تیرها و غیره افزایش خواهد یافت، قیمت مسکن نیز افزایش قابل توجهی خواهد داشت. در عوض اگر قیمت محصولات فولادی در حالت ایده آل، این روند ساخت و ساز را تسهیل می کند و قیمت مسکن را کاهش می دهد.

به گفته کارشناسان پورتال در مورد آهن:

با توجه به گسترش پروژه های مقاوم سازی سازه و استفاده از آرماتور در پروژه های مختلف، کیفیت و قیمت یراق آلات به خصوص مهم بود. اطلاعات کامل از قیمت روز یراق آلات و زمان مناسب برای خرید آن نقش زیادی در کاهش هزینه ساخت هر سازه ای خواهد داشت. تغییرات در قیمت میلگردهای تقویت کننده امروزه به نوسانات میلگردهای آهنی، نرخ ارز و حمل و نقل بستگی دارد. پرمصرف ترین میلگرد برای تولید میلگرد 14، 16 و 18 است که در ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارد.

قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت یراق آلات تاثیر زیادی بر قیمت مسکن دارد.

قیمت زمین

قیمت زمین در سال های اخیر به شدت افزایش یافته است و قیمت ها در برخی مناطق به 20 یا 30 برابر افزایش یافته است. اگر قیمت زمین افزایش پیدا کند، خرید زمین و ساختمان دشوارتر می شود و قیمت مسکن افزایش می یابد.

قیمت مصالح ساختمانی

از مصالح ساختمانی نیز برای ساخت زیرساخت های ساختمانی استفاده می شود و بسیار مهم است. هر چه قیمت مصالح ساختمانی بالاتر باشد، هزینه ساخت و ساز نیز افزایش می یابد که منجر به افزایش قیمت مسکن می شود.

هزینه ساخت

مراحل زیادی باید برای سازنده انجام شود و هر کدام از این مراحل بر قیمت تمام شده ساختمان تاثیر می گذارد. قیمت مصالح ساختمانی و فولاد، هزینه نیروی کار، قیمت زمین و غیره. از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در ساخت و ساز هستند. با توجه به این شرایط، هر چه هزینه های مربوطه بیشتر باشد، قطعاً باید برای خرید خانه هزینه بیشتری بپردازید.

سیاست های جابجایی

سیاست های دولت یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در افزایش یا کاهش قیمت یک ساختمان است. دولت با سیاست های خاص خود می تواند تاثیر مستقیمی بر کاهش یا افزایش قیمت مسکن داشته باشد.

  کشف 20 تن مواد مخدر ذخیره شده در ارومیه

شوک قطعی برق چه تاثیری بر صنعت فولاد بر قیمت مسکن دارد؟

قطعی های پی در پی برق در کشور منجر به تعطیلی بیش از 100 شرکت فعال در صنعت فولاد شده است. این امر منجر به کاهش تعداد محصولات تولید شده توسط شرکت ها شده است. درست است که شرکت های فولادی مانند کارخانه های آهن و فولاد (https://ahanportal.com/factory/اصفهان سهم زیادی از بازار دارد اما این شرکت های پیشرفته در زمان قطع برق نیز با مشکلات زیادی مواجه شدند.

به گفته کارشناسان پورتال در مورد آهن:

کارخانه های آهن و فولاد تاثیر زیادی در توسعه صنعت فولاد کشور داشتند. در ایران به دلیل داشتن منابع معدنی فراوان، کارخانه های فولادسازی متعددی احداث شده و محصولات فولادی مختلفی تولید می شود. فولادسازان می توانند تولید محصول صفر درصد را تکمیل کنند یا می توانند مواد خام را از کارخانه های دیگر برای تولید پروفیل های فولادی مورد نظر خود خریداری کنند. بر اساس آمار ارائه شده توسط انجمن جهانی فولاد، ایران در سال 2021 جزو ده کشور برتر تولید کننده فولاد در جهان است که این امر مرهون موفقیت تلاش ها و فعالیت های کارخانه های آهن و فولاد است..

از سوی دیگر، صنعت ساخت و ساز در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است. کاهش تولید فولاد و افزایش تقاضا باعث افزایش شدید قیمت فولاد شده است. این امر هزینه های ساخت و ساز را افزایش داده و پیمانکاران را با مشکل مواجه کرده است. همه این عوامل دست به دست هم دادند و قیمت مسکن به میزان قابل توجهی افزایش یافت و به بالاترین حد خود رسید.

تحلیل کارشناسان اقتصادی از تغییرات قیمت مسکن در سال 1401

نظر کارشناسان اقتصادی درباره نوسانات قیمت مسکن در سال 1401 چیست؟! به گفته کارشناسان برجسته اقتصادی کشور: با توجه به شرایط نابسامان اقتصاد کشور و تورم بالا و همچنین وضعیت نابسامان صادرات محصولات، مردم توان خرید مسکن را ندارند و نمی توانند در این بازار سرمایه گذاری کنند. .

  حفتر در فرودگاه بن گوریون چه می کرد؟

کارشناسان اقتصادی قیمت مسکن را با توجه به شرایط اقتصادی کشور پیش بینی کردند.

آنها همچنین اظهار داشتند که قیمت مسکن به اوج خود رسیده و هر مترمربع مسکن در تهران با قیمت 33 میلیون تن معامله می شود. وی خاطرنشان کرد: وجود این عوامل باعث رکود در بازار مسکن در سال 1401 می شود و نباید انتظار نتیجه مثبت در این بازار داشت. علاوه بر این، اگر قرار است اتفاقی بیفتد، باید اتفاق مثبتی در بخش غیرمالی و پولی کشور بیفتد.

پیش بینی قیمت مسکن در سال 1401

تورم در کشور به بالاترین حد خود رسیده و در منطقه 42.2 درصد است. از سوی دیگر با توجه به شرایط حاکم بر جامعه، افزایش این رقم دور از انتظار نخواهد بود. این امر باعث شد تا اکثر کارشناسان رکود قیمت مسکن را در سال 1401 پیش بینی کنند.

بازار مسکن در سال 1400 به عنوان دومین بازار پر سود کشور معرفی شد و رشد بسیار خوبی را تجربه می کند. اما به دلیل کاهش قدرت خرید و مشکلاتی مانند تورم و رکود، بعید به نظر می رسد این بازار در سال 1401 سودآور باشد.بنابراین پیش بینی می شود بازار مسکن در سال 1401 دچار رکود شود، مگر اینکه این اتفاق بیفتد.یک اتفاق غیرمنتظره.

نتایجی که اظهار شده

بازار مسکن برای سرمایه گذاران و افراد شاغل در بخش مسکن بسیار مهم است. در این مقاله به بررسی عوامل موثر بر قیمت مسکن در سال 1401 پرداخته ایم و بازار مسکن در سال جدید چگونه خواهد بود. با در نظر گرفتن این عوامل می توانید با اطمینان بیشتری در این بازار سرمایه گذاری کنید.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که نام بردیم و می خواهید از آخرین قیمت محصولات فولادی مطلع شوید و لیست قیمت فروشندگان پرطرفدار را مشاهده کنید. سایت پورتال آهن بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

برای اطلاعات بیشتر در قیمت سخت افزار می توانید به وب سایت پورتال آهن دیدن

https://ahanportal.com/

نشانی: تهران، خیابان آزادی، روبروی دانشگاه شریف

شماره تلفن: 54031031-021

پست الکترونیک: [email protected]

تاریخ: 21/ 01/1401

دیدگاهتان را بنویسید