قیمت های شگفت انگیز سرویس مدارس پایگاه اطلاع رسانی رجا

گروه اجتماعی رجانیوز: سامانه یکپارچه سرویس مدارس که امسال توسط وزارت آموزش و پرورش راه اندازی شد ابهامات زیادی دارد که نارضایتی اولیا و رانندگان را به همراه داشته است.

به گزارش رجانیوز به نقل از مهر، پس از دو سال آموزش مجازی، سال تحصیلی جدید به صورت حضوری آغاز شده است. طبیعی بود که یکی از مشکلاتی که برخی از خانواده ها برای تحصیل فرزندانشان با آن مواجه بودند. دریافت خدمات حمل و نقل برای فرزندانشان.

نایب رئیس سازمان تاکسیرانی شهر تهران پیشتر گفته بود که کرایه سرویس مدارس سه تا هشت میلیون تومان است. اما بررسی های مهر نشان می دهد که این رقم اصلا رعایت نمی شود.

پیش از آغاز سال تحصیلی جدید، وزارت آموزش و پرورش سامانه هوشمند خدمات مدارس را به نشانی sns.tehranedu.ir راه اندازی کرد تا به نوعی مشکل سرویس مدارس را مدیریت کند.

خانواده ها پس از ثبت اطلاعات اولیه و موقعیت مکانی منزل خود می توانند با انتخاب مدرسه در سامانه سرویس مدارس هوشمند، برآورد هزینه سرویس مدرسه فرزند خود را مشاهده کرده و سپس برای دریافت سرویس در سامانه اقدام کنند.

در سامانه پس از ثبت نام و اعلام تعرفه این پیام به والدین نمایش داده می شود:

والدین عزیز؛ قیمت های اعلامی به پیشنهاد کارگروه ماده 18 دفتر مدارس تهران و تصویب شورای اسلامی شهر تهران اعلام می شود. قیمت فوق تخمینی بوده و قیمت نهایی جهت تایید و ادامه روند تخصیص سرویس مدارس توسط آموزشگاه از طریق این سامانه اعلام خواهد شد.

  بایدن در حال تسریع افول ایالات متحده است

قیمت 8 ماهه سرویس مدارس ابتدایی در صورت ارائه سرویس در خرداد ماه جداگانه محاسبه می شود.

با وجود اطلاع از قیمت اعلام شده توسط سامانه، به نظر می رسد قیمت های اعلام شده در سامانه چندان منصفانه نباشد.

پدر دانش آموزی که از این قیمت های اعلامی راضی نبود به خبرنگار مهر گفت: فاصله خانه ما تا مدرسه با ماشین با احتساب رفت و برگشت تنها 15 دقیقه است، چرا فقط 8 ماه به فرزندم آموزش بدهم؟ بیش از 5 میلیون تومان می دهم.

اما این دانشجو همچنین به ما اطلاع داد که چند روز پیش سامانه نرخ پیشنهادی را بیش از 8 میلیون تومان افزایش داده و معلوم نیست چرا در این چند روز این رقم 3 میلیون تومان کاهش یافته است، اما باز هم دلیل آن این است که فاصله بین خانه و مدرسه ما خیلی نزدیک است، بیش از 5 میلیون تومان.

مسئولان سرویس مدارس علاقه ای به نرخ های درج شده در سامانه ندارند

اگرچه سامانه نرخ ثابتی را به خانواده ها اعلام نمی کند و اعلام نرخ ثابت توسط دستگاه های خدمات رسان در هر مدرسه انجام می شود. با این حال، به نظر می رسد که قیمت های اعلام شده در سایت در واقع بسیار متفاوت از قیمت هایی است که خانواده ها مجبور به پرداخت آن هستند.

پدر دانش آموزی که پسرش در دبستان حوالی میدان پونک درس می خواند در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: قبل از ثبت نام از مدرسه به ما گفتند که هزینه سرویس 6 میلیون تومان است. در سامانه ثبت نام کردیم که قیمت بلیت را حدود 12 میلیون تومان اعلام کرد. چند روز پیش شخصی با من تماس گرفت که خود را مسئول سرویس مدرسه پسرم معرفی کرد و به من گفت که هزینه سرویس فرزند شما 18 میلیون تومان است.

  سه پروژه گردشگری در کردستان افتتاح شده است

وقتی دلیل این اختلاف زیاد تعرفه و تعرفه سامانه را از او جویا شدیم، گفت این تعرفه ها به ما ربطی ندارد.

پدر این دانش آموز با بیان اینکه 18 میلیون تومان برای 8 ماه مطالعه زیاد است، گفت: وی گفت: 18 میلیون یعنی نیمی از شهریه مدرسه فرزندم و این قیمت بسیار بالایی است. حتی اگر هر روز از فرزندم پول بگیرم، به این قیمت نمی ارزد.

مسئولان مدرسه اعلام می‌کنند که پیمانکاران سرویس مدارس بر اساس ناحیه مدرسه به مدارس آگهی می‌شوند و مدارس هیچ نقشی در انتخاب پیمانکاران و کارکنان خدماتی ندارند.

همچنین پیمانکاران اعلام می کنند که 70 درصد پولی که از خانواده ها گرفته می شود مستقیماً به راننده و مابقی به سازمان تاکسیرانی، مدیریت ترافیک، مدرسه و آموزش و پرورش تعلق می گیرد.

سیدعلی محتشمی پور معاون فنی و عملیاتی سازمان تاکسیرانی شهر تهران موضوع اصلی در تعیین نرخ کرایه سرویس مدارس را کارایی سیستم های هوشمند حمل و نقل مسافر در این امر دانست و گفت: وقتی برای انجام سفر کرایه را بالا می بریم. از لحاظ اقتصادی برای راننده، خانواده ها ناراضی می شوند و وقتی برای رضایت خانواده ها کرایه را کاهش می دهیم، رانندگان جذب نمی شوند. به عنوان مثال، در سال تحصیلی جاری ما سه فراخوان برای سرویس مدرسه برگزار کردیم و در مجموع حدود 2000 راننده داوطلب شدند.

وی ادامه داد: این در حالی است که این رقم برای سال 2018 حدود 18 هزار نفر است.

آموزش و پرورش شهر تهران برای سال تحصیلی جاری اعلام کرد که برای سرویس مدارس به 20 هزار راننده نیاز دارد در حالی که تنها 2 هزار نفر به این دعوت پاسخ دادند و با بحران مواجه هستیم و این فاصله ناشی از مشاغل موازی است. با این حال به نظر می رسد کسب و کارهای موازی نمی توانند دلیل و توجیه خوبی برای افزایش شدید قیمت اجاره خدمات باشند.

  قیمت دلار با مغز کاهش یافت

محاسبات خبرنگار مهر نشان می دهد والدین در بسیاری از مناطق تهران حتی اگر هر روز برای فرزندشان تاکسی کرایه کنند، باز هم از شهریه ای که مدارس می خواهند، کوتاه می آیند.

معلوم نیست از چه فرمولی برای تعیین قیمت استفاده شده است و پیمانکاران چگونه می توانند چنین قیمت های بالایی را به خانواده ها نقل کنند.

از سوی دیگر هنوز مشخص نیست که چقدر به سیستم سرویس مدارس هزینه می شود، چند درصد سهم آموزش و پرورش، چند درصد سهم پیمانکار و چند درصد سهم راننده است. به همین دلیل رانندگان نمی دانند برای 8 ماه از سال چقدر باید دستمزد بگیرند. همه این ابهامات موجی از نارضایتی والدین و رانندگان را به همراه داشته و مدارس نیز به دلیل شفاف نبودن آموزش از پاسخگویی شفاف و دقیق پرهیز می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید